Vítek se připravuje na další útok dvou českých miliardářů. Právní bitvu svedou na Kypru

CPI Property Group se podle listu Financial Times připravují na další fázi sporu mezi jejím majitelem Radovanem Vítkem a jeho bývalými obchodními partnery Jiřím Divišem a Markem Čmejlou, kteří byli odsouzeni v kauze Mostecké uhelné společnosti a s Vítkem se soudně přou o svůj údajný vlastnický podíl v CPI. Kyperský soud v této souvislosti loni vydal předběžné opatření, podle kterého nesmí majetek CPI klesnout pod 535 milionů eur (přibližně 13 miliard korun) pro případ, že že by Čmejla s Divišem u soudu uspěli a mělo dojít k jejich vypořádání. Podle žebříčku miliardářů e15 činí hodnota Vítkova majetku zhruba 154 miliard korun. CPIPG se podle FT připravuje plány na vyčlenění části svých aktiv. List ale zároveň cituje stanovisko skupiny, podle kterého nemá rozhodnutí kyperského soudu na její činnost žádný praktický dopad.

Manažeři firmy veškerá nařčení odmítají, skupina přesto musela podle zdrojů listu FT začít chystat záložní právní plány, aby vyhověla možnému soudnímu verdiktu na Kypru. CPIPG údajně věří, že pro tyto účely může snadno vyčlenit aktiva ze svého portfolia, aniž by musela skládat jako záruku hotovost.

„Rozhodnutí na Kypru, proti kterému se CPIPG odvolala, nemělo žádný praktický dopad na skupinu ani na její bankovní účty nebo aktiva patřící CPIPG či Radovanu Vítkovi. Nemovitostní portfolio CPIPG si dál vede dobře a nadále se zaměřujeme na plnění naší strategie,“ citují Financial Times stanovisko skupiny. 

Zajímavost :  Stát chce v roce 2025 zmodernizovat 47 km tratí a otevřít víc než 50 km dálnic

VIDEO: S cenami bytů nic neuděláme, musíme podpořit dostupné nájmy, tvrdí Schneider z ministerstva pro místní rozvoj pro FLOW.

Video placeholder

FLOW: S cenami bytů nic neuděláme, musíme podpořit dostupné nájmy, tvrdí Schneider z Ministerstva pro místní rozvoj • e15

Vítkova firma už loni kriticky komentovala předběžný kyperský příkaz slovy, že byl vydán pouze na základě obvinění protistrany bez možnosti CPIPG se k věci vyjádřit. „Jedná se o obvyklý recyklát lží a nesmyslů, které už Čmejla s Divišem neúspěšně použili v Americe i v České republice,“ reagoval tehdy Velen.

Podle jeho zaměstnavatele tehdy existovaly zásadní důvody, na jejichž základě lze prozatímní soudní příkaz úspěšně napadnout. Financial Times ale upozorňují, že právní bitva hned tak skončit nemusí. Odvolací řízení může zabrat až dva roky, Čmejla s Divišem navíc mají do konce prvního prosincového týdne dodat detailní podklady pro svou žalobu na Vítkovu firmu.

Vrací se kultura do Prahy? Poslechněte si aktuální REcast:

Vítkovi někdejší partneři, kteří zbohatli hlavně na kontroverzní privatizaci Mostecké uhelné společnosti, podávají proti českému investorovi žaloby v USA, Lucembursku a právě na Kypru od roku 2015 za to, že je údajně při budování CPI podvedl přes fiktivní společnosti. Čmejla s Divišem vložili kapitál do Vítkovy CPI přes firmy v daňových rájích, připomněl již dříve server Seznam Zprávy.

Zajímavost :  Popularita Smeru klesá, PS ho predbehlo aj v ďalšom prieskume

Trestní soud ve Švýcarsku v roce 2013 shledal Čmejlu s Divišem vinnými z rozsáhlého zločinného plánu vydrancovat Mosteckou uhelnou společnost (MUS), při kterém sítí více než 100 švýcarských bankovních účtů prošly peníze nejasného původu.

Vyčlenění majetku pro CPIPG nebude problém

V minulosti řešil žalobu proti CPI Property Group i americký soud. V dubnu 2019 ji podal americký hedgeový fond Kingstown a další strany včetně firem Čmejly a Diviše. Žalující strana požadovala po Vítkovi bezmála sedmdesát miliard korun, trojnásobek údajně způsobené škody. Loni v září však odvolací soud žalobu zamítl.

CPI Property má sídlo v Lucembursku, Vítek je Čech, ale bydlí i ve Švýcarsku. Své realitní impérium vybudoval řadou odvážných a někdy agresivních převzetí, kdy se vrhl na podhodnocené realitní společnosti. K tomu často využíval složitých finančních struktur, aby si zajistil kontrolu, píše britský list.

Zajímavost :  Fedor Gál: Nežnú revolúciu nezorganizoval Soros

Právní poradci skupiny CPI Property i Vítka samotného tvrdí, že odsouzení Čmejly s Divišem by mělo mít na soudní spor významný dopad. Ačkoli vedení CPIPG obvinění zpochybňuje, skupina byla nucena s pomocí právníků sáhnout k náhradním plánům, aby vyhověla nařízení, které se očekává u soudu na Kypru, řekli FT lidé obeznámení s touto záležitostí. Skupina podle těchto lidí věří, že může snadno vyčlenit likvidní aktiva ze svého portfolia v hodnotě 20 miliard eur, aby splnila požadavky soudního příkazu, a že tedy nebude muset žádat o posílení hotovosti.

Zdroj Zde