27.1.2025 Přehled trhu: Obchodní válka pokračuje. Zlato na novém historickém maximu. Projeví se deficit stříbra na ceně?

Donald Trump nastoupil do své prezidentské funkce. Mimo jiné se pokouší o získání nových území pro Spojené státy a zavedení tarifů na dovážené zboží a komodity. Požene jeho snaha cenu komodit nahoru? Zlato se dostává lehce pod své nedávné historické maximum 2 790 USD za unci.

Nové tarify způsobily výrazný růst cen některých komodit. Zároveň se dalo do pohybu značné množství zásob fyzického stříbra. Cenu zlata a stříbra teď plně určuje Šanghajská burza. Čeká je letos další dobrý rok?

Video: Zopakuje bitcoin propad z roku 2022?

Obchodní válka pokračuje s Donaldem Trumpem

Během roku 2024 jsme mohli pozorovat několik kroků americké vlády vůči Číně a zemím společenství BRICS. Čína na tuto hrozbu odpověděla zákazem vývozu klíčových komodit pro mnohé sektory americké ekonomiky. Jednou z hlavních komodit jsou Germanium, Galium, Antimon a skupina prvků označovaných jako „Rare Earths“. Jejich využití je klíčové pro americkou armádu a sektory jako elektromobility, obnovitelné zdroje, polovodiče a podobně. Zároveň Čína zavedla zákaz exportu pro 28 amerických zbrojařských firem.

Cena těchto komodit na burze značně povyskočila. Amerika si musí zabezpečit dodávku z jiných zemí. Paradoxně z Kanady, Mexika, Brazílie a dalších zemí jižní Ameriky. Aktuálně však Donald Trump podepsal další tarify vůči Kanadě, Mexiku a Velké Británii. To ve finále povede k navýšení dovozních cen kolem 10 až 18 procent a promítne se do cen komodit a produktů.

Mimo to, Trump rozjel svoji snahu přesvědčit Kanadu a Grónsko o připojení se ke Spojeným státům pod nátlakem tarifů a cel. Když se podíváme, kolik mají kritických nerostných surovin, začne to celé dávat smysl. Amerika je nutně potřebuje. V případě získání obou, by se Amerika stala rozlohou největší zemí na světě. Mimo to by měla kombinovaně více nerostných surovin než Rusko. Tedy pokoušejí se o nezávislost od zemí skupiny BRICS.

„Malý“ americký dluhový problém a kam to povede?

Když se však podíváme na grafy níže, Amerika se dostává do komplikované situace. Jejich inflace začíná znovu růst. Většina indikátorů signalizuje další inflační vlnu. Navíc chce Donald Trump okamžitě snížit úrokové sazby. To požene inflaci ještě výše.

Aktuální státní dluh je přes 36,4 biliónů USD. Ročně zaplatí jenom na úrocích z dluhu kolem 1,1 biliónů USD a toto číslo letos dále poroste. Z asijských zemí (hlavně Japonsko a Čína) se objevuje trend zbavování se amerických dluhopisů, pro nákup jejich vlastních. Letos musí Amerika refinancovat téměř 9,5 biliónů USD za 2x vyšší sazby. Můj odhad je, že do konce roku se jejich roční splátka dluhu vyšplhá na 1,4 až 1,5 biliónů USD.

Přeji hodně štěstí Elonu Muskovi zefektivňovat státní rozpočet. Bude se mu hodit. Řekne mi laskavě někdo za co chtějí koupit země jako Kanada a Grónsko? Jediná cesta je jejich dobrovolné připojení se k zemi s obrovským dluhem. Musí jím být jasné, že Trump chce hlavně jejich nerostné bohatství.

Saúdská Arábie přichází se zajímavým plánem pro obrovské investice do komodit. Začíná to vypadat, že jsme na začátku nového cyklu, kdy poroste poptávka po některých komoditách. Poslední roky se všichni spoléhali spíše na kvalitu vývojářů a tvůrců. Mít hodně chytrých lidí pro vývoj softwaru je nutné. Avšak každá velká země, která chce něco vyrobit, potřebuje i komodity pro hardware a fyzickou výrobu. Jinak bude stále na někom závislá.

Tady se dostávám ke klíčové části dnešního článku. Trh pro těžaře výše zmíněných komodit je velmi malý. Třeba společností se zajímavými (ekonomickými) ložisky pro „Rare earths“ mimo Čínu, je na světě kolem 15 až 20. V mnohých má Čína investice. Tomuto sektoru dominuje Čína a ta manipulovala cenu tak, aby se produkce v západním světě nevyplatila nebo byla ztrátová (avšak na úkor výrazné ekologické devastace a znečištění).

Další komodity, které Trumpovy tarify ovlivní jsou zlato a stříbro. Už teď lze pozorovat první reakci na podepsání tarifů pro Mexiko, Kanadu a Velkou Británii. Existují 3 velké burzy pro obchodování drahých kovů: New York (Chicago, COMEX), Londýn (LBMA) a Šanghaj (SHA, nebo SHFE).

Poslední týdny jsme si ukázali náznaky možné manipulace ceny stříbra skrze napákované pozice pro „papírové stříbro“. Zobchoduje se ho až 240násobně vyšší objem vůči reálné roční světové produkci. Amerika importuje více než 75 procent stříbra, které potřebuje pro průmysl a investice, hlavně z Kanady a Mexika. Od 1. února se na něj bude vztahovat nový tarif.

Posledních 4 až 5 let existuje obrovský deficit fyzického stříbra kolem 200 milionů uncí ročně (kolem 20+ procent roční poptávky). Poptávka přesahuje světovou produkci a nadzemní skladové zásoby se rychle zmenšují. Trumpovy tarify rozhýbaly přesun obrovského množství stříbra (a zlato) z Londýnské burzy do New Yorku pro pokrytí spekulativních krátkých pozic.

A tady je další problém. Odhadované zásoby ve skladech všech velkých burz jsou kolem 900 milionů uncí a poslední roky klesají pomaleji než odpovídá oficiálnímu ročnímu deficitu. Až kolem 600 miliónů uncí z celkového množství je drženo pro fyzické ETF fondy. Tedy jenom 300 miliónů uncí stříbra je likvidních k prodeji. Už nějakou dobu existuje podezření pro „double counting“. Tedy, že západní burzy manipulují reálná čísla držených uncí.

Celosvětová roční produkce za rok 2024 je 837 miliónů uncí (+ cca 200 miliónů uncí z recyklace). Poptávka byla 1,21 miliardy uncí. I kdyby čísla byla reálná, další podobný rok a poptávka vysaje všechny volné skladové zásoby. Cena stříbra by musela výrazně vyrůst výše, aby se rozjela těžba z aktuálně neprofitabilních nalezišť nebo retail začal prodávat část investičních rezerv.

Zlato těsně pod historickým maximem 2 790 USD za unci

Šanghajská burza poslední 2 roky přebírá funkci dominantní burzy pro určování ceny fyzického zlata a stříbra. Poptávka ve východních zemích výrazně roste, zatímco západ spíše prodává svoje drahé kovy. Aktuální prémie se pohybuje kolem 0,5 procenta a cena se dostává lehce pod nedávné historické maximum. V pátek cena dosáhla až 2 785 USD za unci.

Cenu zlata ženou nahoru převážné centrální banky. Ty akumulují masivní množství zlata. Retail z východních zemí se přidává. Zlato historicky nejvíce rostlo v situaci, kdy se nedařilo americkému dolaru. Poslední týdny paradoxně roste zároveň se silnějším dolarem. Investoři do zlata nevěří americké vládě zvládnutí deficitního rozpočtu a Fedu jejich boj s inflací.

Dlouhodobě můžeme výše na grafu vidět, že býčí trh pro zlato historicky přináší zhodnocení o 6 až 8,5 násobek. Tím pádem by v nejbližších letech mohla cena zlata vyrůst ze dna korekce (1 060 USD v roce 2016) přibližně do rozsahu 6 300 až 9 000 USD. Avšak bohatě bude stačit i 4 000 až 5 000 USD. To bude silná rána pro důvěru v americký dolar.

Na týdenním grafu zlata můžeme pozorovat krásné pokračováni pohybu nahoru v rámci tyrkysového růstového kanálu. Minulý týden jsme si ukázali na denním grafu trojúhelník, ze kterého jsme prorazili nahoru. Tím pádem očekávám další růst do zóny kolem 3 000 USD za unci. Avšak nebude to bez menších zastávek a mini korekcí růstu.

Dokud neprolomíme kanál směrem dolů, tak jsme v silném býčím trhu. Prolomení pod spodní linii tyrkysového kanálu, by naznačilo další korekci. Avšak s ohledem na grafy a aktuální signál dle technické analýzy očekávám pokračování trendu nahoru.

Prozkoumejte zlaté ETF na platformě XTB

Využijte časového testu ve svůj prospěch.

Stříbro koreluje se zlatem a vždy překonává jeho růst

Na grafu níže můžete vidět historickou korelaci ceny zlata a stříbra. V každém býčím trhu zlato vede pohyb ceny drahých kovů. Až opožděně se přidává stříbro. Ve finální fázi býčího trhu značně překonává zhodnocení zlata (overshooting). Naopak v medvědím trhu je vývoj ceny zlata silně zasažen a pokulhává za zlatem (divergence).

Domnívám se, že tato provázanost je způsobená způsobem myšlení investorů. Když zlato udělá zhodnocení o 100 procent, mnohým už přijde drahé a raději nakoupí stříbro, které nevyskočilo tak výrazně. Podobný efekt se přenesl i do spojitosti mezi Bitcoinem a Altcoiny během býčího cyklu. Jednoduše je to lidská psychika, která vytváří býčí a medvědí trhy. Tedy aktiva vyženou z předprodaných do překoupených.

Na třídenním grafu níže lze pozorovat proražení z dlouhodobého konsolidačního trojúhelníku (žluté linie). Průraz vyformoval první impulsní vlnu nahoru. Ta bývá dost zkrácená, průrazu většinou investoři nedůvěřují. Zároveň je stříbro silně shortována komodita institucemi. Aktuálně už zrejmě máme dokončenou korekci této impulsní vlny a chystáme se na další vlnu nahoru.

Pokud je některé z podezření na „Double counting“ rezerv dostupného stříbra na velkých burzách pravdivé, bude to raketové palivo pro růst ceny. Krátké pozice se musí z něčeho pokrýt nákupem. Na denním grafu už máme positivní průraz z dalšího klesajícího klínu nahoru nad 30 USD za unci. Horní linie růstového kanálu ukazuje na cenu 40 až 45 USD za unci.

Na dlouhodobém měsíčním grafu mnoho analytiků pozoruje pattern „Cup & Handle“. Mám k této interpretaci menší výhrady, ale dá se to akceptovat. V takovém případě bude hladina kolem 45 USD klíčová. Její průraz může otevřít prostor pro další značný růst. Bavíme se o hladinách kolem 60 až 70 USD za unci.

Na trhu je vše o nabídce a poptávce. Posledních 5 let je výrazně silnější poptávka přes 20 procent nad roční produkci a skladové rezervy se rychle zmenšují. Pokud New Yorská a Londýnská burza zavádí, nedivil bych se rychlému pokrývání krátkých pozic („Short squiz“). Ten by mohl vyhnat cenu prudce nahoru.

I z tohoto důvodu teď věnuji zvýšenou pozornost společnostem v sektoru s podhodnocenými depozity. Pro podrobnější tipy na zdroje kam se dívám pro nalezení a analýzu vhodných společností sledujte Patreon Kryptomagazínu.

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO