Základ 15 procent. Země G7 se dohodly na jednotném zdanění velkých nadnárodních firem

„Po letech diskusí ministří financí zemí G7 dosáhly historické dohodu, která zreformuje globální daňový systém tak, aby se hodil do golbálního digitálního věku,” řekl britský ministr financí Rishi Sunak. O výši daně nehovořil, podle agentury Reuters, jejíž reportéři měli možnost nahlédnout do příslušných dokumentů, má činit 15 procent.

Dohoda se má stát základem pro globální pakt, který by mohl být uzavřen už příští měsíc.

Uzákonění minimální celosvětové daně z příjmů právnických osob má mít zásadní dopad především na obří nadnárodní firmy typu Apple, Google či Amazon. Těm nové opatření v podstatě znemožnila danit své zisky v takzvaných daňových rájích a budou tedy zřejmě muset odvádět více peněz ve státech, kde sktečně působí. Právě výše zmiňovaní američtí technologičtí giganti byli v minulosti obviňováni z toho, že se placení daní v některých evropských zemích vyhýbají. 

To, aby podniky odváděly všude ve světě obdobně, prosazovala především ministryně financí Spojených států Janet Yellenová. Návrh podporovaly například Německo nebo Itálie.

Zajímavost :  Babišovi jsem pomohl vyhrát volby, říká největší sponzor Šlachtovy Přísahy

Naopak Francie a Velká Británie měly výhrady. Jak ale na konci května informoval list Financial Times, jejich postoj se změnil poté, co USA ustoupily a navrhly patnáctiprocentní sazbu namísto původně požadované taxy 21 procent. 

Zdroj Zde