Zničená města, zavřené přístavy a minová pole místo pšenice. Ruská válka může Ukrajině způsobit škody za více než 30 bilionů korun

Zničená města, zavřené přístavy a minová pole místo pšenice. Ruská válka může Ukrajině způsobit škody za více než 30 bilionů korun

Zdroj: Pixabay
  • Ukrajina může podle Světové banky letos přijít o polovinu své ekonomiky. Experti očekávají, že její HDP by mohlo klesnout až o 45,1 procenta

  • Největší škody způsobuje zemi mimo ztrát na životech zničená infrastruktura, města i pole, společně s blokádou přístavů

  • Pokud bychom na seznam škod, které Putinova garnitura Ukrajině způsobila, započítali i invazi na Krym z roku 2014, vyšplhá se ruský dluh na 1,36 bilionu dolarů (30,61 bilionu korun)

Ukrajina by podle Světové banky mohla letos přijít o polovinu své ekonomiky. Na vině samozřejmě není nikdo jiný než ruský prezident Vladimir Putin a jeho agrese. Podle dat, jež instituce zveřejnila v neděli, by se HDP někdejší obilnice Evropy mohlo snížit o 45,1 procenta – ačkoli konečný výsledek samozřejmě bude záviset na délce a intenzitě války. Finanční experti odhadují, že Rusko na škodách dluží Ukrajině už 9,6 bilionu korun. Pokud bychom ale na seznam škod, které Kreml Ukrajině způsobil, započítali i invazi na Krym z roku 2014, vyšplhá se dluh podstatně výš.

Vojáci, kteří vpadli na Ukrajinu, stihli od konce února zdevastovat místní infrastrukturu. Tanky, rakety a těžké zbraně rozbořily celé městské části a strhaly mosty, zatímco přístavy zasáhla blokáda. Nejméně sedm tisíc budov bylo srovnáno se zemí, jak v rozhovoru pro Financial Times vyčísluje ukrajinský ministr financí Serhij Marčenko. Podle jeho slov dosavadní ztráty na poničené infrastruktuře odpovídají 270 miliardám dolarů, tedy zhruba 6,1 bilionu korun. To je skoro celý roční hrubý domácí produkt České republiky.

Kvůli ruské invazi odepíše globální ekonomika až jedno procento. Závislost Evropy na tamním plynu a ropě je problém, říká analytik

Zemědělská půda se změnila v pusté bojiště. O vysazení obilí a slunečnic určených k exportu se v některých nejvíce postižených oblastech nedá mluvit, protože kromě toho, že pole jsou udupaná, nemohou zemědělci ani sehnat stroje. Ty by jim normálně byly dovezeny do přístavů na břehu Černého moře. Celková letošní ztráta pramenící z toho, že ekonomika nemůže jet na plné obrátky, pak podle výpočtu kvantitativního ekonoma a ředitele Financial Group Viktora Tsyrennikova dosáhne částky 155 miliard dolarů (3,5 bilionu korun).

Potřebují pomoc

„Ukrajina potřebuje okamžitě masivní finanční podporu, protože má potíže udržet své hospodářství v chodu, zatímco její vláda se snaží podpořit občany, kteří trpí a musí se vyrovnávat s extrémní situací,“ uvedla viceprezidentka Světové banky pro oblast Evropy a Střední Asie Anna Bjerde. Marčenko v nedávném rozhovoru pro CNN přiznal, že třetina ekonomiky země je kvůli ruské činnosti, kterou se nezdráhal označit za zvěrstvo a před níž z Ukrajiny utekly už miliony lidí, v troskách.

Tři miliony z těch, kdo zůstali, pak v březnu přišli o práci, což se v součtu s materiálními škodami podepsalo na očekávaném HDP ztrátou dalších 565 milionů dolarů (12,7 miliardy korun). Aby vláda udržela ekonomiku nad vodou, spoléhá se na dluhopisy i méně tradiční způsoby získávání financí. Ukrajinští politici začali například těžit kryptoměny a prodávat NFT. „Myslím, že skutečná čísla (celkové ekonomické ztráty) budou jasná až po válce,“ sdělil ministr.

Dluh třicet bilionů

Ztráty, které válka Ukrajině způsobí, lze odhadovat různými způsoby. Tsyrennikov se pro web Vox EU pokusil sestavit model, jenž znázorňuje potenciální ekonomický růst Ukrajiny, jehož by dosáhla, kdyby ji Rusko nenapadlo už před osmi lety, a porovnává jej s reálnou situací. Možné výsledky ekonom počítá na základě HDP Polska a Estonska, jejichž hospodářství před lety bylo na podobné úrovni jako to ukrajinské.

Do války na Ukrajině se zapojily i tamní restaurace. Obyvatelům zasažených oblastí nabízejí jídlo zdarma

Dle ekonoma způsobí Rusko dohromady Ukrajině škody ve výši 1,36 bilionu dolarů (30,6 bilionů korun). Z tohoto počtu představuje 680 miliard dolarů (15,3 bilionu korun) ztráty vzniklé v letech 2014 až 2021, zmíněných 155 miliard dolarů (3,5 bilionu korun) se očekává v roce 2022 a zbývajících 525 miliard (11,8 bilionu) v letech 2023-2026. Jak ovšem Tsyrennikov připomíná, stále se jedná o zjednodušený pohled počítající spíše na spodní hranici škod, jež každým dnem stoupají.

Chtějí válku, tak ať platí

Kdyby v rámci následných reparací mělo Rusko po válce každý rok Ukrajině odvádět čtvrtinu svých ročních zisků z ropy, splatí tento dluh při ceně sto dolarů za barel během patnácti let. Podle Marčenka by k vyrovnání dluhu měla být dále použita zmrazená zahraniční aktiva ruské centrální banky, zabavený majetek oligarchů a dodatečné daně. Ministr dále uvedl, že doufá, že mezinárodní společenství dokáže na základě soudních procesů reparace vymáhat, aby mohla být vybrána alespoň částka nezbytná na obnovu Ukrajiny.

Od Hamburku po Gibraltar. Evropské země zabavily ruským oligarchům už přinejmenším 13 luxusních superjachet

„Jen naše kritická infrastruktura, kterou zničila válka, nás stála 120 miliard dolarů (2,7 bilionu korun). Když k tomu přidáte sociální a vojenskou infrastrukturu, mohlo by to být více než 500 miliard dolarů (11,3 bilionu korun),“ řekl serveru Ukrinform. Premiér země Denys Shmyhal na to konto dodal, že vedení války stojí státní pokladu dvě miliardy hřiven denně a další čtyři miliardy denně pak země ztratí kvůli destrukci hmotných statků.

Válka pravděpodobně tvrdě zasáhne také sousední země obou bojujících stran, tedy rozvíjející se východoevropské a středoasijské státy, jako je Bělorusko, Moldavsko nebo Tádžikistán. Samo Rusko na tom ale není o moc lépe. Tamní hospodářství už upadlo do recese a Světová banka odhaduje, že jeho HDP se propadne o 11,2 procenta. „Vést válku na Ukrajině bylo rozhodnutí Rusů – tak ať za něj platí,“ prohlásil Marčenko.


Vážení čtenáři, situaci na Ukrajině se věnujeme napříč servery, které spadají pod našeho vydavatele, společnost Internet Info. Nabízíme vám výběr některých textů:

POMOC PRO UPRCHLÍKY

FINANCE A BYZNYS

IT A KYBERBEZPEČNOST

UŽITEČNÉ RADY

Celý článek zde |