Záplavy na západě Německa mají už přes sto obětí. Škody půjdou do miliard eur

„Situace je v naší spolkové zemi nadále nanejvýš napjatá. Utrpení nebere konce,“ řekla premiérka Porýní-Falce Malu Dreyerová při návštěvě centrály profesionálních hasičů v Trevíru. Oficiální bilance ve spolkové zemi vystoupala na 60 obětí. 

Ve čtvrtek večer ministr vnitra Porýní-Falce Roger Lewentz hovořil o tom, že nejasný je osud 40 až 60 lidí. Okres Ahrweiler ve čtvrtek večer dokonce informoval o 1300 pohřešovaných lidech. Mluvčí okresu to vysvětlila i částečně nefungující telefonní sítí. Mnoha lidem se tak nelze dovolat na mobilní telefony. Lewentz zprávu o 1300 nezvěstných nepotvrdil. „Včera (ve čtvrtek) to byl ovšem den, kdy bylo velmi obtížné udělat si přehled. Lidé úprkem opouštěli své budovy,“ řekl Lewentz.

Vodní masy v Porýní-Falci během krátké doby zpustošily například obec Schuld na řece Ahr s přibližně 700 obyvateli. Voda tam strhla celé domy, další silně poničila. Rozsáhlé škody jsou hlášeny i z dalších okresů.

Zajímavost :  Američané chtějí český antivirový program Avast. NortonLifeLock by za něj mohl dát 173 miliard

Dramatická je situace také v nejlidnatější německé spolkové zemi Severní Porýní-Vestfálsko, kde si velká voda vyžádala nejméně 43 lidských životů. Ještě ve čtvrtek region hlásil 30 mrtvých. V městečku Erftstadt jihozápadně od Kolína nad Rýnem se částečně nebo zcela zřítila řada domů. Z mnoha z nich se podle místních úřadů ozývalo volání o pomoc. K zaplaveným stavbám se ale záchranáři nyní dostanou jen ve člunech.

Místní úřady hovoří o neupřesněném počtu mrtvých a pohřešovaných v Erftstadtu. Sociální sítě obletěly snímky zachycující mohutný sesuv půdy v městské části Blessem. Záchranářům ve městě práci komplikují úniky plynu. V padesátitisícovém městě bylo evakuováno mimo jiné několik domovů pro seniory. Podle spolkového úřadu pro pomoc při katastrofách záplavy v Severním Porýní-Vestfálsku zasáhly 23 měst a okresů.

Město Erftstadt postihl mohutný sesuv půdy:

Německá armáda vyslala na pomoc Severnímu Porýní-Vestfálsku a Porýní-Falci na 900 vojáků. Regionální vlády i německá kancléřka Angela Merkelová slíbily postiženým oblastem rychlou pomoc s odstraňováním obrovských škod. Například země Porýní-Falc zatím uvolnila 50 milionů eur jako okamžitý příspěvek na opravu silnic, mostů a dalších staveb. „Je to ojedinělá katastrofa dosud nepoznaného rozsahu,“ zhodnotil situaci šéf německého svazu měst a obcí Gerd Landsberg. Škody půjdou do miliard eur, řekl magazínu Kommunal. „Teď musí jít o to rychle a nebyrokraticky pomoci lidem, z nichž někteří přišli o vše, ale i obcím, jejichž infrastruktura byla zničena,“ zdůraznil Landsberg.

Zajímavost :  Pražská burza oslabila, nedařilo se bankovním společnostem

Záplavy v Belgii mají 14 obětí

Škody napáchané povodněmi v belgickém městě Verviers Autor: Reuters

Bouřky a následné povodně zasáhly kromě Německa a Belgie také Nizozemsko, Lucembursko nebo Švýcarsko.

V Belgii počet obětí během noci vystoupal na 14, čtyři lidé se pohřešují. Armáda vyslala do čtyř z deseti provincií země vojáky, aby pomohli se záchrannými pracemi a při evakuacích. Obyvatelům známého lázeňského města Spa jsou k dispozici stany. Město je pod vodou od středy.

Belgické úřady ve čtvrtek vyzvaly obyvatele Lutychu, aby se evakuovali, pokud žijí v blízkosti řeky Mázy, jejíž hladina stále stoupala. Z téhož důvodu mělo své domovy opustit i deset tisíc lidí v nizozemském Maastrichtu.

Zajímavost :  Brno ukázalo podobu nového nádraží. Navrhli ho Nizozemci, hotové má být za 15 let

Zdroj Zde