Z krajinkára sa stal zakresľovač mín. Príbeh pátrania po vojakovi sa dočkal sfilmovania

8. máj 2024 o 19:00  I 

Na začiatku bol náhrobný kameň v záhrade.

ZBOROV, HUMENNÉ. Na začiatku bol neobyčajný nález v záhrade rodinného domu v obci Zborov v Bardejovskom okrese. Majiteľ domu našiel kameň, ktorý očividne nemal prírodný charakter a boli na ňom neidentifikované nápisy.


Článok pokračuje pod video reklamou

Článok pokračuje pod video reklamou

Takto sa začala historická detektívka na pozadí karpatských bojov prvej svetovej vojny.

Zajímavost :  Ropa zdražela len mierne

„Zistilo sa, že išlo o náhrobný kameň vojaka Sándora Falba, ktorý za nejasných okolností zomiera na karpatskom fronte počas prvej svetovej vojny,“ začína rozprávanie režisér a dokumentarista Martin Tokár z Vinného v okrese Michalovce, ktorý sa rozhodol detektívne pátranie po vojakovi spracovať vo filme.

„Pátračov“ tvoril medzinárodný tím historikov – Anton Liška, Martin Drobňák, Viktor Szabó, Radim Kapavík, János Rózsafi, Tamás Pintér či Michal Rázus.

Film má pracovný názor Inter arma silent musae (Keď zbrane rinčia, múzy mlčia) a Tokár časť z neho prezentoval nedávno na medzinárodnej vedeckej konferencii Slovensko a prvá svetová vojna v priestoroch Vihorlatského múzea v Humennom.

Zajímavost :  Ramsay: Slafkovský na seba príliš tlačí. Chce dávať góly, byť najlepší hráč

Zistili, komu patrí

Náhrobný kameň Sándora Falba našiel majiteľ domu Jaroslav Hanek zo Zborova v záhrade. V júni 2020 kontaktoval Petra Harčara, vtedy pracovníka Krajského pamiatkového úradu v Prešove, dnes riaditeľa Šarišského múzea v Bardejove. Prizvaní boli historik Pavol Hudák st. a reštaurátor Martin Kutný.

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO