Ve Francii se objevila nová varianta koronaviru z Kamerunu, má víc mutací než omikron

Výběr úterních událostí, které se týkají pandemie koronaviru:

V pondělí přibylo v Česku 6850 případů nemoci covid-19, což bylo nejméně za všední den od 29. října. Oproti předchozímu pondělku byl nárůst počtu nakažených nižší o pětinu. V pondělí byl ale po vánočních svátcích velmi nízký počet testovaných. Provedeno bylo asi 47 tisíc PCR testů a přes 19 tisíc antigenních, což bylo dohromady skoro o dvě pětiny méně než před týdnem. Ve srovnání s předchozím týdnem rovněž v pondělí klesl o třetinu počet hospitalizovaných na 3505, v těžkém stavu jich bylo 687. Šíření covidu-19 zpomaluje zhruba měsíc. 

Navzdory celkovému poklesu počtu nakažených v pondělí kvůli nízkému počtu testovaných stoupl podíl odhalených případů nákazy na množství provedených testů. U preventivních a plošných testů, které tvoří většinu prováděných testů, podíl pozitivních vzrostl z 3,51 procenta za předchozí pondělí na 5,15 procenta. U epidemiologické indikace, kdy se testují lidé například kvůli kontaktu s nakaženým, stoupl podíl pozitivních z 10,28 procenta na 12,91 procenta. Podíl pozitivních u tzv. diagnostické indikace, kdy jsou testováni lidé už vykazující příznaky, se oproti předchozímu pondělí zvýšil z 20,98 na 24,29 procenta. Mírně roste i tzv. reprodukční číslo. Z pondělní hodnoty 0,67 číslo stouplo k dnešku na 0,69.

Za posledních 20 dní zdravotníci aplikovali přes milion posilujících dávek vakcíny proti covidu-19. V pondělí si pro ni přišlo také více než 9300 lidí ve věku 30 až 44 let, pro které se od toho dne zkrátila lhůta ze šesti na pět měsíců po druhé dávce. Vyplývá to z denních dat o očkování, která zveřejňuje ministerstvo zdravotnictví. Za pondělí se navíc dalších 114 tisíc lidí k očkování posilující dávkou registrovalo na webu ministerstva. Z nich 90 tisíc bylo ve věkové skupině, pro kterou se lhůta zkrátila.

Celý článek zde