Záchrana krachující banky Credit Suisse se komplikuje. Švýcarsko by ji mohlo zestátnit

UBS je podle britského listu The Financial Times ochotná za banku zaplatit maximálně jednu miliardu dolarů, tedy asi 22,5 miliardy korun, na což Credit Suisse údajně odmítá přistoupit. „Situace okolo banky je velmi nestabilní a stále se může změnit, protože švýcarské úřady chtějí nalézt řešení, než se otevřou burzy v Asii čili v neděli večer evropského času,“ uvádí Bloomberg.

Švýcarská vláda se také chystá upravit zákony tak, aby mohla prosadit zestátnění banky v co nejkratším čase a nemusela čekat na souhlas akcionářů podniku. Ti by totiž podle současné právní úpravy museli o návrhu jednat a pak o něm hlasovat.

Záchranu instituce komplikuje i svaz zaměstnanců bank. Ten v neděli dopoledne vyzval k okamžitému zřízení pracovní skupiny na pomoc kolegům, kteří pravděpodobně přijdou o práci. Pokud se UBS na převzetí druhé největší švýcarské banky Credit Suisse dohodne, v ohrožení je podle některých zdrojů až deset tisíc pracovních míst.

Credit Suisse se snaží vzpamatovat ze série skandálů, které podkopaly důvěru investorů a klientů. Odliv financí klientů ve čtvrtém čtvrtletí vzrostl na více než 110 miliard švýcarských franků, skoro 2,7 bilionu korun.

„Již po výsledcích Credit Suisse za minulý rok, které vyšly 9. února, část analytiků upozorňovala, že je zde reálné riziko dalšího navyšování kapitálu v budoucnu kvůli pokračujícím generovaným ztrátám, odlivu klientských aktiv a řadě soudních sporů, kterým banka čelí,“ řekl tento týden pro E15 analytik J&T banky Milan Lávička.

Akcionáři Credit Suisse od počátku takzvané bankovní krize, tedy za posledních deset dní, přišli o rovných sto miliard korun neboli o třetinu hodnoty svých investic. Jen za pátek přišel celý evropský bankovní sektor o další tři procenta.  

Credit Suisse ve čtvrtek oznámila, že posílí svou likviditu tím, že využije možnost půjčit si od švýcarské centrální banky padesát miliard franků. Zastavit prohlubování krize by mohlo i výše zmiňované sloučení s UBS, na které aktuálně tlačí švýcarští regulátoři. Kolosální transakce mezi odvěkými rivaly, jedničkou a dvojkou mezi švýcarskými bankami, by zároveň výrazně přepsala finanční mapu světa.

Dlouhodobé problémy Credit Suisse eskalují v době, kdy se do potíží dostaly i některé banky ve Spojených státech. Credit Suisse patří k největším správcům majetku na světě, z toho důvodu jednání ve Švýcarsku s napětím sledují také regulační orgány ve Velké Británii, Německu, Spojených státech a v dalších velkých zemích. 

Analytici ovšem zdůrazňují, že k plošné krizi není důvod. „O plošném problému nemůže být řeč. Rozhodně ne v té míře, v jaké nastal v letech 2008 a 2009,“ tvrdí ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda.

Zdroj Zde