Válka na Ukrajině ONLINE: Počet civilních obětí na Ukrajině překročil dva tisíce, uvádí OSN

Volodymyr Zelenskyj jednal s šéfkou MMF o poválečné obnově Ukrajiny

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj hovořil s výkonnou ředitelkou Mezinárodního měnového fondu Kristalinou Georgievovou o zajištění finanční stability Ukrajiny a poválečné obnově země. Uvedl to Zelenskyj na svém twitterovém účtu.

„Máme jasné plány pro tuto chvíli a také vizi výhledů. Jsem si jist, že spolupráce mezi MMF a Ukrajinou bude i nadále plodná,“ napsal.

Ukrajinský premiér Denys Šmyhal dnes potvrdil, že se příští týden zúčastní jarního zasedání MMF a Světové banky (SB) ve Washingtonu. Do USA s ním vyrazí rovněž ministr financí Serhij Marčenko a guvernér centrální banky Kyrylo Ševčenko. Budou se zde snažit získat další finanční podporu pro Ukrajinu.

Prezident SB David Malpass tento týden uvedl, že banka připravuje balíček podpory pro Ukrajinu ve výši 1,5 miliardy dolarů (34 miliard korun).

Výkonná rada MMF minulý týden schválila vytvoření nového účtu, který umožní bilaterálním dárcům a mezinárodním skupinám bezpečnou cestu pro posílání finanční na Ukrajinu. Účet umožní dárcům poskytovat granty a půjčky, které pomohou ukrajinské vládě pokrýt její platební bilanci a rozpočtové potřeby a pomohou stabilizovat její ekonomiku v době, kdy se brání ruské invazi.

Kanada, jeden z hlavních podporovatelů Ukrajiny, navrhla poskytnout prostřednictvím nového účtu, který bude spravovat MMF, až jednu miliardu kanadských dolarů (18 miliard korun).

Marčenko minulý týden uvedl, že ukrajinská vláda usiluje o získání zahraniční pomoci čtyři miliardy eur (97,7 miliardy korun) k přibližně třem miliardám eur, které již obdržela na pokrytí rozpočtového schodku, napsala agentura Reuters.

Zdroj Zde