Zprávy o násilnostech ve městě Buča jsou falešné, uvedl Putin

„Speciální vojenská operace“, jak Moskva označuje svou invazi na Ukrajinu, jde podle plánu, řekl podle ruských tiskových agentur Putin. Konec prý něj záleží na intenzitě bojů, Rusko ovšem bude pokračovat, dokud nenaplní své cíle. „Naším úkolem je naplnit cíle s minimálními ztrátami,“ řekl ruský prezident.

Podle agentury AFP šéf Kremlu odmítl, že by se ruská armáda potýkala s ukrajinským odporem a musela se vzdát dobývání velkých měst a Kyjeva, aby se mohla soustředit na Donbas na východě země. „Akce v některých regionech Ukrajiny měla pouze upoutat (ukrajinské) síly, zasadit úder, zničit (jejich) vojenskou infrastrukturu a vytvořit podmínky pro aktivnější akce na území Donbasu,“ řekl podle agentury TASS.

Rusko v současné době podle ukrajinské armády připravuje rozsáhlou ofenzívu na východě Ukrajiny. Po jednání v Istanbulu 29. března Moskva oznámila, že stáhne ruské jednotky z Černihivské a Kyjevské oblasti na severu Ukrajiny, což zdůvodnila snahou zlepšit vzájemnou důvěru a vytvořit podmínky pro dohodu s Ukrajinou. Kyjev v Turecku naopak představil návrh cesty k možné neutralitě Ukrajiny.

Vyjednané body ale Kyjev podle Putina nedodržuje. Podobně se minulý týden po dalším kole virtuálních vyjednávání delegací znepřátelených zemí vyjádřil i ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov.

Poradce šéfa kanceláře ukrajinského prezidenta a jeden z vyjednávačů Kyjeva Mychajlo Podoljak dnes v reakci na Putinova slova podle agentury Reuters řekl, že mírové rozhovory mezi oběma zeměmi jsou velmi těžké, ale pokračují. Moskva se snaží svými veřejnými prohlášeními vyvíjet tlak na jednání, ta podle něj pokračují na úrovni pracovních podskupin.

Poté, co se ruská vojska pod tlakem postupujících ukrajinských sil stáhla z ukrajinského severu, svět šokovaly záběry z Buče, ale také z dalších měst v okolí Kyjeva. Starosta Buče Anatolij Fedoruk uvedl, že nalezena už byla těla více než 400 zavražděných civilních obyvatel města. Podle Fedoruka začalo odkrývání druhého masového hrobu. „Už jsme identifikovali 163 osob, víme, co to je za lidi, kde bydleli. Počty mrtvých porostou – policie, vojáci, příslušníci tajných služeb procházejí každou čtvrť, každý dům, nacházejí místa, kde jsou pohřbeni lidé, vyzvedávají těla,“ cituje starostu ruskojazyčná verze BBC.

Podle Putina se ale jedná o provokaci a „falešné zprávy“. Mají to údajně dokazovat dokumenty, které mu dnes na kosmodromu Vostočnyj předal Lukašenko.

Dnes 

Ohavný masakr civilistů v Buči: Těla se válí po ulicích

Video se připravuje …

„Alexandr Grigorjevič (Lukašenko) mi dokonce dnes předal ty dokumenty. Dokumenty, které byly předány i (ruské tajné službě) FSB: jak a kdo, čím se do toho města přepravili a jak utvořili podmínky pro tuto provokaci a faleš,“ řekl Putin. Podle agentury TASS řekl, že mu to připomíná „provokace“ v Sýrii, kdy byl Damašek obviněn z použití chemických zbraní. Lukašenko situaci okolo Buče označil za výsledek britské zpravodajské operace, jejímž cílem bylo uvalení dalších sankcí na Rusko.

S šéfem Kremlu se v pondělí v Rusku setkal rakouský kancléř Karl Nehammer, který jednání posléze označil za „velmi přímé, otevřené a tvrdé“ a podotkl, že z něj nemá „optimistický dojem“. Kreml schůzku prakticky ponechal bez povšimnutí.

Zdroj Zde