9.12.2024 Přehled trhu: Bitcoin odepsal 11 procent po prodeji pouhých 948 mincí. Je akciová bublina horší než ta technologická?
Bitcoin se vrací nad 100 000 USD
Video: Krvavý konec pro bitcoin?
Americká nezaměstnanost znovu roste. Klid v Sýrii po svržení Asada?
Další novinka je svržení syrského prezidenta Asada. Jeho rodina byla v zemi při moci přes 50 let a mnozí ho označují za diktátora. Navzdory tomu se domnívám, že v zemi ještě dlouho nezavládne klid. Spíše to rozpoutá ještě větší souboj o moc v zemi mezi povstalci. Zároveň to může vyvolat ještě větší nestabilitu v regionu blízkého východu.
Americká nezaměstnanost znovu lehce roste nad očekávání ze 4,1 na 4,2 procenta. Už to vypadá, že moje úvaha z minulé analýzy o nepravdivých (zkreslených) datech od amerického statistického úřadu se pomalu začínají projevovat a úředníci budou postupně dávkovat skutečný stav pracovního trhu. Jinak by mohla nastat panika a to se vládě nehodí.
Pomalu ale jistě se začíná projevovat zpomalování americké ekonomiky skrze slábnoucího spotřebitele v dluzích. S rychle rostoucí nezaměstnaností se roztočí nepříjemná spirála poklesu ekonomiky.
Tento týden bude nejzajímavější středeční zveřejnění americké inflace. Očekává se další značný meziměsíční růst celkové i jádrové inflace o 0,3 procenta. Tím pádem se může celková inflace dále zvedat ze 2,6 na 2,7 procenta a nebo i výše. Předvánoční období a nadprůměrné utrácení může způsobit proinflační tlak. Když akciový trh a kryptoměny rostou, lidi se cítí bohatší. Tím pádem utrácejí mnohem více než by měli. Zatím to nevypadá, že má Fed situaci pod kontrolou.
To může být důvod k ponechání aktuálních úrokových sazeb na nejbližším zasedání americké centrální banky Fed už 18. prosince. Prozatím se tam očekává snížení o 25 bazických bodů s pravděpodobností kolem 90 procent.
Je akciová bublina horší než ta technologická z roku 2000?
Rok 2024 se blíží ke konci a objevují se přesnější data pro srovnání s minulými roky. Letos jsou téměř všechny americké akciové ETF fondy v zisku. A to díky přílivu více než 913,6 miliard USD do amerického akciového trhu. Tato hodnota je historicky nejvyšší a hravě překonává rok 2021.
Avšak pokud se podíváme na další historické metriky, americký akciový trh se stává velmi koncentrovaným a tvoří přes 71 procent světových indexů. Zároveň jeho tržní kapitalizace dosahuje 750 násobek akcií z nejmenšího kvartálu světového trhu. Během technologické bubliny byla tato metrika „jenom 600 násobek“.
Americké akciové trhy jdou do extrému a vliv investorů zastiňují spekulanti a gambleři. Současný poměr pákových dlouhých pozic ke krátkým pozicím je až kolem 11,1 násobku. To je nejvíce v historii a překonává 6ti násobek na lokálním vrcholu v roce 2021 téměř dvojnásobně. Některé zdroje uvádějí až hodnoty kolem 14:1. Na akciovém trhu se používá obrovské množství pákových nástrojů.
Vysokou výpovědní hodnotu o současné situaci má poměr Price to Book (P/B ratio). Aktuálně se pro akciový index S&P 500 pohybuje kolem hodnoty 5,3. Na vrcholu Dot.com bubliny vyšplhal až na 5,5 násobek. Takže se už blížíme k historickému maximu technologické bubliny.
Info
Samotný poměr Price to Book referuje k poměru tržního ocenění společnosti (cena akcie x počet akcií) společnosti k hodnotě společnosti v účetní knize (Aktiva – Pasiva = Hodnota Společnosti). P/B poměr rovný 1 indikuje, že společnost se obchoduje za férovou cenu. Hodnota pod úrovní 1 značí podhodnocenou společnost. Čím výše nad poměr 1 se společnost dostane, tím víc nadhodnocená je. U rychle rostoucích společností se dá akceptovat lehce vyšší poměr nad 1. Hodnoty kolem 5,3 až 5,5 pro celý akciový index S&P 500 jsou skutečně extrém.
Na dalším grafu výše můžeme vidět nadměrnou výkonnost amerického akciového trhu vůči takzvaným „Emerging markets“ tedy rozvíjejícím se trhům. Rozvíjející se trhy se v poměru vůči indexu S&P 500 rychle propadají na nové historické minimum pod úrovni z roku 1999 – 2000.
Tím pádem je více než jasné, že americké akcie se blíží do finální fáze spekulativní bubliny. Kdy tento trh exploduje je zatím diskutabilní i když se domnívám, že to je otázka jednotek týdnů až měsíců. S velkou pravděpodobností exploduje po inauguraci nového amerického prezidenta Trumpa.
Z mého pohledu je riziko až příliš velké a proto se amerického trhu a technologických společností držím velmi velmi daleko. Je však možné, že právě na rozvíjejících trzích můžu hledat příležitosti? Jako hodnotový investor nebo kontrarián tam vidím potenciál, když všichni houfovitě prodávají a ženou se na americký akciový trh.
Když si srovnáme jednotlivé země jednoduchou metrikou poměru HDP vůči velikosti tržní kapitalizace akciového trhu bude nás zajímat pravá polovina grafu výše. Nemusíme chodit zas tak daleko. Velmi zajímavé společnosti nabízí i Polsko, Irsko, Itálie nebo třeba Argentina poté co mají nového prezidenta otevřeného pro zahraniční společnosti. Některé země jako Česko a Slovensko bohužel nemají mnoho zajímavých společností na burze mimo bankovní sektor, ČEZ a Kofolu.
Tím pádem je vhodné zapojit víc práce pro hledání a výběr konkrétních společností. Zároveň máme možnost se ochránit před nejhoršími následky propadu překoupeného trhu až nastane. Americký akciový trh může velmi lehce dopadnout stejně jako v roce 2000 nebo 2008. Tedy korekci přes 50 %.
Je jedno, že výnos rizikového indexu je o polovinu nižší než historicky průměr a výrazně nižší než na „bezrizikových“ krátkodobých dluhopisech. Dokud akciový index roste alespoň o 10 až 15 procent ročně tak všichni houfovitě nakupují s domněním, že tentokrát to bude jiné. Nebude. Proč myslíte, že Buffett drží tříměsíční americké dluhopisy a čeká na příležitosti?
Prozkoumejte defenzivní akcie na platformě XTB
Bitcoin odepsal 11 procent po prodeji pouhých 948 Bitcoinů
Na základě toho očekávám, že skutečné nákupní objemy na burzách nejsou zas tak velké jak bych se domníval. Udivuje mě, že jedna velryba dokáže takto pročistit trh i když krátkodobě. Dokážete si představit co by udělal prodej většího hráče držící třeba 5 000 až 10 000 Bitcoinů za krátkou dobu?
Zároveň se domnívám, že stejně jako pro Meitu je aktuální cena Bitcoinu lákavá pro alespoň částečný výběr zisku pro další velké investory. Až se objeví jasnější signály propadající se americké ekonomiky (růst nezaměstnanosti a další růst inflace). Budu očekávat, že vícero investorů bude chtít snížit svou expozici a prodat alespoň část pozic se ziskem.
Díky tomu nadále platí moje úvaha pro dokončování třetí impulsní vlny Bitcoinu v zóně 107 000 až 124 000 USD. Sentiment na trhu začíná být přehnaný a lidi, kteří ještě před rokem nevěděli co je Bitcoin tam znovu cpou své životní úspory. Je načase být velmi opatrný. Případná hlubší korekce na akciovém trhu pak může vyvolat paniku a problém likvidity. Tím pádem velmi lehce stáhne Bitcoin pod 80 000 USD a níže.
To už by se mnohým nemuselo líbit a sentiment se rázem změní. Nezapomínejme, že Microstrategy má aktuálně průměrnou likvidační cenu nakoupeného Bitcoinu kolem 57 000 USD. Pokud budou dále nakupovat s růstem ceny, hravě se můžou dostat právě k aktuálně nejsilnějšímu supportu kolem 60 000 až 72 000 USD.
V případě hlubší korekce na akciovém trhu není vyloučeno, že se tam Bitcoin vrátí. Tam by potenciálně začal ohňostroj. Jako trader musím brát do úvahy i tuto variantu i když pravděpodobnost je (zatím) nízká.
Investujte do bitcoinových ETF na platformě XTB
Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO