Za bombovými vyhrážkami školám sú fiktívni Seyfulllah a Arealll. Spája ich trikrát L aj ruský server

9. máj 2024 o 18:57  I 

Bezpečnostnú radu štátu vláda nezvolala.

BRATISLAVA. Vyhrážky stovkám škôl výbušninami z piatka minulého týždňa a z utorka tohto týždňa nespájajú len zmienky o islame a hrozby násilia, ale aj ruská doména v e-mailoch odosielateľa a tri písmená L.

Článok pokračuje pod video reklamou

Článok pokračuje pod video reklamou

Aj polícia pracuje s hypotézou, že obe série vyhrážok – piatkové na školy v Bratislavskom kraji a utorkové na stovky škôl po celom Slovensku – môžu mať „rovnaké pozadie“, tvrdí policajný prezident Ľubomír Solák. Celkovo ide o 1544 hrozieb bombových útokov na školy, ďalších 110 na budovy bánk a 40 hrozieb na predajne elektrotechniky.

Zajímavost :  Podnikatel Jan Čermák získal od Soukupa celou TV Barrandov

Vo štvrtok k nim pribudlo aj Gymnázium Andrej Sládkoviča a Stredná elektrotechnická škola Jozefa Murgaša. Obe školy sú z Banskej Bystrice, v oboch prerušili vyučovanie a študentov poslali domov. Policajti väčšinu ďalších škôl vo štvrtok strážili.

Súvisiaci článok Nahlásené bomby na školách riešili v Poľsku aj na Pobaltí. Vyšetrovali aj ruskú stopu Čítajte 

Denník SME má obidve verzie výhražných e-mailov k dispozícii. Stopy jedného z nich vedú k špeciálnemu e-mailovému účtu, ktorý po niekoľkých hodinách či minútach automaticky zanikne.

Zajímavost :  Válka na Ukrajině ONLINE: Moskva hlásí sestřelení více než stovky bezpilotních letounů nad Krymem a Ruskem

Zoznámte sa: toto je Seyfulllah

Najskôr v piatok 3. mája prerušili v desiatkach škôl v Bratislavskom kraji vyučovanie a žiaci museli odísť domov. Školy dostali do e-mailových schránok poštu, ktorá sa začínala vetou: „V škole je veľa výbušnín.“

Celkovo v pätnástich vetách adresát spomína zámer „prelievať krv učiteľov“ aj „nákladné autá plné výbušnín“. Text pôsobí tak, že nebol napísaný v slovenčine, ale bol do nej preložený.

Školy

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO