Zaplatia obnovu Ukrajiny ruskí oligarchovia? Môže to byť problém

6. júl 2022 o 17:33  I Platený obsah

Niektoré štáty sa boja precedensu.

KYJEV, BRATISLAVA. Ešte v máji zadržali nemecké úrady v Hamburgu 115 metrov dlhú jachtu ruského oligarchu a bývalého politika azerbajdžanského pôvodu Farchada Achmedova. Ten sa dostal na sankčné zoznamy EÚ pre blízke vzťahy s Kremľom. Aj keď Achmedov sa teraz snaží od prezidenta Vladimira Putina dištancovať, jeho jachta v hodnote 460 miliónov dolárov zostáva zadržaná v nemeckom prístave.

Článok pokračuje pod video reklamou

Článok pokračuje pod video reklamou

Podľa plánu, ktorý presadzuje ukrajinský premiér Denys Šmyhal, viacerí experti aj niektoré štáty vrátane Slovenska, by aj Achmedovova jachta mohla slúžiť na povojnovú obnovu Ukrajiny. Za jej hodnotu by Ukrajina mohla obnoviť napríklad väčšinu zničených škôlok.

Návrh na použitie zhabaného majetku ruských oligarchov na obnovu Ukrajiny však môže naraziť nielen na právne prekážky, ale aj nevôľu viacerých európskych krajín.

Zmraziť nie je zhabať

Kyjevská vysoká škola ekonomická pred mesiacom z dostupných dát vypočítala, že ruský útok dosiaľ spôsobil Ukrajine priame škody na infraštruktúre vo výške 104 miliárd dolárov, pričom v tomto čísle nie sú zahrnuté sekundárne ekonomické škody. Zničených bolo jedenásť civilných letísk, 41 železničných mostov, 656 zdravotníckych zariadení a viac ako tisíc škôl.

Celý článek zde |