Z rybářské vesnice čínským Silicon Valley. Šen-čen předběhl New York a stal se třetím nejčastějším sídlem miliardářů

Z rybářské vesnice čínským Silicon Valley. Šen-čen předběhl New York a stal se třetím nejčastějším sídlem miliardářů

Zdroj: Depositphotos
  • Čína je aktuálně nejčastějším sídlem miliardářů, vyplývá to z žebříčku Hurun Global Rich List

  • Nejvíce jich bydlí v metropoli Pekingu a Šanghaji. Na třetím místě se však poprvé objevilo město Šen-čen, které v tomto ohledu dokonce předběhlo i New York

  • Město je momentálně sídlem několika velkých technologických firem a zhruba 17 tisíc státem uznávaných high-tech společností

Poté, co časopis Forbes vydal každoroční žebříček nejbohatších lidí světa, na jehož první příčce letos stanul majitel společností Tesla a SpaceX Elon Musk, přichází s přehledem plným miliardářů také Hurun Global Rich List. Z něj pro změnu vyplývá, že novým rájem majetných je jednoznačně Čína.

První dvě příčky okupuje metropole Peking, kde aktuálně žije na 144 dolarových miliardářů, a Šanghaj – ta jich eviduje sto dvacet jedna. Zajímavé je ale i třetí místo, na něm se totiž ocitlo město Šen-čen, které tak odhodilo tvář bývalé rybářské vesnice a v otázce bohatství předběhlo poprvé v historii i New York.

Rostoucí koncentrace bohatství není pro více než 17 milionů obyvatel Šen-čenu novinkou. Jen za loňský rok tam přibylo osm miliardářů, čímž se jejich počet navýšil na hodnotu sto třináct. „Je to budíček pro zbytek světa,“ říká pro CNBC předseda a hlavní výzkumník společnosti Hurun Report Rupert Hoogewerf, který za výzkumem stojí. I přesto, že mají žebříčky tendenci kolísat, umístění Šen-čenu bude mít podle něj v následujících letech pozitivní vliv na příliv mladých podnikatelů.

Sídlo technologických gigantů

Vzestup uvedeného čínského města započal v roce 1980 pod vedením tehdejšího vůdce Teng Siao-pchinga, kdy se tato nynější 13milionová aglomerace stala první speciální ekonomickou zónou v Číně. Jinými slovy představovala experimentální půdu pro tržní kapitalismus podle ideálu socialismu s čínskými rysy. Následoval postupný růst HDP, který z původních 28 milionů dolarů v roce 1979 vyšplhal na současných 475 miliard.

Do tří let čínským údolím satelitů. Wu-chan buduje vesmírný průmysl v hodnotě 350 miliard korun

Původní rybářská vesnice je dnes sídlem některých z největších čínských technologických firem, a to včetně telekomunikačního gigantu Huawei a internetového konglomerátu Tencent. Jen za poslední rok bylo v Šen-čenu založeno 2500 státem uznávaných high-tech společností, čímž jejich celkový počet vzrostl na 17 tisíc.

Kromě toho je Šen-čen součástí takzvaného Velkého zálivu, tedy integrovaného hospodářského a obchodního centra, který ho má propojit s osmi dalšími městy v provincii Kuang-tung a čínskými oblastmi Hongkong a Macao.

Podle docenta ekonomie na Hongkongské univerzitě pomáhá rozmachu Šen-čenu fakt, že je tamní prostředí přívětivé pro podnikatele. „Struktura obyvatelstva je ve srovnání s jinými superměsty nebo městy první úrovně v Číně stále velmi mladá, takže to je jeden z důvodů, proč je to velmi atraktivní místo,“ řekl. Důležitou roli ovšem hraje rovněž skutečnost, že vedení města věnuje značnou část finančních prostředků k tomu, aby přilákalo talenty z celého světa.

Ještě více bohatých

Jak vyplývá z Hurun Report, k 14. lednu bylo na světě 3 381 miliardářů, což je o 153 více než v loňském roce. Valná většina jich v minulosti žila ve Spojených státech, ty ale v roce 2016 překonala právě Čína. Sídlo uvnitř jejích hranic má aktuálně 1 133 miliardářů, v USA pak 716, přičemž celkové jmění těchto lidí vzrostlo o čtyři procenta na 15,2 bilionu dolarů.

Miliardářům se v roce 2021 dařilo. Deset nejbohatších mužů světa si za rok vydělalo dohromady 8,8 bilionu

Aktuálně nejbohatším člověkem na světě je dle Forbesu podnikatel Elon Musk, jehož majetek činí 219 miliard dolarů. Na stupni vítězů vystřídal padesátiletý vizionář majitele Amazonu Jeffa Bezose, kterému momentálně patří jmění v hodnotě 171 miliard. Pomyslnou třetí příčku si s 158 miliardami dolarů udržel vlastník módní značky Luis Vuitton či šampaňského Moët et Chandon Bernard Arnault s rodinou.

Ve světovém žebříčku se ocitlo také devět Čechů. Nejbohatší z nich je vdova po zakladateli a majiteli PPF Renáta Kellnerová, které s majetkem v hodnotě 16,6 miliardy dolarů patří 104. příčka. Českou dvojkou je vlastník skupiny KKCG a Sazky Karel Komárek, třetí pak zůstává většinový majitel CPI Property Group Radovan Vítek.

10 NEJBOHATŠÍCH LIDÍ SVĚTA

Jméno Majetek v dolarech
Elon Musk, USA 219 miliard
Jeff Bezos, USA 171 miliard
Bernard Arnault a rodina, Francie 158 miliard
Bill Gates, USA 129 miliard
Warren Buffett, USA 118 miliard
Larry Page, USA 111 miliard
Sergey Brin, USA 107 miliard
Larry Ellison, USA 106 miliard
Steve Ballmer, USA 91,4 miliard
Mukesh Ambani, Indie 90,7 miliard

Zdroj: Forbes

Celý článek zde |