8.12.2024 Přehled trhu: Je čas prodávat bitcoin? Trh váhá kolem 100 000 USD

Bitcoin ve čtvrtek rostl na 103 600 USD. Hned nato přišlo rychlé zamítnutí růstu a výběr zisků, čímž se Bitcoin propadá na 92 000 USD. Americké akciové trhy rostou na nová maxima na čele s indexem S&P 500 na 6 090 bodech. Americký pracovní trh rychle oslabuje.

Zlato se poslední týden drží stabilně kolem hladiny 2 640 bodů. Od centrálních bank se objevují nová data o nákupech zlatých rezerv. Stříbro se vrací nad 31 dolarů za unci.

Bitcoin se prudce propadal po dosažení 103 600 USD

Bitcoin se ve čtvrtek dostal až na 103 600 USD, hned nato přichází výrazné prodeje. V noci na pátek se propadá o 11 procent na 92 000 USD. Volatilita je zpátky na trhu.

Dnes ráno se Bitcoin vrací zpátky pod 98 000 USD. Mnoho altcoinů odepisuje krátkodobě podobné nebo i větší ztráty. Už to začíná působit, že mnoho velkých hráčů si vystačí se ziskem kolem hladiny 100 000 USD za Bitcoin a rádi přesunou HODLerskou pozici na někoho nového v krypto světě. Níže si rozebereme co nám naznačuje graf Bitcoinu a tržní kapitalizace.

Krvavý konec pro bitcoin: Zlikvidované pozice za 490 milionů USD

Americký pracovní trh vykazuje problémy (a manipulaci)

Ve středu se objevili nová čísla pro ADP Employment change. Soukromý sektor přidal 146 tisíc pracovníků (očekávalo se 180 tisíc). Za čtvrtek je oznámených 224 tisíc žádosti o podporu v nezaměstnání (předpokládalo se jenom 214 tisíc). Nabízí se otázka, jestli můžeme těmto informacím důvěřovat?

Data pro americký pracovní trh z různých zdrojů se začínají velmi výrazně rozcházet. Už pár měsíců máme indikace, že Americký statistický úřad (BLS) účelně zavádí lepšími čísla nezaměstnanosti ,než je skutečnost.

Problém spočívá ve výrazných revizích odhadovaných čísel v momentě, kdy se už musí zveřejnit skutečná čísla. Dále v uměle vytvořených vládních pracovních místech a mícháním lidí zaměstnaných na plný úvazek a částečné úvazky. Předvolební kampaň Bidenovy administrativy nebo hlubší problém?

Oficiálně za poslední měsíce klesá americká nezaměstnanost ze 4,3 na 4,1 procenta. Očekával bych, že v dnešní době dokážou namodelovat nezaměstnanost relativně přesně. Avšak za posledních 21 měsíců bylo až 16 měsíčních odhadovaných hodnot výrazně revidovaných dolů. Přesnost predikce je chabých 33 procent. To je nejhorší za posledních 15 let.

Na druhé straně tempo růstu nových zaměstnanců v privátním sektoru klesá v listopadu na 3,3 procenta. To je nejnižší od Covidového propadu v roce 2020 a pod úrovni finanční krize v roce 2000-2001.

Počet nezaměstnaných Američanů, hledajících práci více než 15 týdnů, roste za posledních 18 měsíců z 1 miliónu na 2,8 miliónu. Americký pracovní trh výrazně slábne. Vláda se tváři, že se nic neděje a celková nezaměstnanost klesá.

Když se podíváme do hloubky na finanční zdraví Američanů, tak situace není vůbec příznivá. Schopnost šetřit si peníze se vytrácí. Před pár desítkami let v průměru odkládali 10 procent výdělku. Dnes je toto číslo kolem nuly a pomalu se propadá do záporného teritoria. Peníze z Covidových stimulačních balíčků už jsou utracené.

Neschopnost splácet své dluhy se rapidně zvedá každý měsíc. Delikvence na kreditních kartách jsou aktuálně kolem 7,5 procenta. Hravě překonávají období posledních dvou finančních krizí. Delikvence na automobilech je nejvýše od roku 2009. Přibližně třetina splácených automobilů je „pod vodou“ (majitel dluží víc než je hodnota auta).

Delikvence hypoték značně roste a nemovitostní trh je zamrzlý. Nové nemovitosti se prodávají s prémiem jenom 3% nad starými nemovitostmi. Počet prodejů klesá na minima za posledních 30 let. Delikvence pro více jednotkové nemovitosti (Multifamily) se dostávají na 0,4 procenta. To je úroveň nemovitostní krize v roce 2008 – 2009.

Info

Komerční nemovitosti s hypotékou mají delikvence až kolem 10,5 procenta a prudce rostou. Stejně jako v pokročilé fázi krize 2008 – 2009. Takto skutečně nevypadá silný spotřebitel a zdravý trh.

Finální euforie a čas prodávat americké akcie?

Americký akciový index S&P 500 včera vystoupal na 6 093 bodů. Jenže aktuálně už trh není tažený nahoru velkými technologickými akciemi ze skupiny „Magnificient 7“. Ty poslední týdny převážně stagnují. Níže si všimněte výrazně klesající objemy zobchodované na těchto akciích. Je to nejnižší hodnota za poslední 2 roky. Podobný moment nastal na vrcholu trhu před korekci indexu S&P500 o třetinu na konci roku 2021.

Euforie na trzích se přesouvá do akcií menších společností a jejich indexu Russell 2000. V minulém přehledu trhu jsme si ukázali statistiku, podle které je až 40 procent těchto společností neprofitabilní (ztrátová). Takzvané zombie společnosti, které donedávna dokázali přežívat jenom z levných peněz díky nízkým úrokovým sazbám. Jenže, pokud se sazby udrží výše po období několik let, je otázka času než začnou bankrotovat.

Na posledním grafu výše úplně vpravo lze pozorovat, že více než polovinu objemu zobchodovaných akcií v indexu S&P 500 teď tvoří opce. Navíc jsou to opce označované jako ODTE. Tedy 0 dní do expirace. Doslova se spekuluje na to, kde bude akciový index S&P 500 do konce obchodního dne.

Teď se na trzích jede spekulace nejvyššího stylu. Z akciových trhů se stává kasino pro gamblery. Mám silné tušení, že to dopadne stejně jako v roce 2021 nebo hůře. Popravdě bych uvítal i větší korekci než minulých -27 procent. Je nutné vymést z trhu různé spekulanty a skončí to likvidacemi jejich účtu. Pokud se podíváme na různé metriky indexu S&P 500 jako výnos (Yield) nebo PE poměry, korekce o -50% by byla zdravá.

Pokud bych si měl tipnout dle technické analýzy vidím možnost pro vrchol indexu S&P 500 kolem 6 150-6 200 bodů. Nechci však předbíhat, toto šílenství může klidně pokračovat dalších pár týdnů i měsíců. To nikdo přesně neví. Beru to spíše jako náznaky proč být opatrný a zamyslet se nad tím kam investovat pro ochranu kapitálu. Všude uvidíme články jak S&P 500 pojede nad 7 000 bodů do konce roku 2025 s cílem nalákat poslední drobný retail do trhu.

Bitcoin po dosažení 103 600 USD prudce klesal

Bitcoin se ve čtvrtek podvečer dostal až na 103 600 USD. Tuto hladinu otestoval dvakrát a následně přichází prudké zamítnutí. Vypadá to, že přesně tady čekalo pár velkých prodejců na dostatečný zájem nakupujících. Tím pádem překonáváme všemi očekávaných 100 000 USD a do trhu se vrací výrazná likvidita s korekci přes 11 procent.

Bitcoin je po propadu na 92 000 USD hned vytažen výše nad 100 000 USD. Avšak značně se narušila růstová struktura na grafu. Prodejci už začínají vnášet do trhu pocit blížícího se lokálního vrcholu, kde vznikne výrazná psychologická a rezistenční hladina.

Technická analýza Bitcoinu, ticker BTCUSD, 6hodinový graf
Technická analýza Bitcoinu, ticker BTCUSD, 6hodinový graf

Nadále vidím nejpositivnější možnou variantu růst do zóny kolem 107 000 až 123 000 USD. Právě na 107 000 USD vychází 1:1 prodloužení předchozí impulsní vlny číslo 1. Tedy růstu z 15 500 USD na 73 900 USD začátkem roku 2024. Na 107 000 USD vychází i dlouhodobá rezistenční linie (červená) propojující historická maxima Bitcoinu. Aktuální impulsní vlna číslo 3 je mnohem rychlejší v dosažení stejného růstu. Nebylo by překvapením pokud by se dostala lehce výše na 1,272 násobek, tedy až po hladinu 124 000 USD.

Důvod, proč je růst vlny výrazně rychlejší, jsou emoce a vyšší chuť investorů spekulovat i s využitím pákových nástrojů (jako jsou akcie Microstrategy). I díky současné euforii a chamtivosti na trzích po volbách a levným penězům od investorům, dokáže Michael Saylor vyhnat cenu Bitcoinu výše.

Dle technické analýzy by po dokončení současné vlny číslo 3 a korekci měla nastat další impulsní vlna číslo 5 nahoru. Ta však může být klidně značně zkrácená (truncated). Tím by bylo ve hře opětovné testování zóny kolem 100 000 až nového maxima kolem 130 000+ USD. Přesnější analýza bude možná až dokončíme korekční vlnu 4.

Michael Saylor klidně může být génius. Avšak historie jeho společnosti a to jak se zbavuje akcii držených v Microstrategy mi naznačuje, že je to gambler a abych mu nevěřil většinu toho co tvrdí.

Domnívám se, že po otočení sentimentu na akciových trzích bude právě Microstrategy dalším Mt. Gox nebo FTX, které způsobí výplach ceny Bitcoinu. Většina investorů možná nedostane zpátky téměř nic ze své investice. V lepším případě za pár let dostanou část z držených Bitcoinů. Když už investovat do Bitcoinu tak mimo tyto spekulativní nástroje.

Investujte do bitcoinových ETF na platformě XTB

Čína dále nakupuje zlato. Cena zlata se stabilizuje

Zlato se poslední 2 týdny drží stabilně kolem 2 640 USD za unci. Dle samotného grafu a technické analýzy bych však očekával další poklesovou (korekční) vlnu směrem ke supportní hladině 2 526 až 2 485 USD za unci. V horším případě může dojít k poklesu až do zóny 2 418-2 363 USD za unci.

Z tohoto důvodu jsem zredukoval pozice v méně kvalitních společnostech v sektoru a nechávám si velkou rezervu pro nákupy akcií pokud se korekce prohloubí. Samozřejmě, pokud přijde positivní impuls od centrálních bank, může jít zlato rovnou nahoru. Je to o rozložení rizika a průměrování jako u všech investic.

Níže připojuji graf pro střednědobý výhled na základě technické analýzy s předpokladem dosažení hodnoty kolem 3 000 USD za unci v prvním polovině roku 2025. Další vývoj už je značná spekulace.

Mimo technickou analýzu se objevuje stále víc fundamentů, které k této cenové hladině směrují. Asijské centrální banky na čele s Čínou a Indií dominují nákupům fyzického zlata a tím pádem udávají jeho cenu na Šanghajské burze. Ta se stává hlavní burzou určující cenu zlata a stříbra. Prémie pro fyzické zlato je na současné ceně kolem nuly.

Čínská centrální banka za minulý měsíc přidala do rezerv přibližné 60 tun zlata. Skupuje ho skrze neoficiální kanály z britských burz pro drahé kovy. Tím pádem je náročnější zjistit přesný počet nakoupeného zlata.

Na grafu níže můžeme pozorovat změnu v trendu pro nákup fyzického zlata centrálními bankami a v zastoupení globálních státních rezerv od roku 2016. Zastoupení zlata roste na úkor klesajícího zastoupení amerického dolaru.

Další positivní zprávou je, že se postupně zvedá i množství fyzického zlata v ETF fondech pro zlato. Na grafu výše vlevo lze pozorovat otáčení poklesového trendu. Celkové zastoupení zlata v portfoliích běžných investorů je však dlouhodobě velmi nízko. Přibližně kolem 1-1,5 procenta.

Na závěr si ukážeme zajímavý graf porovnávající poměr ceny zlata a mědi. Už samotný pokles ceny mědi navzdory nízké produkci naznačuje hlubší problémy ve velkých ekonomikách. Čína skupuje a zpracovává přes 50 procent světové produkce. Všimněte si, že v situacích, kdy se tento poměr prudce propadá na současné hladiny dochází za pár měsíců k dosažení vrcholu na akciovém indexu Dow Jones industrials a nástupu recese.

Dlouhodobých grafů, které naznačuji tento vývoj je obrovské množství. Je možné, že se drtivá většina z nich mýlí a bude to tentokrát jiné? Pravděpodobnost pro to je zřejmé výrazně nižší než 50 %.

Prozkoumejte zlaté ETF na platformě XTB

Využijte časového testu ve svůj prospěch.

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO