Vláda sa dohodla na darovaní MiGov-29, Ukrajine pošleme aj protivzdušnú obranu

17. mar 2023 o 10:40  I 

Lietadlá budú doručené Ukrajine do niekoľkých týždňov.

BRATISLAVA. Doručeniu MiGov-29 Ukrajine už nič nezabráni. Vláda v piatok predpoludním na svojom mimoriadnom on-line zasadnutí schválila medzinárodnú dohodu, na základe ktorej Slovensko spoločne s Poľskom poskytne svoje uzemnené stíhačky ruskou inváziou zasiahnutej susednej krajine.

Článok pokračuje pod video reklamou

Článok pokračuje pod video reklamou

„Lietadlá, ktorých sa zbavujeme, sú pre nás už nepoužiteľné,“ oznámil poverený premiér Eduard Heger (Demokrati). Minister obrany Jaroslav Naď (Demokrati) potvrdil, že na transfere migov vláda pracovala už pol roka.

„Bol som schopný dnes predložiť medzivládnu dohodu na vládu a tá na zasadnutí konsenzuálne rozhodla,“ povedal.

Súvisiaci článok Dostane Slovensko za migy vlastný systém Patriot alebo NASAMS? Ako prevezú lietadlá na Ukrajinu? (otázky a odpovede) Čítajte 

Súčasťou pomoci pre Ukrajinu je aj časť zo 14 zostávajúcich slovenských systémov protivzdušnej obrany 2K12 Kub.

Naď opäť potvrdil, že Slovensko získa asi 200-miliónovú kompenzáciu z Európskeho mierového nástroja, čo je fond Európskej únie na podporu vojenskej pomoci Ukrajine. Okrem toho, USA by mali Slovensku doručiť vojenskú techniku v hodnote približne 700-miliónov eur.

Načítavam…Za migy by sme mohli získať jednu z najväčších vojenských akvizícií doteraz (16. 3. 2023)“

Rezort obrany tají, o aké systémy by malo ísť, kvalifikované odhady odborníkov, ktorých SME oslovilo, hovoria o získaní vlastného systému protivzdušnej obrany Patriot alebo NASAMS.

Ešte sú stále na Slovensku

13 slovenských MiGov-29, ktoré sú predmetom darovania, je stále na Slovensku.

„Bude trvať týždne, kým sa doručenie zrealizuje,“ tvrdí Naď. Lietadla, z ktorých len časť je stále letuschopná, bude na Ukrajinu dodaná po zemi – vlakom alebo kamiónmi.

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO