Vývozní a dovozní ceny se meziročně zvýšily

Meziroční nárůst vývozních cen ovlivnil především ceny minerálních paliv, tedy elektřiny, plynu, ropných výrobků a uhlí, které se zvýšily o 118,2 procenta. O dvě pětiny vyšší než loni v únoru byly i ceny ostatních surovin, hlavně dřeva a kovového odpadu. Vyvážené polotovary jako železo, ocel, kovové a dřevěné výrobky zdražily o 18,3 procenta a chemikálie o 17 procent.

V dovozu meziročně zdražila minerální paliva o 103,3 procenta. Ceny dovážených polotovarů stouply o 18,8 procenta, ostatních surovin, hlavně dřeva, o 14,8 procenta a chemikálií o 14,3 procenta.

Meziměsíčně vývozní ceny vzrostly o 0,3 procenta, přičemž největší vliv měl růst cen potravin o tři procenta. Dovozní ceny v meziměsíčním srovnání také stouply, a to o 1,5 procenta. Vliv na to měl především růst cen polotovarů železa, oceli a neželezných kovů.

Směnné relace meziročně klesly na hodnotu 96,8 procenta, po lednových 97,5 procenta. Nejnižší hodnoty dosáhly nápoje a tabák. Směnné relace klesly i v meziměsíčním srovnání, kdy se po lednových 100 procentech snížily na 98,8 procenta.

Celý článek zde |