Vo štvrtok k situácii s plynom mimoriadne zasadne hospodársky výbor

Parlamentný hospodársky výbor zasadne mimoriadne vo štvrtok (28.4.) na poludnie k téme dodávok a stavu zásob zemného plynu na Slovensku. Zvolal ho predseda Peter Kremský (OĽANO). Pozval naň ministra hospodárstva Richarda Sulíka (SaS), ako aj šéfov spoločností eustream, SPP a Nafta.

Výbor sa má zaoberať preventívnymi opatreniami pri rôznych scenároch vývoja s dodávkami ruského plynu. Kremský pripomenul, že situácia sa každý deň dynamicky vyvíja. V stredu ruská štátna firma Gazprom zastavila dodávky do Poľska a Bulharska, pričom zámienkou je požiadavka zaplatiť za plyn v rubľoch.

„Budeme sa zaujímať o to, aký objem plynu aktuálne na Slovensko priteká, aký je stav v zásobníkoch a ako vyzerajú krízové plány ministerstva hospodárstva na zaistenie energetickej bezpečnosti Slovenska. Po ich predstavení volám od začiatku vojny na Ukrajine, ale minister Sulík ich zatiaľ nepredstavil. Je dôležité vedieť, ako bude Slovensko riešiť bezpečnosť dodávok a cenovú stabilitu zemného plynu ako kľúčovej energetickej komodity pre občanov aj firmy,“ vyhlásil Kremský.

Výbor bude podľa neho žiadať aj dlhodobý akčný plán znižovania závislosti od dodávok energetických surovín z Ruska. Slovensko patrí k najviac odkázaným krajinám v EÚ, keď z Ruska odoberá takmer 100 % ropy, zemného plynu a jadrového paliva. Časť z toho možno podľa Kremského nahradiť vlastnou časťou, časť úsporami, časť dovozom z iných krajín a časť prechodom na iné zdroje v priemysle, energetike alebo doprave. „Musíme však mať jasný plán a dôsledne ho dodržiavať,“ dodal predseda výboru.

Hľadať pravdu môžeme aj vďaka vašej podpore

Roky odkrývame veľké kauzy, zaoberáme sa vplyvom oligarchov a organizovaným zločinom. Vytvárame priestor pre komplexné a nezávislé spravodajstvo, aby ste mali jednoduchší prístup k dôležitým informáciám. Vaša podpora, nech je akákoľvek veľká, nám pomáha naďalej sa rozvíjať a poskytovať bezplatný obsah pre ľudí, ktorí si ho nemôžu dovoliť. Pridajte sa k našej komunite, ktorá spoločne bojuje za spravodlivosť a podporte nielen našu prácu, ale aj budúcnosť našej krajiny.

Podpora investigatívnej žurnalistiky

Podpora investigatívnej žurnalistiky
Aktuality takmer bez reklám

Aktuality.sk takmer bez reklám
Vylepšené funkcie diskusií

Vylepšené funkcie diskusií

Celý článek zde