Vláda slibovala výraznou pomoc, na energie přitom domácnostem pošle jen dva tisíce

Vláda pošle v letošním roce na podporu jen zlomek ze slibovaných miliard. Podle zástupců ministerstva průmyslu letos lidem půjde plošně asi jen deset miliard korun na elektřinu. “To vychází asi jen na dva až dva a půl tisíce korun na jednoho,” řekl Hospodářským novinám dobře informovaný zdroj na ministerstvu s tím, že se nastavení může změnit ještě na jednání vlády.

Vláda v rámci takzvaného úsporného tarifu slibuje, že domácnostem s drahými energiemi pomůže poměrně výrazně. Z informací na webu ministerstva průmyslu vyplývá, že by některé domácnosti mohly získat na topnou sezonu skoro 17 tisíc. Tarif má začít fungovat letos na podzim. Zákon, který ho zavádí, v pondělí podepsal prezident Miloš Zeman. Šance, že se suma na podporu ještě letos zvýší, jsou nicméně minimální. 

Podle mluvčího ministerstva průmyslu Vojtěcha Srnky je však příspěvek na elektřinu jen jednou z variant. „Na elektřinu je připojena každá domácnost, my bychom tedy takto mezi ně schválenou částku rozdělili a pomohli jim tak se zvýšenými cenami všech energií,“ říká. Mluvčí ministerstva financí Tomáš Weiss pak doplňuje, že vzhledem k načasování vládní pomoci, tři měsíce letos a nejméně devět měsíců příští rok, pokrývá letošní novelizovaný státní rozpočet zhruba jednu čtvrtinu celkové pomoci. 

Ministr průmyslu Josef Síkela nicméně ujišťuje, že lidé slibované peníze dostanou. „Počítám s tím, že na pomoc domácnostem s vysokými cenami energií poskytne vláda původně schválenou částku, která se nebude snižovat. Tedy 27 miliard prostřednictvím úsporného tarifu na plyn a elektřinu, 3,6 miliardy na pomoc těm, kteří vytápí v domácích kotelnách, a deset miliard na pomoc těm, kteří mají vytápění zajištěno z centrálních tepláren. Kromě toho odpustíme poplatky za obnovitelné zdroje ve zbytku letošního a po celý příští rok,“ napsal ministr Hospodářským novinám. 

Podle výše uvedených zdrojů, které se zúčastnily jednání o úsporném tarifu, se bude další vlna podpory rozjíždět v lednu nebo únoru příštího roku.

Celý článek zde