Válka na Ukrajině ONLINE: Riziko, že mírové rozhovory s Ruskem skončí, je podle Zelenského vysoké

The Guardian: V Doněcké lidové republice se ukrývají muži ve strachu z odvodu

Kvůli agresivním taktikám odvodů v proruskými separatisty ovládané Doněcké lidové republice se muži ukrývají a nevycházejí ven, napsal na svých internetových stránkách britský list The Guardian. Ruské úřady vyhlásily mobilizaci i v těch částech Chersonské oblasti, kterou ruská armáda ovládla během nynější invaze na Ukrajinu.

V Doněcké lidové republice ve snaze posílit tamní armádu úřady koncem března zvýšily hranici branné povinnosti z 55 na 65 let, informovala tamní média.

Muži, kteří nechtějí být vysláni do války, kterou nepodporují, se celé dny ukrývají, píše The Guardian. Muži, kterým hrozí odvod do armády, se nemohou zdržovat na svých obvyklých adresách a ukrývají se doma u přátel a příbuzných, kde není evidovaný nikdo, kdo by mohl narukovat. Někteří z nich se odvažují ven v noci.

Práci, kterou tito muži dříve vykonávali, za ně převzaly ženy, nebo ji neodvádí nikdo. Podle místních lidí je v samozvané separatistické republice skoro nemožné nechat si opravit auto. V obchodech s elektronikou, kde před začátkem ruské invaze na Ukrajinu pracovali muži, nyní prodávají ženy a pokud má zákazník nějaké dotazy, řeší je po telefonu.

The Guardian uvádí, že Doněcká lidová republika zahájila odvody 19. února, tedy o několik dnů dříve, než ruský prezident Vladimir Putin ohlásil invazi na Ukrajinu. Výjimky musejí potvrdit vysoce postavení vládní činitelé, kterých se vojenská povinnost netýká. Odvody začaly tak brzy kvůli tomu, aby muži nestačili utéct, a mezi těmi, kteří se o to pokusili, byli i ti, kteří do separatisty ovládaného regionu přijeli z území kontrolovaného Ukrajinou.

„Můj syn dva dny před začátkem odvodů odjel do vesnice, odkud pocházíme, aby tam zkontroloval babičku. Teď uvázl v Doněcké lidové republice, dělám si kvůli tomu velké starosti,“ řekl jistý muž žijící nyní na západě Ukrajiny. Snaží se dát dohromady peníze na to, aby se ho přes Rusko podařilo propašovat pryč. Jeho syn prý už dva měsíce nevyšel z domu.

Povinnému odchodu do armády se dá vyhnout po zaplacení úplatku ve výši asi 800 dolarů (asi 18.700 korun), což je pro většinu obyvatel chudého regionu horentní suma. Muži, kteří se blíží horní věkové hranici, si nechávají narůst vousy, aby vypadali starší. Po zvýšení limitu na 65 let šediny nezaručují dostatečnou ochranu, píše The Guardian.

Zdroj Zde