Válka na Ukrajině ONLINE: Rusové otevřeli novou část fronty. Ukrajina k Charkovu posílá posily

Ukrajina může podle ministra spravedlnosti mobilizovat až 20 tisíc vězňů

Ukrajinská armáda může mobilizovat deset tisíc až dvacet tisíc vězňů, řekl ukrajinské redakci BBC ministr spravedlnosti Denys Maljuska. Ukrajinský parlament tento týden schválil zákon, podle kterého se budou moci vydat bojovat některé kategorie odsouzených.

Maljuska řekl, že o přesných počtech vězňů, které by bylo možné mobilizovat, ukrajinské úřady nemají přehled. Hodně podle něho bude záležet na vojenských lékařských komisích. Maljuska připomněl, že ukrajinská nápravná zařízení jsou přeplněná a že tento problém se týká obzvlášť vazebních věznic. Proto je pro mobilizaci odsouzených, aby se vězení uvolnila a nebyly porušovány předpisy ohledně počtu lidí na určitém prostoru.

Zajímavost :  Líder No Name loboval u ministra Šutaja Eštoka za kino. Fanúšikovia ho kritizujú

BBC připomíná, že doposud do bojů na Ukrajině odsouzené posílalo jen Rusko. “Byl bych slepý, kdybych tu neviděl paralelu, určitě tu paralela je,” připustil Maljuska. Podle něho se ale liší přístup ruské a ukrajinské strany. “Oni (Rusové) měli mobilizaci povinnou, nikoho nepřipravovali, bez výcviku to bylo prostě ´maso´”, řekl o ruských vězních posílaných na frontu.

Podle informací médií byla mobilizace pro ruské vězně dobrovolná, uvádí BBC. V počátečních etapách války měli být odsouzení na frontě půl roku a potom měli dostat milost a být propuštěni. Později ovšem začali podepisovat kontrakty s ruským ministerstvem obrany, které platí do konce invaze na Ukrajinu, milost nedostanou a propuštěni budou na podmínku.

Zajímavost :  Urobil nemožné, dotkol sa slávy, má dokonalú známku. Real velebí skrytého hrdinu

Zákon, který přijal ukrajinský parlament, zakazuje mobilizovat vězně odsouzené za závažné zločiny, jako jsou vraždy nebo znásilnění. Bránit vlast nemají také ti, kdo si odpykávají tresty za přečiny proti národní bezpečnosti, nebo veřejní činitelé odsouzení za korupci. Nikomu nesmí do konce trestu zbývat více než tři roky. Odsouzení se budou moci nechat odvést do bojů dobrovolně a na základě rozhodnutí soudu a se souhlasem příslušné armádní jednotky.

Zdroj Zde

Zajímavost :  Učivo na základních školách nekoresponduje s tím, co požadujeme v přijímačkách, to musíme napravit, řekl ministr Bek

Doporučujeme ke čtení také :