Vojna na Ukrajine výrazne spomalí globálnu ekonomiku, tvrdí MMF

MMF aktuálne počíta v roku 2022 aj v roku 2023 s expanziou svetového hrubého domáceho produktu (HDP) o 3,6 % po náraste o 6,1 % v roku 2021. To je o 0,8 percentuálneho bodu, respektíve o 0,2 percentuálneho bodu menej v porovnaní s januárovými predpoveďami. Fond tiež očakáva, že po roku 2023 sa globálny rast v strednodobom horizonte spomalí na 3,3 %.

Riziká ohrozujúce ekonomiku sa podľa MMF prudko zvýšili. Nevyprovokovaná ruská invázia bude mať ďalekosiahle negatívne následky pre celú globálnu ekonomiku. „Ekonomické škody spôsobené týmto konfliktom prispejú k výraznému spomaleniu globálneho rastu v roku 2022,“ uviedol MMF.

MMF očakáva dvojciferný prepad ukrajinského HDP

MMF očakáva dvojciferný prepad ukrajinského HDP a výraznú kontrakciu ruskej ekonomiky, pričom následky vojny zasiahnu celú globálnu ekonomiku prostredníctvom turbulencií na komoditných trhoch, narušenia obchodu a finančných tokov. „Aj keď vojna pribrzdí rast, zvýši infláciu. Ceny palív a potravín sa prudko zvýšili, čo sa najviac dotklo zraniteľnej populácie v nízkopríjmových krajinách,“ uviedol MMF.

Vysoká inflácia podľa MMF sťaží úlohu centrálnych bánk, ktoré sa na jednej strane musia vyrovnať s rýchlym rastom cien a na druhej strane nesmú udusiť rast ekonomiky. Očakáva sa zvýšenie sadzieb, keďže centrálne banky budú sprísňovať menové politiky, čo zvýši tlak na rozvíjajúce sa trhy a rozvojové ekonomiky.

MMF počíta, že ekonomika USA tento rok vzrastie o 3,7 % a na budúci rok o 2,3 % po +5,7 % v roku 2021. HDP eurozóny sa zvýši o 2,8 %, respektíve o 2,3 %. Japonská ekonomika by mala expandovať o 2,4 %, respektíve o 2,3 %, a čínska o 4,4 %, respektíve o 5,1 %.

Ruský HDP tento rok padne o 8,5 %, očakáva MMF

Sankcie uvalené na Rusko tvrdo zasiahnu ekonomiku krajiny. MMF očakáva, že ruský HDP tento rok padne o 8,5 % a na budúci o ďalšie 2,3 %.

Ešte černejšie sú však vyhliadky ukrajinskej ekonomiky, ktorá by tento rok mala klesnúť o 35 %. „Aj keby sa vojna čoskoro skončila, strata životov, deštrukcia fyzického kapitálu a útek obyvateľov budú výrazne brzdiť ekonomickú aktivitu počas mnohých ďalších rokov,“ uviedol MMF.

Ruský útok na Ukrajinu podľa MMF zintenzívnil dodávkové šoky v globálnej ekonomike a priniesol aj nové problémy. „Rusko je veľkým dodávateľom ropy, plynu a kovov a spoločne s Ukrajinou aj pšenice a kukurice. Zníženie dodávok týchto komodít prudko zvýšilo ich ceny.“

Rýchly rast cien zasiahne nízkopríjmové domácnosti po celom svete a inflácia zostane vysoká dlhšie, než sa doteraz predpokladalo. MMF odhaduje, že inflácia v USA dosiahne v tomto roku 7,7 % a v eurozóne 5,3 %.

Hľadať pravdu môžeme aj vďaka vašej podpore

Roky odkrývame veľké kauzy, zaoberáme sa vplyvom oligarchov a organizovaným zločinom. Vytvárame priestor pre komplexné a nezávislé spravodajstvo, aby ste mali jednoduchší prístup k dôležitým informáciám. Vaša podpora, nech je akákoľvek veľká, nám pomáha naďalej sa rozvíjať a poskytovať bezplatný obsah pre ľudí, ktorí si ho nemôžu dovoliť. Pridajte sa k našej komunite, ktorá spoločne bojuje za spravodlivosť a podporte nielen našu prácu, ale aj budúcnosť našej krajiny.

Podpora investigatívnej žurnalistiky

Podpora investigatívnej žurnalistiky
Aktuality takmer bez reklám

Aktuality.sk takmer bez reklám
Vylepšené funkcie diskusií

Vylepšené funkcie diskusií

Celý článek zde