Válka na Ukrajině ONLINE: Putin podle představitele Pentagonu stále usiluje o značnou část Ukrajiny

AP: Bitva o Donbas může být ve válce na Ukrajině rozhodující

Rusko den za dnem neúnavně podniká letecké nálety, dělostřelecky ostřeluje ukrajinský Donbas a pomalu, ale vytrvale postupuje, aby ovládlo průmyslové srdce svého souseda, napsala dnes agentura AP. Podle ní se odehrává kampaň s vysokým rizikem, která může určit průběh celé války. Pokud Rusko v bitvě o Donbas uspěje, bude to pro Ukrajinu znamenat nejen ztrátu území, ale možná také ztrátu velké části nejschopnějších vojenských sil, což Moskvě otevře cestu k tomu, aby zabrala další území a diktovala Kyjevu své podmínky. Ruský neúspěch by mohl položit základy pro ukrajinskou protiofenzivu a případně vést k politickým otřesům v Kremlu.

Po neúspěšných prvních pokusech o dobytí Kyjeva a druhého největšího města Charkova, které se odehrály bez řádného plánování a koordinace, se Rusko zaměřilo na průmyslový Donbas, kde Moskvou podporovaní separatisté od roku 2014 bojují proti ukrajinské armádě, píše AP. Poučeno ze svých dřívějších chyb nyní Rusko postupuje opatrněji a spoléhá se na bombardování z delší vzdálenosti, aby oslabilo ukrajinskou obranu.

Zdá se, že to funguje: lépe vybavené ruské síly dosáhly úspěchů v Luhanské i Doněcké oblasti, které tvoří Donbas. Kontrolují více než 95 procent prvně jmenované a přibližně polovinu druhé oblasti, konstatuje agentura.

Poradce šéfa ukrajinské prezidentské kanceláře Mychajlo Podoljak nedávno stanici BBC řekl, že Rusko nasadilo na frontě téměř veškerý svůj nejaderný arzenál a Ukrajina přichází denně o 100 až 200 vojáků. Prezident Volodymyr Zelenskyj před tím hovořil o stovce zabitých ukrajinských obránců denně. Ukrajinský ministr obrany Oleksij Reznikov označil situaci na frontě za „nesmírně obtížnou“.

V době, kdy se válka pro Rusko vyvíjela špatně, mnozí mysleli, že by ruský prezident Vladimir Putin mohl po určitých úspěších v Donbasu vyhlásit vítězství a poté ukončit konflikt, jenž vážně poškodil ekonomiku Ruska a vyčerpal jeho zdroje. Kreml však dal jasně najevo, že očekává od Kyjeva uznání všech zisků, kterých Rusko od začátku invaze dosáhlo – což Ukrajina vyloučila, píše AP.

Ruské síly kontrolují celé pobřeží Azovského moře včetně strategického přístavu Mariupol, celou Chersonskou oblast – klíčovou bránu na Krym – a velkou část Záporožské oblasti, která by mohla pomoci dalšímu postupu hlouběji na Ukrajinu, přičemž málokdo čeká, že se Putin zastaví.

Podle AP se zdá, že Rusko nyní používá konzervativnější taktiku. Mnozí očekávali, že se pokusí obklíčit ukrajinské síly ze severu a jihu, ale Moskva místo toho používá řadu menších tahů, aby donutila Ukrajince k ústupu a nepřetížila své zásobovací linie. „Soustředí veškeré své dělostřelectvo na jediný úsek frontové linie, aby si prorazilo cestu vpřed a srovnalo se zemí vše, co mu stojí v cestě,“ řekl na adresu Ruska Keir Giles z londýnského think-tanku Chatham House.

Západní představitelé mezitím stále chválí schopnost ukrajinských sil bránit svou zemi, urputně bojovat, podobně jako ruský agresor se spoléhat na dělostřelectvo, na některých místech ustupovat a zároveň podnikat časté protiútoky. „Ukrajina provádí politiku pružné obrany, ustupuje tam, kde to dává smysl, místo aby se držela každého centimetru území,“ míní Giles.

Vysoce postavený západní představitel pod podmínkou anonymity agentuře řekl, že ruská kampaň „je nadále na všech úrovních hluboce problematická“. Silám vyslaným z Moskvy podle něj trvá „týdny, než dosáhnou i skromných taktických cílů, jako je například obsazení jednotlivých vesnic“, a během léta by ruská armáda mohla dosáhnout „bodu, kdy už nebude schopna efektivně vytvářet bojovou sílu“.

Rusko má v bitvě o Donbas jasnou dělostřeleckou převahu díky většímu počtu těžkých houfnic, raketometů a hojnosti munice. Ukrajinci musejí při používání dělostřelectva šetřit, zatímco Rusové se neustále zaměřují na jejich zásobovací linie. Ukrajina začala dostávat více těžkých zbraní od západních spojenců, kteří nyní plánují začít jí dodávat raketomety, podotýká agentura.

Putin varoval, že pokud Západ poskytne Kyjevu rakety delšího doletu, které by mohly zasáhnout ruské území, Moskva by mohla udeřit na ukrajinské cíle, které byly její agrese dosud ušetřeny. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov se nechal slyšet, že Rusko by mohlo reagovat záborem dalšího území jako nárazníkového pásma před takovými zbraněmi.

Zdroj Zde