🎧 Mezi bankami v Česku chybí konkurence, která by tlačila hypotéky dolů, říká obchodní ředitel Partners

V posledním roce klesá inflace i úrokové sazby stanovenými Českou národní bankou (ČNB). Hypoteční sazby však neklesají tak rychle, jak by se mohlo očekávat. Proč se to děje? Důvodů je hned několik – od rozdílů v určování cen peněz až po aktuální stav konkurence na hypotečním trhu. O aktuálním dění na trhu hypoték hovoří v e15 Castu Jan Brejl, obchodní ředitel finanční skupiny Partners.

Hypoteční sazby neklesají tak rychle, jak by mnozí očekávali, protože se neřídí přímo úrokovými sazbami ČNB, ale spíše mezibankovními sazbami, takzvanými swapy. Ty představují cenu peněz, za kterou si banky půjčují mezi sebou. „Aktuálně tříleté a pětileté swapy dosahují přibližně 3,7 až 3,8 procenta. Přestože sazby ČNB klesají, mezibankovní sazby neklesají tak rychle, což zpomaluje pokles hypotečních sazeb. Tento rozdíl ovlivňuje také marže bank, která se aktuálně pohybuje kolem jednoho procenta,“ vysvětluje Brejl.

Dalším významným faktorem je snížení konkurence mezi bankami. Na trhu dnes dominuje pět hlavních hráčů, přičemž tři největší banky drží 75 procent trhu. Menší banky, jako Equa Bank nebo Sberbank, buď zanikly, nebo byly pohlceny většími subjekty. „Na trhu tedy chybí agresivní konkurence, která by tlačila ceny dolů,“ říká obchodní ředitel Partners.

Počet hypoték roste

Navzdory vyšším úrokovým sazbám ale hypoteční úvěry opět nabírají na obrátkách. V roce 2024 výrazně vzrostl objem nových hypoték, což ukazuje, že lidé jsou ochotni akceptovat současné podmínky. Ceny nemovitostí i díky tomu začínají po období poklesu znovu růst. „Klienti nyní zvažují, zda je výhodnější vzít si dražší hypotéku na levnější nemovitost, nebo zda čekat na nižší sazby a kupovat za vyšší ceny,“ dodává Brejl.

Očekává, že letos budou hypoteční sazby už jen mírně klesat. Banky ale mohou opět začít lákat klienty na akční nabídky, a to zejména na začátku roku, kdy budou chtít naplnit své obchodní plány. „Úrokové sazby se pravděpodobně nedostanou pod hranici tří procent. Z dlouhodobého hlediska je zdravá úroková sazba kolem 3,5 procenta, přičemž sazby pod dvěma procenty z období před několika lety byly spíše anomálií,“ tvrdí Brejl.

Navzdory rostoucímu tlaku na digitalizaci zůstává vyřízení hypotéky složitý proces. Plná digitalizace je zatím komplikovaná kvůli nutnosti ověřování příjmů, hodnoty nemovitostí a dalších faktorů. Banky by mohly tento proces zjednodušit lepší provázaností s úředními registry, což například na Slovensku již částečně funguje, míní obchodní ředitel Partners.

Hypotéky mohou nečekaně zdražit

Úrokové sazby hypoték letos nemusí výrazně klesnout, naopak mohou ještě zdražit. Proč české banky nemají motivaci hypotéky v dnešní době zlevňovat a proč ty nejlevnější hypotéky nejsou vždy ty nejvýhodnější? Podívejte se na články, které jsme o tématu napsali.

Proč zlevňovat hypotéky, když se peníze dají výhodně půjčit státu? Sazby mohou dokonce vzrůst
Hypotéka za „babku“ či zcela bez úspor? I to je dnes možné, šanci ale mají jen movitější Češi

Zdroj Zde