Zákon o vodách vyvolal kritiku aj v koalícii. Taraba chce, aby mal štát prednosť pri kúpe podielov vo vodárňach
Na ministra envirorezortu sa valí kritika z každej strany. Dôvodom je zákon o vodách. Okrem opozície a samospráv sa ho kritizuje už aj koaličný Hlas.
Minister Taraba chce aby mal štát prednostné právo na nákup akcií mestských a obecných vodární. V balíčku zákonov sa chce zároveň pozrieť aj na čističky odpadových vôd.
„Tomáš Taraba obhajuje verejný záujem všetkých občanov Slovenska, nie hŕstky vyvolených vodárenských spoločností, ktoré si spravili biznis z regulovanej činnosti, spojenej s dodávkami vody a neinvestovali do vodárenskej infraštruktúry,“ vyjadrilo sa ministerstvo životného prostredia.
„Pre Stranu Hlas je najdôležitejšie, aby sa táto vláda vrátila k verejnému budovaniu vodovodov a kanalizácií, ktorý bol zavedený ešte v roku 2019 za vlády Petra Pellegriniho,“ povedal Michal Kaliňák, štátny tajomník MV SR.
1700 obcí bez kanalizácie
Takmer 2000 obcí na Slovensku totiž stále nemá kanalizáciu. Odpad zo žúmp vyvážajú do čističiek.
„Ide o 1700 obcí na Slovensku, ktoré nie sú odkanalizované. Plus sú to ďalší občania, ktorí žijú, ako som už povedal, či už v Bratislave, v Košiciach, v Trenčíne alebo v iných mestách a samozrejme okresných mestách ako je Bardejov, Trebišov, Partizánske, Prievidza,“ vyjadril sa Jozef Božik, predseda ZMOS.
„Dnes máme investičný dlh na úrovni 10 miliárd eur. Máme 1,5 milióna ľudí bez kanalizácie a pol milióna ľudí bez prístupu k pitnej vode z verejného vodovodu,“ opísala Jana Hanuliaková poslankyňa NR SR.
Čítajte viac
Slovensko má vo vodárenstve dlh 10 miliárd. Zdechovský: EÚ neurčuje smer investovania, úplné splatenie je nereálne

Nesprávne využité financie
Rezort životného prostredia sa odvoláva na Najvyšší kontrolný úrad, ktorý robil kontrolu vo vybraných vodárenských spoločnostiach. Zistil, že niektoré z nich nevyužívajú financie správne a vydal ministerstvu odporúčania.
„Aj samotný NKÚ jednak spochybňoval a situáciu bagatelizoval, až napokon nielen pod naším tlakom, ale aj pod tlakom vás, médií, za čo sme vám samozrejme vďační otočil a zrazu sa začal pasovať do úlohy spasiteľa, záchrancu slovenskej kritickej infraštruktúry,“ povedal Michal Sabo, poslanec NR SR.
„Tieto vodárenské spoločnosti hospodáriace s peniazmi daňových poplatníkov namiesto toho, aby podporovali zmysluplné investície do obnovy vodárenskej infraštruktúry a znížili miliardový deficit, tak radšej vyťahovali peniaze na rôzne akože charitatívne činnosti. Tieto praktiky sme preto odmietli,“ reagovalo ministerstvo životného prostredia.
Zákon o vodovodoch a kanalizáciách už v parlamente prešiel prvým čítaním ešte na tejto schôdzi o ňom budú poslanci rozhodovať opäť. No poslanci Hlasu majú pripravený pozmeňovací zákon, ktorý chcú predložiť po letnej prestávke.
Čítajte viac
Obce pri Domaniži celé roky žiadajú štát o pomoc. Majú vybudovanú kanalizáciu, no je nepoužiteľná

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO