Víkendový výber: Väčšina Malťanov korupciu chce, ak z nej má benefity

Pravidelná dávka víkendového čítania.

Nedávno uplynuli štyri roky od vraždy maltskej investigatívnej novinárky Daphne Caruanovej Galiziovej. V čom sa môže Slovensko poučiť od Malty? Aj s touto otázkou vycestoval kolega Lukáš Onderčanin na reportáž na Maltu. A vrátil sa s poznaním, ktoré odporuje zažitým predstavám, že Slovensko je vo všetkom najhoršie.


Malta sa z vraždy novinárky nepoučila

„Väčšina Malťanov korupciu chce. Keď ste súčasťou siete, máte z nej benefity, viete všetko vybaviť. Ľuďom je jedno, či majú politici firmy v Paname, keď ich syn dostane dobrú prácu v štátne správe,“ hovorí Robert Aquilina, prezident maltského protikorupčného hnutia Reppublika.

Rozprával sa s ním kolega Lukáš Onderčanin, ktorý vyrazil na reportážnu cestu, aby zistil, v čom sa môže Slovensko inšpirovať od Malty po vyše štyroch rokoch od vraždy maltskej investigatívnej novinárky Daphne Caruanovej Galiziovej.

Zo stredomorského ostrova sa vrátil s tým, že Slovensko sa po vražde novinára Jána Kuciaka, ktorého zabili pre jeho prácu necelých päť mesiacov po maltskej novinárke, zmenilo viac.

„Niekedy som o jednej zapálila sviečky, pridala plagát a kvety a o tridsať minút neskôr už boli preč,“ spomína na štvorročný boj o pamätník zavraždenej novinárke šesťdesiatročná Ann Demarcová.

Sviečky a kvety nosila na miesto aj niekoľkokrát za deň. „Niektorí ľudia mi nadávali, keď išli okolo, jeden mi odkázal, že za to skončím v pekle, ďalší, že mi zláme ruky. Boli dni, keď som chodila dopĺňať tieto veci trikrát denne. Vždy zmizli, na príkaz ministra spravodlivosti.“

Rodina zavraždenej Daphne Caruanovej Galiziovej zase pripomína, že dodnes sa neskončili ani súdne spory pre prácu novinárky. „Je frustrujúce vidieť, ako vláda proti vašej rodine spriada propagandu v čase, keď má jedinečnú šancu ukázať, že útoky proti novinárom sú neprijateľné,“ hovorí novinárkin syn Matthew Caruan Galizia.

Kde hľadať Jánošíkove poklady? Okolo Klenovca

„Jako sa iďe od Jablonki na Klenowetz k Císarskím horám na prawú ruku idúce, na gruňe w jednej jedli proti kterej je ruka wiťata na buku, má swoje weci zachowanje.“ Tieto slová stoja v protokole z vypočúvania Jánošíka. Pisár ich zapísal 17. marca 1713 autentickou slovenčinou, ktorá nepoznala ypsilon ani ďalšie výdobytky kodifikácie.

Jánošík prehovoril až pri mučení, dovtedy pri otázkach, kde schoval ulúpené veci, mlčal a zahmlieval. Už bolo jasné, že ho odsúdia na trest smrti.

Bádatelia miesto, kde mohol zbojník ukryť poklady, nikdy nenašli. Podstatným bolo nedávne zistenie rodáka z Utekáča Stanislava Bystrianskeho, že pri Klenovci kedysi ležala stará, dávno zaniknutá osada Jablonka. Dnes už po nej niet stôp, ale na starých mapách ju možno nájsť.

Vedľa Jablonky je les nazvaný Cisárske, dominuje mu Cisárska hoľa. A ešte ďalej je Klenovec, zimné útočisko Jánošíka, kde ho napokon aj lapili.

„Všetky tri lokality, ktoré Jánošík menoval pri mučení, teda sedia a nachádzajú sa v jednej línii, jeho skrýša sa musela nachádzať jedine tam,“ zamýšľa sa Jaroslav Zvara, vedúci kultúry v Klenovci.

Po stopách naznačených v Jánošíkových výpovediach sa vydal kolega Peter Getting.

Slamerka Mara: V slovenských Simpsonovcoch by bol Boris Kollár predsedom parlamentu

„Bola som v decembri slamovať v Brne a jedna výborná česká slamerka povedala, že celá politická satira je v prdeli, lebo všetko, čo sme si kedysi vedeli vymyslieť, sa teraz naozaj deje,“ hovorí slovenská herečka a slam poetka Mária Mara Ševčíková.

Slam poézia je špinavá, drsná a hypnotická. Slameri vystupujú pred akýmkoľvek publikom a vťahujú ľudí do diania svojimi textami o súčasných témach. Slam má iba málo mantinelov.

„V divadle sa zhasne a je ticho. Ísť však slamovať do krčmy alebo cyklokuchyne k horiacemu sudu v piatich stupňoch bolo pre mňa veľmi náročné a veľakrát som to nezvládla,“ opisuje Mara svoje zážitky.

„V Banskej Bystrici sa mi raz stalo, že stôl asi dvadsiatich ľudí, ktorí oslavovali narodeniny, nechtiac umiestnili priamo k pódiu a veľmi sa im to nepáčilo. Snažili sa nám dať najavo, že nás počúvať nebudú. Vtedy som sa prvýkrát nahnevala a prebila som sa cez ich odpor, ale sú to pre mňa ťažké veci.“

Influencerka a nová Popoluška: Svadba nie je zmyslom života

Česká popoluška s Libušou Šafránkovou nebýva hitom iba českých a slovenských Vianoc. Obrovským kultom je aj v Nórsku, kde ju televízia desaťročia vysielala každé Vianoce so starým simultánnym prekladom.

Pred uplynulými sviatkami chceli Nóri uviesť do kín novú Popolušku. Pre pandémiu koronavírusu je novinka v kinách až teraz.

„Vy to tak možno necítite, ale my sme už s Popoluškou potrebovali niečo urobiť,“ opisuje hviezdna nórska influencerka a speváčka Astrid S., ktorú v rodnej krajine pozná naozaj každý. V novom filme dostala rolu Popolušky.

„U nás sa už celé roky vysiela so simultánnym prekladom, ktorý nahovoril jeden jediný herec, a to je už pre mladé generácie nepochopiteľné. Mierne povedané, čudné. Deti chcú vidieť rozprávku, kde sa normálne rozpráva. Bola škoda, že Popoluška, ktorá má taký úžasný príbeh, išla preto mimo nich.“

Nórska Popoluška sa však od pôvodného slávneho filmu líši. Hoci v Nórsku znie svadobná hudba z filmu pri mnohých obradoch, filmári svadbu z aktualizovaného príbehu vynechali.

„Chceli sme ukázať mladým ľuďom, že zmyslom života nie je vydať sa alebo oženiť,“ hovorí Astrid S. „Samozrejme, je to pekné, ale nie nevyhnutné. Dôležitejšie je byť s niekým, koho milujete a kto miluje vás. Mne sa táto zmena páčila, neprekážalo mi, že som si nevyskúšala pekné šaty. A ak sme vás tým aspoň trochu prekvapili, teším sa.“

Osem hodín spánku nestačí. Potrebujeme až sedem druhov odpočinku

Kto si naozaj oddýchne pri obľúbenej forme odpočinku – ležaním pred zapnutou televíziou? Azda ten, kto je unavený z pobytu v prírode.

Lekárka Saundra Dalton-Smithová, ktorá o oddychovaní napísala knihu Sacred Rest, upozorňuje, že ležanie pred televíziou môže v skutočnosti viesť k ešte väčšiemu vyčerpaniu. Väčšina ľudí totiž v skutočnosti potrebuje pauzu od obrazoviek.

Dalton-Smithová vymenúva sedem foriem odpočinku, ktoré by mali prospieť každému, kto má pocit, že sa nevie zbaviť únavy. Napríklad pod bodom šesť – sociálny odpočinok, neodporúča strániť sa akejkoľvek spoločnosti, ale tráviť viac času s ľuďmi. Ale s tými, ktorí na vás nebudú mať nijaké požiadavky.

Pohľad do dejín: Čo nás môže naučiť ruská chrípka?

Choroba sa u nej začala v piatok 20. decembra, keď išla do kostola. Cítila zimnicu a po návrate domov dostala horúčky. Telo ju bolelo tak, že sa jej chcelo plakať.

„V nedeľu o piatej ráno som si vypýtala šálku čaju, ale necítila som ho. Akoby som pila horúcu vodu,“ spomínala pacientka na svoju nákazu. Hoci opis jej symptómov môže pripomínať Covid-19, žena žila pred viac ako sto rokmi.

Bola jednou z prvých pacientok, ktoré sa v roku 1889 v Európe nakazili rýchlo postupujúcou takzvanou ruskou chrípkou. Pandémia nákazy zabila na konci devätnásteho storočia približne milión z celosvetovej populácie 1,5 miliardy ľudí. Išlo o prvú pandémiu v modernom svete výrazne prepojenom železničnou a námornou dopravou.

„Niekoľko dní som nemala energiu na nič. Aj najmenšia námaha ma vyčerpávala. Chuť a čuch sa mi nevrátili ďalších päť dní,“ pokračovala v opise pacientka z konca devätnásteho storočia, jej výpoveď zapísal írsky lekár John William Moore.

Podobnosť symptómov dávnej pandémie s tou súčasnou nemusí byť náhoda. Vedci posledné roky pracujú s myšlienkou, že ruskú chrípku možno vôbec nespôsobil vírus chrípky. Mohla byť v skutočnosti prvou zaznamenanou koronavírusovou pandémiou.

Víkendový recept

Klasické aj nevídané zákusky s mascarpone. Vybrali sme pre vás desať receptov na dezerty v štýle tiramisu.

Víkendový kvíz

Ako pozorne ste sledovali udalosti posledného týždňa? Otestujte sa v našom kvíze.


Ďakujeme, že ste časť svojho víkendu strávili so SME. Prajeme vám úspešný štart do budúceho týždňa a uvidíme sa opäť v sobotu.

Celý článek zde |