17.1.2025 Přehled trhu: Úrokové sazby klesnou pouze jednou, medvědí trh na akciích?

Dluhopisové trhy předpokládají pro rok 2025 už jen jedno snížení úrokových sazeb. Můžeme očekávat další růst inflace nebo je to falešný signál a všechno jde podle plánu Fedu?

Akciový index S&P 500 se drží kolem 5 950 bodů. Bitcoin se vrací k 100 000 USD. Zlato reaguje pozitivně na růst amerického dolaru i dluhopisových výnosů. Co můžeme očekávat od trhů?

Jediné snížení úrokových sazeb v roce 2025

Inflace se začíná zvyšovat ve většině velkých ekonomik a dluhopisoví investoři bijí na poplach. Výnos amerických vládních dluhopisů se u dvacetiletých a třicetiletých dluhopisů dostal nad 5 procent. Výnos desetiletých dluhopisů je již kolem 4,8 procenta. „Bezriziková“ aktiva se stávají pro mnohé investory ještě zajímavějšími.

Podle nástroje Fed Watch tool se začíná propisovat očekávaní investorů na jediné snížení úrokových sazeb americkou centrální bankou. Snížení o 25 bazických bodů by dostalo sazby do rozsahu 4 až 4,25 procenta, což je výrazně pod aktuálním tržním výnosem dluhopisů.

Došlo k očekávanému růstu inflace ze 2,7 na 2,9 procenta. Tím se potvrzuje pokračování růstového trendu (další růstová vlna inflace). V takovém případě začal Fed snižovat úrokové sazby předčasně. Zároveň si lze v této situaci představit, že výnos amerických dluhopisů povyskočí ještě o 0,5 až 1 procento. Říkáte si, že je to nemožné?

Na grafu níže vidíme vývoj ceny dvacetiletých amerických vládních dluhopisů. Od roku 2005 se cena vyvíjela ve žlutém růstovém kanálu. V březnu 2020 dosáhla historického vrcholu. Od této doby můžeme pozorovat první poklesovou pětivlnnou impulzní strukturu – dokonalou impulzní vlnu podle technické analýzy. S poklesem jejich ceny (propad zájmu dluhopisových investorů) se inverzně zvyšují jejich výnosy.

Korekční pohyby vždy pozůstávají alespoň ze tří části. Hned za první impulsní vlnou je bílý konsolidační bear flag (respektive mini abc korekce). Nyní by měla pokračovat třetí impulzní vlna směrem dolů. To potvrzuje prolomení pod „bear flag“. Otázkou zůstává, jak velký propad ještě můžeme očekávat.

Pokud bych se řídil pouze pravidly technické analýzy (a nezohledňoval, o jaké aktivum se jedná), očekával bych prodloužení v poměru 1:1. Avšak to mi připadá jako extrémní propad ceny dluhopisů (kolaps dluhopisového trhu). Proto budu uvažovat spíše o poklesu v rozsahu 0,5 až 0,618 Fibonacciho prodloužení. Zóna 60 až 50,62 bodu (-25 až -40 procent). Tím pádem by mohl výnos dvacetiletých dluhopisů vzrůst z 5,07 procent směrem k zóně 6,4 až 7 procent. Ve finále by tak Fed musel znovu navyšovat úrokové sazby.

Dostanou se americké společnosti do klesajícího trendu?

Pokud se bavíme o vývoji amerických společností, jako první většinu z nás napadne akciový index S&P 500. Pasivní investování je nadále v oblibě mezi retailovými investory. Tento index dostatečně reflektuje současný stav na americkém akciovém trhu. Nadále mě však udivuje, že top 10 společností v něm reprezentuje až 38 procent.

Dle mého názoru, založeného na interpretaci technické analýzy, nás čeká další pokles. Největší problém investora na takto silném trhu je načasování. Už od března 2024 se na týdenním grafu objevují výrazné opakované divergence indikátorů RSI a MACD.

Trh navzdory tomu nadále rostl. Klíčová hladina je teď spodní linie žlutého kanálu, kolem 5 770 bodů. Pokud ji prolomíme dolů, pravděpodobnost hlubšího poklesu se rapidně zvýší. Může k tomu dojít už po středečním zveřejnění americké inflace?

Akciový index je z historického pohledu podle většiny metrik velmi drahý. Zároveň míra spekulací překračuje rozumné meze. Zatím však nedokážu se 100% jistotou říct, jak velká korekce nás čeká. Dá se však najít pár historických hladin, kam až můžeme klesnout v případě potvrzení problému americké ekonomiky. Z mého pohledu už máme vrchol kolem 6 100 bodů.

Pokud by to býci ještě jednou protlačili nahoru, je tam prostor po horní linii rostoucího kanálu (kolem 6 300 bodů). Riziko na tomto trhu je až příliš velké pro běžného investora a dokonce i pro trading.

Bitcoin se vrací k 100 000 USD

Bitcoin se v pondělí propadl až na 89 200 USD (Binance). Tím překvapil nejednoho spekulanta, který už očekává jen nekonečný růst ceny. Nedávný distribuční kanál bylo možné určit docela jasně (žlutý Ending diagonal). Teď se nám na grafu vytváří struktura, která má více možností interpretace.

Nejpravděpodobnější možností mi ze začátku týdne přišel klesající klín (nyní už méně pravděpodobná varianta). Ten mohl postupně stáhnout cenu Bitcoinu až k supportní hladině kolem 86 000 až 83 000 USD. Následně by se otevřel prostor pro další růst ceny. Pokud tato hladina praskne, musíme samozřejmě uvažovat o hlubší korekci až směrem ke 72 000 USD. To si dokážu představit v kombinaci s výše popsaným poklesem amerického akciového trhu.

Investujte do bitcoinových ETF na platformě XTB

Zlato se drží ve stranovém trojúhelníků a vyčkává

Zlato poslední dny positivně překvapuje. Drží se stabilně ve stranovém konsolidačním trojúhelníku navzdory silnému růstu amerického dolaru a dluhopisových výnosů. Očekával bych výraznější pokles ke spodní hraně trojúhelníku. V pondělí se znovu dostalo lehce pod 2 700 USD za unci.

Na střednědobém grafu je to velmi pozitivní signál. Pro nejbližší dny až jednotky týdnů bych očekával ještě setrvání v tomto stranovém vývoji. Následně se však zvyšuje pravděpodobnost průrazu nahoru. Prémie na Šanghajské burze pro fyzické zlato je stále pozitivní, kolem jednoho procenta. Velmi brzy můžeme vidět zformování nového historického maxima nad 2 800 USD za unci.

Můj výhled pro rok 2025 zůstává stejný, a to dosažení 3 000 USD za unci. Pokud bude situace v americké ekonomice velmi špatná, možná i více. Z toho by mohly značně profitovat společnosti v sektoru.

Rotace v komoditním sektoru a růst BRICS

Posledních pár týdnů lze pozorovat velmi netradiční situaci. Zatímco akciové trhy, obzvláště růstové technologické akcie, začínají stagnovat a klesat, komoditám se začíná dařit.

Výrazně rostou ceny ropy, plynu, uhlí a uranu. Ceny agrárních komodit a potravin se stabilizují. Dlouhodobě klesající trendy se začínají obracet. Proto má smysl jim věnovat pozornost. Za pár měsíců se možná probudíme a zjistíme, že jsou o desítky procent výše. I takto se může projevit skrytá inflace.

Na grafech výše můžeme vidět dvojité dno komoditního indexu vůči akciovému indexu S&P 500 a také další obrácení poměru indexu S&P 500 vyjádřeného ve zlatě. Pokud přidáme všechny varovné signály o nadhodnocené valuaci amerických akciových trhů, je jasné, že se něco děje.

Poslední dnešní zprávou je připojení Indonésie ke skupině zemí BRICS k 1. lednu 2025. Indonésie je populačně čtvrtá největší země na světě. Zároveň má obrovské zásoby nerostných surovin a produkuje velké množství potravin. V kombinaci s Čínou, Indií, Ruskem a státy Jižní Ameriky už společenství BRICS tvoří přes 50 % světové populace.

Mezitím si Spojené státy podřezávají větev pod zadkem zaváděním tarifů pro Mexiko, Čínu a Kanadu. Možná skutečně nejsme tak daleko od situace, kdy uvidíme hluboký propad jejich vládních dluhopisů a neschopnost je refinancovat.

Prozkoumejte zlaté ETF na platformě XTB

Využijte časového testu ve svůj prospěch.

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO