Vláda Petra Fialy (ODS) podpořila novelu poslanců ANO, podle níž…

Vláda Petra Fialy (ODS) podpořila novelu poslanců ANO, podle níž by záruční lhůta na spotřební zboží byla pro podnikatele zdvojnásobena na standardní dva roky. Kabinet to dnes oznámil na svém webu. Vyhověl tak doporučujícímu stanovisku ministerstva průmyslu a obchodu.

Proti novele se postavily zejména ministerstvo spravedlnosti, Hospodářská komora ČR, Svaz průmyslu a dopravy nebo Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů.

Ministerstvo spravedlnosti uvedlo, že dvouletá záruční lhůta pro řadové spotřebitele dána jejich slabším postavením vůči podnikatelům. „Ve vztazích mezi podnikateli se tradičně uplatňuje větší míra smluvní volnosti, neboť se předpokládá, že si podnikatelé jakožto profesionálové budou počínat dostatečně obezřetně, aby své zájmy ochránili,“ uvedlo ministerstvo. Na jeho stranu se přiklonila i ministerstva financí a vnitra.

Podle Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů je nutno také brát v úvahu, že podnikatelé zboží užívají intenzivněji než běžní spotřebitelé.

Poslanci ANO v čele s Markem Novákem považují za diskriminační, že pro podnikatele platí jen roční záruční lhůta, zatímco pro řadové občany dvouletá. Podnikatelé jsou podle Nováka závislí na ochotě výrobců se dohodnout na tom, že budou garantovat podnikateli i druhý rok záruky. Základním principem novely je poskytnout stejnou ochranu práva z vadného plnění podnikatelům uzavírajícím kupní smlouvu s prodávajícím podnikatelem, a to i v takovém případě, jedná-li se o koupi v rámci jeho podnikatelské činnosti.

Stanovisko vlády bude pouze doporučením pro Sněmovnu, která o osudu předlohy rozhodne. (ČTK)

Celý článek zde