Vojna ani inflácia im ceny nezdvíha. Na energiách šetria desiatky tisíc

Európska únia chce byť menej závislá od ruského plynu už na konci tohto roka. O ďalších sedem ním už európske domácnosti nemajú kúriť vôbec, nahradiť ho majú najmä obnoviteľné zdroje energie (OZE).

Súvisiaci článok Energeticky nezávislé mesto? Šetrí tisíce, cítia to aj ľudia Čítajte 

Obce Jindřichovice pod Smrkem na severe a Hostětín na východe Česka ukazujú, že o úspešnom prechode na OZE nerozhoduje len finančný rozpočet. Podstatnejšia je vytrvalosť samosprávy a jej schopnosť presvedčiť miestnych obyvateľov.

Jindřichovice a Hostětín už viac ako dvadsať rokov čerpajú energiu najmä zo slnka, z vetra a biomasy. Pri súčasných trhových cenách elektriny a plynu tak tamojšie domácnosti usporia desiatky tisíc eur.

Na vetre už zarábajú

V Jindřichoviciach pod Smrkem, kde býva sotva 600 obyvateľov, sa do energetickej sebestačnosti pustili na prelome milénií.

„Udržateľnosť nevnímame ako nejaký trend súčasnosti, skôr ako snahu o záchranu života a energie na našom území,“ vysvetľuje Pavel Novotný, ktorý je starostom obce od roku 2010 a v obecnom zastupiteľstve pôsobí od Nežnej revolúcie.

Článok nájdete v júnovom čísle mesačníka INDEX. Už v predaji.Článok nájdete v júnovom čísle mesačníka INDEX. Už v predaji. (zdroj: SME – Marko Erd)

Koncepcia Libereckého kraja, v ktorom Jindřichovice ležia, identifikovala hlavný potenciál regiónu vo veternej energii. Po niekoľkých expertných meraniach a nezávislých posudkoch padlo rozhodnutie, že na pozemkoch obce vyrastú dve veterné elektrárne (dodávateľom bola nemecká firma Enercon).

Celý článek zde |