Vznikla prvá dohoda od začiatku vojny. Dá sa veriť Rusku a kto ho môže potrestať? (otázky a odpovede)

23. júl 2022 o 11:11  I Platený obsah

Otázky a odpovede o kľúčovej dohode.

ISTANBUL, BRATISLAVA. Jasné svetielko nádeje zasvietilo nad Čiernym morom. Týmito slovami okomentoval generálny tajomník Antonio Guterres dohodu o obnoveniach námorných dodávok obilnín a ďalších tovarov z čiernomorských ukrajinských prístavov.

Dohoda vznikla v piatok v tureckom Istanbule, kde ju okrem OSN sprostredkoval aj turecký prezident Recep Tayyip Erdogan.

Článok pokračuje pod video reklamou

Článok pokračuje pod video reklamou

V Kyjeve či v Spojených štátoch sú síce skeptickí voči tomu, či ju bude Rusko aj dodržiavať, no ide o vôbec prvý dokument, pod ktorý sa podpísali ukrajinskí aj ruskí predstavitelia od ruskej invázie na územie svojho suseda.

Jej vplyv na boje je zrejme minimálny, no dôsledky by mohli pocítiť najmä v afrických štátoch, ktoré sú od dovozu obilnín z Ukrajiny a Ruska závislé.

„Uvoľnenie blokády by mohlo zmierniť extrémny hlad, ktorému čelí osemnásť miliónov ľudí vo východnej Afrike, pričom tri milióny sa už dostali do katastrofálnej situácie,“ povedal pre New York Times Shashwat Saraf z Medzinárodného záchranného výboru.

Čo sa dohodlo v Istanbule?

Ukrajina a Rusko podpísali dohodu, ktorú vyrokovala OSN a Turecko. Jej cieľom je, aby sa obnovili dodávky obilnín a ďalších tovarov ako napríklad slnečnicový olej z Ukrajiny.

Celý článek zde |