Výluka. Vlaky se mají vrátit na trať z Brna do Střelic koncem září. Elektrizace vyjde na 2,7 miliard korun

Zatím nejnáročnější nepřetržitou výluku si vyžádaly intenzivní stavební práce, které se v současné době odehrávají v rámci elektrizace dvoukolejného traťového úseku z Brna do Střelic. Vlaky zde přestaly jezdit 2. července, až do 20. září je nahradí autobusy. Poté budou cestující moci opět využívat zrekonstruovaná nástupiště na zastávkách Troubsko a Střelice dolní. V celém úseku bude také dokončena montáž trakčního vedení.

Celkové investiční náklady elektrizace dvoukolejného traťového úseku z Brna do Střelic dosahují 2,7 miliardy korun. Na jejím spolufinancování se významnou měrou podílí Evropská unie prostřednictvím Operačního programu Doprava, národní zdroje zajišťuje Státní fond dopravní infrastruktury.

Elektrizaci zmíněného traťového úseku provádí sdružení firem Skanska a Elektrizace železnic Praha. Stavba, jejíž přesný název zní Elektrizace trati vč. PEÚ Brno – Zastávka u Brna, 1. etapa, začala vloni v červenci. Její úplné dokončení se předpokládá na jaře příštího roku. V té době už by měly běžet naplno práce na navazujícím úseku do Zastávky u Brna, příslušnou veřejnou zakázku vyhlásila Správa železnic v minulém měsíci.   

Zajímavost :  K dětskému účtu dáme 600 Kč kapesné, láká banka

„Největší objem prací se nyní odehrává ve stanici Střelice. Konkrétně zde probíhají dokončovací práce na výstavbě podchodu a ostrovního a vnějšího nástupiště. V samotném kolejišti se stavbaři přesunuli ke kolejím, které se nacházejí dál od výpravní budovy,“ popisuje ředitel Stavební správy východ Správy železnic Miroslav Bocák.

Bocák dodává, že se pracuje také na rekonstrukci železničního spodku a svršku na kolejích ve směru na Tetčice a Moravské Bránice a opěrné zdi mezi těmito kolejemi. Současně začaly práce na spodní stavbě nové lávky přes stanici, samotná konstrukce vzniká ve výrobních prostorách mimo stavbu.  

„Aktuální etapa je z pohledu velkého objemu prací na malém prostoru a délky výluky nejnáročnější částí stavby. V 81 dnech musíme vyměnit železniční spodek v obou částech traťových kolejí ze Střelic, realizovat nové odvodnění, vyměnit kolejový rošt a přilehlé výhybky na obou kolejových rozvětveních, sanovat opěrnou zeď a osadit novou lávku. Na závěr aktivujeme nové zabezpečovací zařízení a hlavně zbudujeme nové trakční vedení. Po 20. září proběhne poslední část výlukových prací na objízdných kolejích ve stanici Střelice. Poslední nepřetržitá výluka skončí 29. října,“ říká projektový manažer Skanska Ondřej Zedník.

Zajímavost :  Maďarský plán obnovy se nelíbí jak Evropské komisi, tak i některým...

V mezistaničním úseku do Brna-Horních Heršpic byla dokončena kompletní rekonstrukce obou traťových kolejí. Hotové jsou rovněž úpravy všech tří přejezdů, které společně s křížením přímo ve stanici Střelice získaly nejvyšší možné zabezpečení, tedy světelnou signalizaci se závorami.

Vlaky se na modernizovaný úsek vrátí 20. září, kdy se také otevřou pro cestující zmodernizované zastávky Troubsko a Střelice dolní. Nově vybudované zastávky Brno-Starý Lískovec a Ostopovice začnou sloužit veřejnosti od nového jízdního řádu, který letos vstoupí v platnost 12. prosince. Všechna nástupiště budou mít nástupní hranu v normové výšce 550 milimetrů nad kolejí, samozřejmostí bude bezbariérový přístup.   

Zajímavost :  Komentář Ruchira Sharmy z Financial Times: „O praskání ‚bublin‘ se na finančních...

Celý traťový úsek bude elektrizován střídavou trakční soustavou. Současně dostane nové zabezpečovací zařízení, které se bude po dokončení ovládat dálkově ze stanice Brno hl. n. Maximální rychlost vlaků se po vybudování systému ETCS zvýší na 120 kilometrů v hodině, do té doby budou vlaky jezdit maximálně stokilometrovou rychlostí.

Tomáš Rovný

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO