Válka na Ukrajině ONLINE: Zelenského plán vítězství udělal v USA slabý dojem, píše americký deník
WSJ: Zelenského plán na vítězství udělal v Bílém domě jen malý dojem
Administrativa amerického prezidenta Joea Bidena není nadšená z takzvaného plánu vítězství ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, napsal s odkazem na americké a evropské činitele deník The Wall Street Journal (WSJ). Bílý dům podle nich plán považuje jen za rozšířenou žádost o další zbraně a zrušení zákazu útočit západními zbraněmi na ruské území.
Zelenskyj plán v posledních týdnech označuje za rámec pro porážku Ruska. Dnes večer SELČ s ním má v Bílém domě seznámit Bidena, což bude podle WSJ poprvé, kdy Bidenova administrativa uslyší návrh v celé jeho šíři. Vysoce postavení američtí a evropští představitelé, kteří jsou obeznámeni s obecnými obrysy plánu, však tvrdí, že nenabízí žádnou jasnou cestu k vítězství na Ukrajině.
„Nejsem z toho nadšený, není tam nic moc nového,“ řekl jeden z nejmenovaných představitelů.
Ústředním bodem plánu je požadavek, aby Spojené státy daly Ukrajině zelenou k použití zbraní dlouhého doletu, řekl WSJ finský prezident Alexander Stubb. Bez tohoto povolení by podle něj nebyly ukrajinské návrhy „tolik relevantní“, protože by Kyjev neměl tolik možností bránit se ruským útokům.
Biden se této žádosti odmítá už několik měsíců podvolit. Představitelé americké administrativy tvrdí, že nasazení západních střel dlouhého doletu by neznamenalo zásadní strategickou změnu, mohlo by ale podnítit Putina k další eskalaci války, kterou zahájil v únoru 2022.
Postoj USA se setkal s tvrdým odporem řady evropských představitelů, kteří se domnívají, že Ukrajina má po 2,5 letech bojů právo čelit ruským silám bez jakýchkoli omezení. Při projevech na okraj Valného shromáždění OSN tento týden byli někteří světoví lídři viditelně frustrovaní, píše WSJ.
„Chcete mi říct, že Putin proti Ukrajině nepoužívá všechny dostupné prostředky?“ řekl WSJ polský ministr zahraničí Radoslaw Sikorski.
Ukrajinský plán zeširoka pokrývá potřeby Ukrajiny na bojišti, vnitřní politické reformy a ekonomiku, uvedl v úterý vysoce postavený představitel americké diplomacie. Američtí a evropští představitelé však uvedli, že nejpropracovanější částí plánu je první fáze – požadavky týkající se zbraní – zatímco ostatní klíčové prvky jsou konkrétní už méně.
Plán postrádá také konkrétní kroky, které by Bidenova administrativa mohla podpořit ve zbývajících čtyřech měsících ve funkci. V lednu ji v Bílém domě vystřídá vítěz či vítězka listopadových voleb.