„X-to-Earn“ v šifrování: Co to obnáší?

Za dobu o něco delší než jeden rok se koncept „X-to-Earn“ silně prosadil v oblasti kryptoměn a Webu3 a vyvinul se již do mnoha různých inkarnací.

X-to-Earn

Play-to-Earn (P2E), Move-to-Earn (M2E) a Watch-to-Earn (W2E) jsou jen některé z nápadů, s nimiž přišli vývojáři blockchainu, aby motivovali k používání svých produktů a zároveň odměnili koncového uživatele za jeho účast.

Přesto ze tří výše zmíněných způsobů, jak vydělávat kryptoměny, některé vykazují větší pravděpodobnost udržení než jiné a každý z nich má své vlastní jedinečné zvláštnosti, vlastnosti a potenciální nedostatky.

Play-to-Earn

Vzhledem k vestavěnému finančnímu aparátu, který je vlastní technologii NFT, se blockchainové hry objevily jako způsob, jak nalodit nové uživatele do prostoru Web3 a zároveň jim kompenzovat jejich čas a pozornost.

V těchto hrách hráči obvykle získávají odměny v kryptoměnách za hraní a vítězství buď proti umělé inteligenci, nebo proti ostatním hráčům. Herní předměty, jako jsou zbraně, brnění a osobní avatary, mohou hráči často přímo vlastnit a následně s nimi obchodovat na volném trhu.

O popularitě P2E svědčí tisíce her, které v současné době žijí v blockchainovém herním prostoru, ale jen málokteré se podařilo vytvořit pohlcující hratelnost. Drtivá většina her P2E zahrnuje relativně málo hratelnosti a místo toho se v nich hráči věnují jednoduchým rutinním činnostem na jedno kliknutí, které mají více společného s pěstováním výnosů než se skutečným hraním.

Move-to-Earn

Na první pohled by se zdálo, že Move-to-Earn je ušlechtilá snaha o podnícení angažovanosti v prostoru Web3 tím, že motivuje uživatele k fyzickým aktivitám, aby získali odměny v kryptoměnách.

V projektech M2E, jako je STEPN (GMT), získávají uživatelé odměny za činnosti, jako je chůze, běhání a běh. Ačkoli tato myšlenka zpočátku vtrhla na scénu s mnoha fanfárami, koncept M2E trpí také několika nedostatky. Tyto aplikace mají často počáteční vstupní cenu, kdy jsou k zahájení výdělku potřeba speciální NFT, čímž se potenciálním uživatelům hned od začátku prodraží.

A co víc, stejně jako nové členství v posilovně v prvním lednovém týdnu, ani počáteční nadšení z aplikací M2E se často nepodaří udržet. Očekávat od uživatelů internetu, že si na nějakou smysluplnou dobu obují běžecké boty, může být z dlouhodobého hlediska prostě příliš velký požadavek.

Watch-to-Earn

V kontrastu s konceptem Move-to-Earn neklade sektor Watch-to-Earn na uživatele nepřiměřené fyzické nároky, ale snaží se je odměnit za něco, co většina uživatelů internetu dělá každý den.

V posledních několika letech se videoobsah stal hlavním komunikačním médiem na internetu, ale doposud byli do jeho příjmového modelu zapojeni pouze tvůrci obsahu a vlastníci platforem.

W2E rozšiřuje model příjmů o lidi, díky nimž je video obsah tak populární – o diváky. Příkladem W2E jsou projekty jako XCAD Network, který se integruje s existujícími videostránkami, jako jsou YouTube a Twitch, a generuje odměny pro uživatele, kteří sledují a sdílejí videa a mají přístup ke speciálním výhodám kolem tvůrce, čímž překlenuje propast mezi tvůrcem a fanouškem.

W2E přináší výhody i samotným tvůrcům obsahu, kteří mohou díky podpoře většího zapojení fanoušků generovat další příjmy nad rámec svých příjmů z reklamy na YouTube. V případě XCAD mohou tvůrci obsahu také razit jedinečné NFT založené na nezapomenutelných momentech ze svých videí a livestreamů a dražit je své fanouškovské základně.

Watch-to-Earn představuje skutečné propojení ideálů Web3 s pravděpodobně nejpopulárnější činností na internetu v současnosti: sledováním videí.

Závěr

Prostor „X-to-Earn“ v kryptosféře se stále rozrůstá a v příštích letech se nepochybně dočkáme dalších iterací tohoto konceptu. V tuto chvíli se jako nejslibnější jeví Watch-to-Earn, což je skutečná aplikace technologie Web3 ve stávající oblasti Web2.

Máte-li jakýkoli dotaz týkající se kryptoměn, neváhejte se přidat do naší diskuzní skupiny na Facebooku. Nezapomeňte se také připojit na náš oficiální discord server KRYPTOMAGAZIN CZ.

Celý článek zde |