16.11.2024 Přehled trhu: Americká inflace roste. Bitcoin naráží na

Americká inflace se znovu zvedá na 2,6 procenta. Překvapení, které většina investorů nečekala posílá níže akciové indexy i kryptoměny. Výnosy amerických státních dluhopisů prudce rostou. Bitcoin nachází prodejní odpor nad 93 000 USD.

Většina altcoinů neroste tak výrazně. Přijde ještě jejích čas zazářit? Akciový index S&P 500 se propadá pod 6 000 bodů po vyhlášení inflace. Zlato klesá až po 2 540 USD, stříbro koriguje růst ještě výrazněji. Můžeme očekávat pokračování trendu?

Video: Kreditní spready avizují černou labuť

Bitcoin nachází prodejní tlak nad 93 000 USD

Bitcoin ve středu dosáhl nového historického maxima kolem 93 400 USD. Od toho momentu se propadá zpátky pod 88 000 USD. Mnoho altcoinů však značné zaostává za jeho výkonností a aktuálně odepisuje výrazné větší část zisků za poslední 2-3 týdny. Přijde ještě jejich moment, nebo bude letošní býčí trh jiný ve prospěch Bitcoinu?

Vyšší americká inflace překvapuje trhy

Ve středu byla oznámená nová data pro růst americké inflace, dle očekávaní ze 2,4 na 2,6 procenta. Jádrová inflace je stabilní kolem 3,3 procenta. Rostou oba inflační indexy CPI a PPI. Tedy producentské i spotřební ceny. Tím pádem se producenti rozhodli přenášet část svých vyšších nákladů na spotřebitele.

K tomuto tématu jsme si už pár krát popsali, proč se domnívám, že Fed snižuje úrokové sazby předčasně a může dojít k opětovnému roztočení inflační spirály. Ve čtvrtek měl Jerome Powell projev a naznačil váhavý postoj k dalšímu snížení úrokových sazeb v prosinci.

Hned nato začali klesat akciové indexy i Bitcoin. To mi nadále naznačuje, že Bitcoin je rizikové aktivum a spekuluje na něm stejná kategorie lidí jako na nadhodnoceném akciovém trhu.

Na grafu pro výnosy amerických vládních dluhopisů výše můžete pozorovat snahu o průraz z konsolidační formace. Aktuálně se čeká na potvrzení horní žluté linie jako supportu. Tím získám jasný signál, že výnosy na desetiletých dluhopisech můžou růst klidně do zóny 5 až 5,5 procenta.

To by znamenalo výrazný zvrat na všech trzích. Zároveň výrazný škrt pro Americký vládní rozpočet, který potřebuje příští rok refinancovat několik biliónů dolarů za nižší úrokové sazby. Jenže podle tohoto grafu jim zahraniční investoři nechtějí půjčovat tak levně jako doteď. Bude tedy nákupcem vládních dluhopisů Fed, který jen horko těžko dostal svůj Balance-sheet poblíž před covidové úrovně?

V současné situaci jsou výsledky amerických prezidentských voleb jednou z nejzajímavějších zpráv, které ještě více zvýšili spekulativní sentiment na trzích. Z americké ekonomiky se dále objevuje několik zajímavých zpráv. Hned první je růst vládního deficitu za říjen z očekávaných 205 miliard na 257 miliard. Současná vláda nadále utrácí jak to jen jde. Další schvalování navýšení dluhového stropu bude až v lednu.

Zajímavost :  Zpráva: Pražská burza po otevření oslabuje

Zároveň se objevují zprávy, že počet kreditních karet s více 90denní delikvencí v US už dosahuje přes 11 procent. To je nejvyšší počet od roku 2012. Mnoho lidí má problém splácet svoje dluhy na současných úrokových sazbách. Ty u některých poskytovatelů kreditních karet rostou přes 20 procent ročně. Trump sice naznačil snahu omezit tyto úroky na kreditkách třeba na 11 procent. Následně však hrozí, že si lidí půjčí vyšší částky a mají stejný problém. Mentalita a ekonomika (ne jen) Američanů je dlouhé roky postavená na dluhu.

Bude náročné je naučit fungovat jinak. Proto vypadají i akciové trhy a jiná spekulativní aktiva nafouklé. Duo Trump Musk a jejich DOGE “Ministerstvo vládní efektivity”, bude mít náročný úkol. I kdyby vyházeli 20 procent vládních úředníků a snížili vládní výdaje o 20 %, ani to nebude stačit pro vyrovnaný vládní rozpočet. Navíc díky tomu extrémně poroste nezaměstnanost.

Akciové trhy reagují negativně na rostoucí inflaci

Na sociálních sítích se roztočil po volbách ještě výraznější spekulativní sentiment mezi investory. Indikátor Fear & Greed Index ukazuje velmi silnou chamtivost jak pro akciový index S&P 500, menší akcie tak pro kryptoměny. Drtivá většina trhu bere výhru Trumpa jako positivní pro další nekonečný růst trhů.

Jenže americké akciové trhy jsou nejdražší v historii. Výše si všimnete takzvaný “Buffetův indikátor”. Ten vyjadřuje poměr hodnoty Amerického akciového trhu k HDP. Dostáváme se nad 2 standardní odchylky, tedy výše než během bubliny v roce 2000 (červená čárkovaná linie). Klasický PE poměr (Price/Earnings) pro index S&P 500 se dostává nad 37. Tedy druhá nejvyšší hladina v historii.

Co je zajímavé, za poslední měsíc byl navzdory nákupní horečce čistý odliv kolem 5 miliard dolarů z technologických indexů. Velcí hráči s vysokou pravděpodobností vybírají zisk. Zatímco drobný investor se může potrhat, aby nakoupil krypto nebo spekulativní drahé akcie.

Samotný index S&P 500 nachází prodejní tlak nad 6000 body a ve čtvrtek se propadal o téměř jedno procento na 5940 bodů. Pod současnou hladinou je mnoho nevyplněných gapů kam můžeme velmi lehce spadnout.

Toto není zdravý trh. Netvrdím že hned zítra musí americké akciové trhy začít padat. Avšak nevidím jediný důvod proč do mnoha z nich vstupovat. S koncem další výsledkové sezóny přicházejí nová data k portfoliím miliardářů.

Zajímavost :  Zpráva: Vývoj měnových párů: EUR/CZK 25,25

Lidi jako Buffett, Mohnish Pabrai, Li Lu, Stanley Druckenmiller, Michael Burry a další snižují svoji expozici americkým technologickým akciím. Na druhé straně dále nakupují levné akcie v komoditním sektoru, Číně nebo jiných pře-prodaných zemích s levnými společnostmi.

Prozkoumejte akcie na platformě XTB

Bitcoin nachází prodejní tlak kolem 93 000 USD

Bitcoin se ve středu dostal až po 93 400 USD (Binance). Růst Bitcoinu byl podle načasování zveřejnění americké inflace pozastaven v podobnou chvíli. Tím pádem se domnívám, že Bitcoin je nadále velmi spekulativní aktivum, které bude trpět pokud přijde splasknutí bubliny na americkém akciovém trhu.

Aktuálně se Bitcoin nachází kolem hladiny 88 000 USD. Index chamtivosti (Fear & Greed) je poblíž maxima. Když se podíváme na tří denní graf, Bitcoin ukázkově zasáhnul horní linii bílého růstového kanálu. Teď je to spíše na postupný výběr zisku.

Pro vstup do dlouhé pozice v Bitcoinu nebo některých altcoinech chci vidět větší korekci. Největší smysl by dávali hladiny kolem 82 až 80 000 USD. Případně až po 76 000 USD. Během minulého býčího trhu byli běžné korekce i 20 až 30 procent. S ohledem na růst tržní kapitalizace bych čekal alespoň 15 procent korekci.

S ohledem na průraz z dlouhodobé reakumulační struktury (žlutý kanál) musím uvažovat s dalším možným růstem. Tedy další impulsní vlnou. Fibonacciho prodloužení první impulsní vlny naznačuje možný růst až po hladiny 107 000 (1:1) a 123 800 (1,272 prodloužení).

Právě na tyto hladiny by následně mohla směrovat další pátá sub-vlna (v) impulsní vlny 3. Jestli se tam dostaneme je velmi otazné i s ohledem na výše zmíněné grafy a myšlenky k akciovým indexům. Pokud teď někdo chce spekulovat na prudké pokračování růstu Bitcoinu, musí brát do úvahy méně pravděpodobnou možnost poklesu až po hladinu 76 000 až 74 000 USD. I takový pokles je stále bullish. Propad pod ní je problém a velmi negativní signál. Více pravděpodobná je však hladina kolem 82 až 80 000 USD.

Jako investor bych do toho nešel, vidím daleko lepší příležitosti s ohledem na poměr rizika a zisku. Jako Trader jsem schopný si zvážit rizika a tomu přizpůsobit strategii. Je mi úplně jedno jestli Trump slíbí nakoupit milión Bitcoinů nebo jenom kecá. To je čistě emoční hra natahat lidi do trhu.

Investujte do bitcoinových ETF na platformě XTB

Zlato dává jasnější signály kde čekat dno korekce

Zlato se dále propadá až po 2 540 USD za unci. Od svého nedávného vrcholu 2 790 USD odepisuje už kolem 8,3 procenta hodnoty. Na dlouhodobém grafu níže však můžeme pozorovat, že korekce přichází po dokončení další impulsní vlny nahoru. Tento graf bude srovnatelný s grafem Bitcoinu výše, proto půjdu víc do hloubky.

Zajímavost :  Komentář: Shopify ve 3Q reportoval výsledky a výhled pro 4Q silně nad očekáváním trhu

Na třídenním grafu můžeme vidět impulsní subvlny (bílé) i až v (ze svíček, které popisují denní pohyby). Ty tvoří jednu impulsní vlnu nahoru vyššího řádu (iii) v kroužku. A impulsní vlny na této úrovni (i až v označené v kroužku) tvoří impulsní vlnu ještě vyššího řádu = vlna 3.

Dle mé interpretace očekávám nejpravděpodobnější dokončování aktuální korekce kolem supportních hladin 2 485 až 2 363 USD za unci. Samozřejmě může to nastat lehce výše i níže. Technická analýza a trading je o statistice (nástroj Fibonacciho retracement) a kombinaci náznaků jako konvergence a divergence indikátorů RSI a MACD pro jednoduchost. Nebudu sem míchat další pokročilejší nástroje.

Koncem minulého měsíce už bylo zlato skutečně překoupené a na denním RSI dosáhlo hladinu nad 76 bodů s trojitou divergenci. Na třídenním grafu téměř 80 bodů. Právě na těchto cenách se o zlato zajímalo nejvíce retailu. Aktuálně se na intra denním grafu (12 až 4 hodiny) objevují první náznaky positivní konvergence RSI a MACD. Tedy hladiny kolem 2 540 USD za unci beru jako zónu bolesti, kdy retail odepisuje ztráty a konečně zajímavé pro část zkušenějších investorů.

Prémium na Šanghajské burze už je kolem nuly nebo dokonce lehce v plusu. Proto očekávám obnovení zájmu o nákup fyzického zlata už na těchto hladinách. Avšak další možný pokles až po 2 363 USD za unci beru z mého pohledu nadále jako součást růstového trendu a prostor pro reakumulaci. Pokud bude americká inflace reakcelerovat, možná uvidíme 3 000 USD za unci velmi velmi brzy.

Prozkoumejte zlaté ETF na platformě XTB

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO