18.12.2024 Přehled trhu: Indie a Čína dále nakupují zlato. Zkolabuje americký nemovitostní trh?

Ve středu nás čeká zasedání americké centrální banky Fed. Očekává se další snížení úrokových sazeb navzdory znovu rostoucí inflaci a slábnoucímu pracovnímu trhu v Americe. Nemovitostní sektor naznačuje propad zájmu nakupujících a rostoucí delikvence. Existuje korelace mezi akciovými trhy a nemovitostmi?

Bitcoin se dostává nad 107 000 USD a sentiment na trzích jde do extrému. Čeká kryptoměnové trhy další růst nebo přijde dříve korekce? Zlato se stabilizuje kolem 2 640 USD za unci. Indie a Čína znovu ve velkém nakupuje zlato a stříbro. Na co se připravují země společenstva BRICS?

Bitcoin se dostává nad 107 000 USD

Bitcoin se začátkem týdne dostává nad hladinu 107 000 USD, čímž potvrzuje okrouhlých 100 tisíc dolarů jako menší support. Nadále se nabízí otázka jestli je jeho cena nahoru tažená jenom společností Microstrategy a její podobnými, které spekuluji na prudký růst ceny?

Zároveň s Bitcoinem roste i jeho dominance. Tedy objem peněz, který je v trhu se přesouvá zpátky do Bitcoinu a mnoho Altcoinů odepisuje značnou část nedávného zisku. V mnoha případech přes 20 až 30 procent. Najdou se však výjimky, které rostou na nová lokální maxima. Volatilita je vysoká a krypto trhy začínají připomínat kasino.

Sleduj zasedání Fed živě!

Sníží Fed úrokové sazby o dalších 25 bazických bodů?

Tento týden bude nejdůležitější zprávou týdne zasedání americké centrální banky Fed a rozhodnutí o potenciálním snížení úrokových sazeb o dalších 25 bazických bodů. S pravděpodobností až kolem 97 procent to předpokládá nástroj Fed Watch tool.

Jak jsme si popsali v posledních třech přehledech trhu, americká ekonomika se dostává do nepříjemného stavu úpadku. Celková inflace, jádrová inflace a také inflační indexy PCI i PCE znovu rostou a ukazují tak pokračování růstového trendu inflace. Začíná se potvrzovat, že Fed přišel se snížením úrokových sazeb o 50 bazických bodů 18. Září předčasně. Pravděpodobně motivován předvolební situaci a politickým tlakem.

Pokud se historie z roku 2008 zopakuje v rovnakém časovém okně, tak nás v lednu čeká dvojité krizové zasedání Fedu. V roce 2008 to bylo rychlé snížení sazeb o 125 bazických bodů a panika na trzích.

Když se však podíváme na graf vývoje úrokových sazeb na amerických desetiletých dluhopisech, začínají se výrazně zvedat. Dluhopisový trh začíná tušit problémy americké ekonomiky. Na grafu můžeme pozorovat silné konvergence naznačující další růst výnosů. Obdobně prorážíme nahoru ze žluté konsolidační struktury.

Tím pádem vyhlížím v nejbližších týdnech růst všech amerických dluhopisových výnosů. Pro desetileté a třicetileté dluhopisy se můžou dostat na nové maximum 5 až 5,5 procenta ročně. To by značně zkomplikovalo financování amerického státního dluhu a deficit jejích rozpočtu.

Další problém je rostoucí nezaměstnanost a propad počtu pracovních míst. Výše na grafu uprostřed můžeme vidět vývoj metriky „Employment – Population Ratio“. Tedy poměr zaměstnanosti k počtu obyvatel. Objevuje se na něm formování dalšího vrcholu a otáčení trendu dolů. Historicky to pokaždé provázela ekonomická krize. Většina metrik pro nezaměstnanost ukazuje tento nepříjemný fakt.

Dnes se však podíváme na něco důležitějšího co navazuje na výše zmíněné problémy. Možnou černou labuť, kterou zatím téměř nikdo nesleduje natolik, aby ji připisoval velký význam… A to je extrémní oslabování amerického nemovitostního trhu a nárůst delikvencí.

Výše nalevo je graf zobrazující růst platu pro pořízení vlastního bydlení (s mediánovou cenou domu) v Americe. Za poslední 4 roky se zdvojnásobil příjem nutný pro pořízení mediánového domu na 109 564 USD ročně. Zatímco mediánový příjem je jenom 83 431 USD ročně (tedy o 24 procent nižší). Pro porovnání, na vrcholu nemovitostní bubliny v roce 2006 byl tento rozdíl příjmu kolem 10 000. Tedy 2,6x nižší. Dostupnost bydlení je velký problém.

Navíc na grafu uprostřed můžete vidět otřesný sentiment zájemců pro nákup vlastní nemovitosti. Až 82 procent Američanů si myslí, že je nevhodná doba pro nákup. To je nejhorší hodnota v historii.

Na druhé straně registruji rychle rostoucí počet delikvencí pro více rodinné nemovitosti (Multifamily) a komerční nemovitosti zatížené hypotékou (CMBS). Procentuální počet se dostává nad hodnoty z roku 2008 až 2011. Tempo růstu je ještě rychlejší. Oficiálně zatím Amerika není v krizi a nedělá proti tomu zásahy. Předpokládám zhoršování situace než se nový prezident rozhoupe.

Hned další graf je pro Philadelphský nemovitostní index: ticker HGX. Od tří denního po dvou týdenní graf můžeme vidět extrémní divergence. Historicky pokaždé vedli k výraznému propadu. V roce 2007 až 2009 odepsal index -91 procent své hodnoty! Taková krypto korekcička. Všimněte si, že aktuální divergence MACD začínají z výrazně překoupenější zóny. Zdravá korekce by byla po supportní zóny o -41 až -72 procent níže. Následně už můžeme očekávat nějakou vládní regulaci sektoru.

Tady přichází nejzábavnější část a rozuzlení dnešního přehledu trhu. Na tomto grafu máme korelaci výše popsaného nemovitostního indexu s akciovým indexem S&P 500 za poslední necelé 3 roky. Podobnost není ani zdaleka náhodná. Můžete krásně vidět, že tento nemovitostní index našel na konci roku 2021 vrchol těsně před akciovým indexem S&P 500.

Následně nastal propad, kde HGX odepsal -40 procent hodnoty a S&P 500 odepsalo -27 procent. Nemovitostní sektor teď znovu našel vrchol a otáčí se do medvědího trhu. Co si myslíte, že se stane s indexem S&P 500, pokud teď nemovitostní sektor odepíše -42 až -72 procent? Zkuste zapojit trojčlenku a napsat odpověď do komentářů. Nápověda je „Velký špatný“ pro překoupený americký akciový trh.

Investujte do bitcoinových ETF na platformě XTB

Čína a Indie dále nakupují zlato a stříbro, čeho se obávají?

Za poslední týdny se obnovují nákupy zlata Čínskou centrální bankou. Do nákupní horečky se ve velkém stylu zapojuje i Indie, která koncem roku nakupuje přibližně 3X větší objem zlata než minulý rok. Zároveň nakupuje i velké objemy stříbra. To je pro centrální banky neočekávaný tah.

Indie plánuje obrovské investice do fotovoltaických elektráren. Zároveň zavádí zákazy exportu stříbra ze země. Obdobné nákupy naznačila Ruská centrální banka ve snaze zahrnout stříbro do seznamu strategických aktiv. Blíží se lepší časy pro drahé kovy?

Aktuálně je sektor drahých kovů nadále nejvíce nenáviděným sektorem v investičním světě. A to je co říct, když zvážíme špatný sentiment v sektoru Lithia. To i navzdory velmi hezkému růstu ceny zlata a stříbra v roce 2024. Dokud však nakupují centrální banky a neprodávají, tak se není čeho bát. S ohledem na velmi nepříznivou situaci v americké ekonomice se jim ani nedivím. Větří ve vzduchu problém na dluhopisovém trhu (další růst výnosů), nemovitostech i akciových trzích. Proto jediná oblast kam ještě můžou diverzifikovat jsou drahé kovy.

Když se podíváme na dvoudenní střednědobý graf zlata, lze pozorovat pokračování korekce. Jenže struktura, která vzniká se začíná podobat stranovému konsolidačním trojúhelníku (žlutá varianta). To by znamenalo, že se budeme ještě pár týdnů pohybovat do strany v pásmu 2 550 až 2 700 USD za unci. Následně by měla přijít další impulsní vlna nahoru. Můj cíl je kolem 2 900 až 3 000 USD za unci v prvním kvartále 2025. Dlouhodobě mnohem výše.

Negativnější varianta (červená) je ještě jedna korekční poklesová vlna. Maximálně po supportní pásmo 2 418 až 2 363 USD za unci. Následně prudká otočka a pokračování v růstovém trendu po 3 000 USD.

S ohledem na pokračování nákupů centrálními bankami je mi to téměř jedno. Krátkodobou hlubší korekční variantu uvítám. V kombinaci s výprodejem na konci roku pro „tax loss harvesting“ v sektoru lze najít velmi příznivé slevy na kvalitních společnostech. Tím pádem pomalu dokupuji a nechávám si dostatečnou rezervu. Zároveň nastavené nákupní příkazy na klíčové hladiny u vybraných společností, vyloženě producenti zlata a stříbra produkující positivní cashflow s PE poměrem 1 až 3.

Prozkoumejte zlaté ETF na platformě XTB

Využijte časového testu ve svůj prospěch.

Klesá cena stříbra kvůli nízké poptávce nebo je cena manipulovaná?

Poslední týdny doprovází korekci ceny zlata i značný pokles ceny stříbra. Z nedávného vrcholu kolem 34,83 USD za unci se propadá zpátky ke hladině 30 USD za unci. Mnoho z Vás si může myslet, že cena stříbra se vyvíjí jenom v návaznosti poptávky nebo podle vývoje ceny zlata. Situace je však komplikovanější.

Aktuální celosvětová poptávka pro rok 2024 se pohybuje kolem 1 219 miliónů uncí. Avšak roční produkce (včetně recyklace) je jenom 1 003 miliónů uncí (34 558 Tun vs. 28 435 tun).
Za poslední 4 roky se objevuje deficit kolem 200 až 250 miliónů uncí (16,4 až 20,5 procenta celkové poptávky).

Světové skladové zásoby aktuálně dosahují kolem 1 200 milionů uncí a rychle se zmenšují. Většina tohoto množství je pro krytí ETF fondů a není na prodej pro výrobní sektor. Recyklace se ve většině případů nevyplácí s ohledem na malé množství stříbra v jednotlivých spotřebičích a výrazně vyšších nákladech na zpracování než hodnota, která se získá z recyklace.

Poptávka navíc velmi rychle roste hlavně v sektoru polovodičů, fotovoltaiky, obnovitelných zdrojů elektřiny a elektromobility. Množství stříbra v jednotlivých aplikacích se zvyšuje s ohledem na vyšší výpočtovou rychlost a přenášené výkony. Existuje více než 10 000 druhů produktů a aplikací využití pro stříbro díky jeho vlastnostem. Je to jedna z nejvíce používaných komodit.

Představte si měď jako dálnici a stříbro jako mosty a nájezdy propojující tyto dálnice. Odhaduje se, že v roce 2050 spotřebuje jenom fotovoltaika více než 85 procent aktuální produkce. Množství stříbra v aplikacích se zvyšuje pro vyšší efektivitu. Kde se vezme zbytek pro mikročipy, umělou inteligenci, chytrá zařízení a elektormobilitu? A nesmíme zapomenout na zbrojařský průmysl o kterém se záměrně moc nemluví.

Další oblast je návrat jádrové energie. Velké technologické společnosti jako Microsoft, Google a Meta budou pro svoje datová centra nucené mít zabezpečené velké a stabilní zdroje elektřiny. Někteří už uzavírají kontrakty s jádrovými elektrárnami. Objevuje se renesance jádrových elektráren v Americe, Japonsku i Evropě (Německo si bude klepat na čelo, že zavřelo svoje jádrové elektrárny).

V rámci jaderného reaktoru tvoří stříbro v některých případech až 80 % palivového článku mimo obohacený uran. To jsou aplikace se kterými ještě donedávna nikdo nepočítal. Všechny budou rapidně zvyšovat poptávku. Avšak nabídka je už teď nedostačující a vykupují se omezené skladové zásoby. Takže proč sakra cena stříbra klesá?

Odpověď se skrývá v pákovém efektu „papírových kontraktů“ na stříbro. Banky velmi rády nabízejí stříbro jako produkt pro obchodování s různými institucemi. Tak jako u jiných produktů profitují na poplatcích za obchod. Avšak dochází to do skutečného extrému. Na každou unci fyzického stříbra se DENNĚ zobchoduje až 240 násobek papírového stříbra, které se vytěží. Přibližně 950 Miliónů uncí stříbra denně. Tedy více než roční produkce za každý obchodní den.

Nebudu jmenovat, avšak některé velké americké banky (jako JP Morgan) a další dostávají opakované pokuty za manipulaci trhu a ceny stříbra. Jejich CEO je velmi chytrý člověk a proto pochybuji, že to dělá dobrovolně. Tím pádem mě napadá jenom cílené snižování ceny stříbra z vyšší míst v americké vládě. Využití stříbra v zbrojařském sektoru je mnohem mnohem větší než se na první pohled zdá.

Pokud si vyjmenujeme jenom pár aplikací, tak obrovské množství stříbra se využívá pro: Satelity a Radary, Ponorky, Bojová letadla, Tanky. Dále Jádrové systémy, raketové systémy torpéda, bomby a rakety. Komunikační zařízení, a osobní elektroniku jako noční vidění a podobně. Hravě převyšují velkou část aplikací v komerčním sektoru. Domnívám se, že na volném trhu bez ovlivňování by byla cena stříbra dvounásobná nebo vyšší.

Výše však můžete vidět, že aktuálně je proti ETF Sprott Physical Silver trust otevřených téměř 6 miliónů krátkých pozic. Tento fond společnosti Sprott nakupuje a drží fyzické stříbro, čím ho stahuje z trhu. Krátké pozice jenom na tomto ETFku mají hodnotu kolem 900 miliónů kanadských dolarů. To je zdaleka nejvyšší zaznamenaná krátká pozice v historii ETF. „Úplně náhodou“ dosahuje vrcholu, když se stříbro nedávno pokusilo překonat 35 dolarů za unci.

Jenže Indie a Čína bude nakupovat dále. Šanghajská burza přebrala iniciativu a začíná určovat cenu fyzického zlata a stříbra. Popravdě se těším, až se cena vyhoupne nahoru a shortaři budou nuceni těchto 6 miliónů akcií koupit zpátky.

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO