Zájem o elektřinu pro elektromobily roste. ČEZ zaznamenal u svých stojanů za první pololetí 45procentní nárůst odběru

ČEZ aktuálně po celé České republice provozuje více než tři stovky veřejných dobíjecích stanic, z toho je téměř 240 rychlodobíjecích. Za první pololetí skupina zaznamenala meziroční nárůst odebrané elektřiny o více než 45 procent. Přes 1,5 milionu kWh načerpaných od ledna do června by umožnilo jednomu elektromobilu 263krát obkroužit zeměkouli. Oproti roku 2018 vzrostlo množství odebrané energie o 64 procent.

Během prvních šesti měsíců roku „natankovala“ elektrická auta u zelených stanic celkově více než 
1,6 milionu kWh bezemisní elektřiny. Ve stejném období loňského roku si elektrická auta od stanic ČEZ odvezla 1,1 milionu kWh, za celý rok 2020 se statistika dobíjení dostala přes 2,4 milionu odebraných kWh. 

Síť srovnatelná s většími řetězci klasických čerpacích stanic se za poslední dva roky svým rozsahem zdvojnásobila. Letos se zatím rozrostla o více než třicet nových dobíjecích stanic, za celý loňský rok o rekordních 83 stojanů. 

Zajímavost :  Zdravotní pauza i delší dovolená. Neplacené volno je trend, pozor ale na pojištění

Stanice s vyšším výkonem

 „Vliv pandemie je nesporný a také v našem sektoru znamenal zpomalení aktivit. Věříme ale i tak, že udržíme tempo výstavby z loňského roku, kdy jsme postavili více než osmdesát stanic a výrazně pokročili v plošné nabídce dobití v lokalitách po celé České republice. I nadále se zaměřujeme na pokrývání hlavních tahů a větší města. Připravujeme také postupné osazování nejvytíženějších lokalit dobíjecími stanicemi o vyšších výkonech. Celkově by elektromobily letos měly u stojanů ČEZ poprvé načerpat výrazně přes tři miliony kWh,“ říká manažer útvaru čisté technologie ČEZ Tomáš Chmelík.

Řidiči letos doposud využili dobíjecí stanice ve 101 736 případech. Při jednom zastavení průměrně načerpali 15,5 kWh elektřiny. Ve stejném období loni představoval průměr na jedno dobití 16,3 kWh. 

Zajímavost :  Netflix se připravuje na videohry. Najal manažera nové herní sekce
Během prvních šesti měsíců roku „natankovala“ elektrická auta u zelených stanic celkově více než 
1,6 milionu kWh bezemisní elektřiny. Foto: ČEZ

Nejčastěji řidiči elektromobilů letos doplňovali baterie vozů v Praze, Mladé Boleslavi a u dálničních stání v Siřejovicích na D8 a Vrbové Lhotě na D11.U každého ze stojanů ČEZ mohou současně doplňovat energii dva elektromobily, dohromady je tedy síť v jednu chvíli schopna odbavit přes šest set elektromobilů. 

Desítky minut na dobití

Hlavní tíhu provozu nesou rychlodobíjecí stanice o výkonu 50 kW. Ty dnes tvoří osmdesát procent sítě a umožňují dobití většiny kapacity baterií všech typů a značek elektromobilů v řádu desítek minut. 

Celkový instalovaný výkon dobíjecích bodů v síti ČEZ činí přes 18 tisíc kW. Ekvivalentem může být například středně velká vodní elektrárna zásobující bezemisní elektřinou domácnosti města s padesáti tisíci obyvateli. Do pěti let chtějí energetici celkový výkon všech stanic ztrojnásobit na více než 50 tisíc kW.

Zajímavost :  Tykačova Severní energetická skončila opět ve ztrátě. Loni prodělala 302 milionů korun

Tomáš Rovný

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO