Znásilnené Ukrajinky potrebujú núdzovú antikoncepciu. Rozbehla sa masívna zbierka

8. apr 2022 o 17:17  I Platený obsah

Česi za deň vyzbierali vyše milióna korún.

Sexuálne násilie na ženách na Ukrajine sa zintenzívňuje. Až do tej miery, že mnohé potrebujú a ešte len budú potrebovať núdzovú antikoncepciu, aby predišli prípadným tehotenstvám po znásilnení ruskými vojakmi.

Vo štvrtok sa potreba dodávok takýchto tabliet začala šíriť sociálnymi sieťami, keď český zdravotník Vít Samek s priateľmi, novinárom Václavom Hnátkom a ekonómom Martinom Pánekom, uverejnili akútnu výzvu.

Od známeho, ktorý bojuje v radoch ukrajinskej armády, totiž dostali správu, že v obciach, oslobodených od ruských agresorov, potrebujú takéto tablety čo najskôr.

Ide o hormonálne liečivo, ktoré sa bežne používa na zabránenie otehotnenia, zväčša v prípade nechráneného styku alebo pri zlyhaní iných foriem antikoncepcie. Niektoré sa môže užiť do troch, iné až do piatich dní po styku.

“Objednal som okamžite 30 tabliet za cca 15-tisíc českých korún. Dajú sa užiť až päť dní po znásilnení. Tieto lieky budú na oslobodených územiach potrebné aj naďalej,” napísal v prvom príspevku vo štvrtok Samek.

Podľa pohybov na transparentnom účte sa iniciatíve troch mužov do piatka poobedia podarilo vyzbierať už viac ako 1,5 milióna českých korún (vyše 61-tisíc eur) od ľudí, ktorí chcú znásilneným ženám na Ukrajine pomôcť. Suma stále rastie.

Tabletky sú drahé, pomoc je „na punkáčov“

„Som nadšený z toho, akí sú ľudia ochotní a ako pomáhajú. Sme len traja obyčajní chalani, ktorí sa vo voľnom čase rozhodli pomáhať, a dojíma ma, že ľudia sa rozhodli poslať nám peniaze a veria nám,“ hovorí pre SME Václav Hnátek.

Myslí si, že núdzová antikoncepcia ešte bude na Ukrajine potrebná vo veľkom.

Celý článek zde |