Vyšší důchody a příspěvek za vychované dítě prohloubí díru v rozpočtu o padesát miliard

Při sestavování finančního plánu na příští rok musí navíc vláda počítat s novým příspěvkem ve výši 500 korun za každé vychované dítě. Vyplácet se začne od ledna. Pro důchodový účet bude znamenat výrazný zásek za zhruba dvě desítky miliard korun. O stovky milionů ročně ho bude každý rok prohlubovat rostoucí počet penzistů, předpokládá rezort financí.

„Na červnovou mimořádnou valorizaci důchodů počítáme s 19,5 miliardy korun pro ministerstvo práce a sociálních věcí a za celý rozpočet pak s více než dvaceti miliardami. Rozdíl činí výplaty penzí bývalým příslušníkům ozbrojených a bezpečnostních složek, tedy vojákům policistům nebo hasičům,“ uvedl mluvčí ministerstva financí Tomáš Weiss.

Kolik bude stát prakticky už jisté druhé výjimečné přilepšení seniorům, ministerstvo zatím vyčísleno nemá. „Možná další mimořádná valorizace bude záviset na vývoji inflace, debatu o jejích rozpočtových dopadech považujeme za předčasnou,“ dodal Weiss. V případě nutnosti opětovně valorizovat penze v tomto roce podle něj ministerstvo zohlední očekávaný dopad do letní novely zákona o státním rozpočtu.

Lidé na odpočinku měli letos v lednu v peněženkách průměrně o osm set korun navíc, v červnu dostanou přidáno v průměru dalších 1017 korun. Opatření se týká všech druhů důchodů, tedy i předčasných a také invalidních, vdovských, vdoveckých i sirotčích. Celkově vylepší téměř 3,5 milionu vyplácených dávek.

Náklady podzimní valorizaci se odhadují mezi pěti až deseti miliardami korun. „Vzhledem k tomu, že se sčítá pandemická a válečná inflace, může do konce letošního roku dojít k dalšímu mimořádnému zvýšení důchodů přibližně o 600 až 900 korun,“ předpokládá ekonom Štěpán Křeček z BH Securities.

Druhé mimořádné zvýšení penzí zřejmě bude o něco mírnější než první. „Nicméně brzy po něm bude následovat další, a to standardní nárůst, který nastane od ledna. Důchodcům by tak měly být pokryty náklady, které doléhají na jejich rodinné rozpočty,“ podotkl Křeček.

Výpočet starobního důchodu 2022 >>>

Valorizaci pohání inflace

Zvyšování penzí z důvodu rychle bobtnající inflace určuje mechanizmus zakotvený v paragrafech. Vláda musí seniorům pomoci v mimořádném termínu, pokud ceny během pěti měsíců vyšplhají o více než pět procent.

„K podzimní valorizaci dojde, pokud by míra meziroční spotřebitelské inflace překročila 14,4 procenta v dubnu, 14,2 procenta v květnu, či 13,6 procenta v červnu,“ vypočítala Národní rozpočtová rada.

V březnu zrychlila inflace na 12,7 procenta oproti únorovým 11,1 procenta. Analytici předpokládají, že kolem poloviny roku může růst cen meziročně dosáhnout až 15 procent.

Přibližně 25 až 30 miliardami korun, o něž se výjimečně kvůli inflaci zvýší výdaje na penze, tlak na systém neskončí. Další zátěž ho čeká hned od příštího ledna v podobě nového pětisetkorunového příspěvku za vychované dítě, který má vyrovnat rozdíly mezi důchody mužů a žen.

Kalkulačka důchodový věk 2022 >>>

„Pokud jde o bonus za každé vychované dítě, v roce 2023 počítáme s dodatečnými výdaji ve výši 19 miliard korun a s následným každoročním zvyšováním o přibližně 0,4 až 0,5 miliardy ročně,“ potvrdil mluvčí ministerstva financí Tomáš Weiss.

Přitom už do letní novely zákona o státním rozpočtu bude muset vláda zahrnout také výdaje na uprchlickou vlnu za 54 miliard korun, zrychlení armádních nákupů za přibližně 15 miliard a desetimiliardový výpadek za zrušenou silniční daň, snížení spotřební daně z paliv a další opatření související s inflací a válkou na Ukrajině. 

Výdaje na zvýšení důchodů v roce 2022 a příspěvek za vychované dítě (v miliardách korun)

První mimořádná valorizace od června – 20 až 21
Druhá mimořádná valorizace od října či listopadu – 5 až 10
Přídavek za vychované dítě 500 korun od ledna 2023 – 19 + 0,4 až 0,5 ročně

Pramen ministerstvo financí

Očima guvernéra: Důchodová reforma

Video se připravuje …


Zdroj Zde