Vláda řadu podnětů vyslyšela, jiné opomněla, uvedl svaz průmyslu

ČTK to dnes řekl prezident SP Jaroslav Hanák. Vláda své programové prohlášení ve čtvrtek schválila a dne zveřejnila.

Asociace malých a středních podniků a živnostníků (AMSP) ocenila deklarovaný zájem kabinetu o zlepšování podnikatelského prostředí a podporu malých a středních firem. Programové prohlášení, ale vnímá hlavně jako politický dokument, uvedl předseda představenstva AMSP Josef Jaroš.

Ambici dostat Českou republiku mezi nejvyspělejší země světa SP podle Hanáka dlouhodobě prosazuje a doporučil ji i nové vládě při jednání k programovému prohlášení. „Věříme, že průmysl v ČR a česká společnost ji při správném vedení může naplnit,“ uvedl Hanák. Cestou k tomuto závazku je podle něj kromě jiného digitální transformace firem i celé společnosti. Bez vlastních značek, produktů s vyšší přidanou hodnotou a na ně navázaných služeb se ale ČR mezi dvacítku nejvyspělejších zemí světa nedostane, dodal.

Vláda podle Hanáka mnoho podnětů přednesených SP vyslyšela, například vyhodnocování dopadů na průmysl a podporu jeho modernizace, podporu projektů s vysokou přidanou hodnotou, exportu nebo otevření a vyšší flexibilitu trhu práce.

„Bohužel zásadní legislativní návrhy, které budou určovat budoucnost digitální ekonomiky a způsob, jak k nim bude vláda přistupovat, v prohlášení i přes naše opakované apely nejsou. Stejně tak nejsou dostatečně promítnuta konkrétní opatření v oblasti digitální transformace a využití evropských zdrojů,“ řekl Hanák. Vláda také podle něj opomněla řešení financování vodního hospodářství. SP podle Hanáka také čekal větší docenění významu a podporu aplikovaného průmyslového výzkumu.

Hanák věří, že SP si s vládou nastavil konstruktivní dialog, který prohloubí na lednovém jednání tripartity. „Jedna věc je totiž programové prohlášení, a zcela jiná je realita. Za Svaz průmyslu mohu říci, že jsme plně připraveni spolupracovat se všemi ministerstvy, a také využít nadcházející české předsednictví v Radě EU, abychom Česko dostali zpět mezi lídry Evropy,“ dodal.

Programové prohlášení podle Jaroše obsahuje mnoho obecných tezí a proklamací, i proto ho chápe především coby politický spis. AMSP je podle Jaroše připravena být vládě partnerem v diskusi i konkrétních návrzích, bude sledovat kroky ministrů směřující k naplnění popsaných slibů a hájit zájmy svých členů.

Celý článek zde |