Vláda chce zvýšit limit pro podání daňového přiznání

Lidé, kteří mají roční příjmy do 25 tisíc korun, by od příštího roku nemuseli podávat daňové přiznání. Limit se má zvýšit z dosavadních 15 tisíc – jde o hrubý příjem před odečtením výdajů. Počítá s tím vládní návrh, který projednají poslanci.

Minimální výše zdanitelných příjmů (pro vznik povinnosti podat daňové přiznání) se na současné úrovni 15 tisíc korun drží už od roku 2003, tedy skoro dvacet let. Předtím byl limit 10 tisíc, do roku 1996 šest tisíc.

„Aby ustanovení mohlo plnit svůj účel, tedy omezit administrativní zátěž poplatníků i orgánů finanční správy v případě zanedbatelně nízkých příjmů, je nutné, aby výše této částky reflektovala současnou ekonomickou situaci,“ vysvětluje ministerstvo financí v návrhu.

Daňové přiznání nemusí podat zaměstnanci, kteří v předchozím roce měli příjmy pouze od jednoho zaměstnavatele. Nebo sice od víc zaměstnavatelů, ale postupně (ne současně od víc než jednoho). Podmínkou je, že u všech podepsali takzvané prohlášení k dani a současně neměli jiné zdanitelné příjmy (z podnikání, nájmu a podobně) přesahující šest tisíc korun. Tento limit má od příštího roku stoupnout na 10 tisíc, navrhuje vláda. 

Přiznání není nutné podávat kvůli příjmům, které vůbec nejsou předmětem daně, nebo jsou od daně osvobozené, případně je z nich daň vybírána srážkou. Nepřiznávají se ani příjmy z příležitostných činností, které nepřesáhnou třicet tisíc korun za rok (před odečtením výdajů) – tento limit se podle návrhu od příštího roku nezvýší. Přiznání však musí podat podnikatel, který uplatňuje ztrátu – tu si pak může odečítat v následujících letech.

Podnikatelé, kteří se dobrovolně přihlásili do systému takzvané paušální daně, v zásadě nemusí přiznání podávat ani při vyšších příjmech. Ovšem jen za podmínky, že jejich ostatní příjmy (kromě příjmů ze samostatné činnosti), tedy typicky z nájmu či z kapitálového majetku, nepřevyšují 15 tisíc korun. I tento limit se má od příštího roku zvýšit na 25 tisíc.

Návrh je součástí novely, jejíž hlavní část se týká právě paušální daně a limitu pro daň z přidané hodnoty: Limit pro povinnou registraci k DPH má od roku 2023 stoupnout z jednoho na dva miliony korun ročně. V návaznosti na to se zdvojnásobí také strop pro dobrovolné využití paušální daně, ta se zároveň rozdělí do tří pásem. Změny, které jsme podrobně popsali v samostatném článku, podpořila vláda v červnu, teď je projednají poslanci.

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České… Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Vytisknout

Celý článek zde |