ČEZ postaví v Česku dvě továrny na výrobu malých modulárních reaktorů. Ve spolupráci s Rolls-Royce

ČEZ oznámil plán postavit v Česku dvě továrny na výrobu modulů pro malé modulární reaktory (SMR). Realizace projektu bude možná díky nedávno oznámené investici do Rolls-Royce SMR, ve které chce ČEZ získat dvacetiprocentní podíl. V továrnách se budou vyrábět dva z pěti možných typů modulů, přičemž přesné specifikace a vlastnická struktura továren zatím nejsou určeny. V příštích dvacetu až třiceti letech by továrny mohly zaměstnat až osm tisíc lidí. 

„Jednání s Rolls-Roycem je na začátku. Nemáme ještě vyřešenou ani vlastnickou strukturu“ uvedl Tomáš Pleskač, člen představenstva ČEZ. První malý modulární reaktor by posléze mohl stát v Temelíně, ve hře jsou i další lokality jako Tušimice nebo Dětmarovice. Reálný termín zahájení jejich staveb je okolo poloviny 30. let, shodli se odborníci na čtvrteční konferenci v Ústavu jaderného výzkumu Řež, kterou organizoval Institut pro veřejnou diskuzi.

Modulární reaktory budou hrát klíčovou roli při nahrazování uhlí a pokrytí rostoucí poptávky po elektřině. „Česká republika se v horizontu několika let stane z čistého vývozce čistým dovozcem elektřiny. Potřebuje zdrojově dozbrojit,“ řekl Tomáš Ehler z ministerstva průmyslu a obchodu.

Malé modulární reaktory: Kdy je můžeme očekávat v provozu? Sledujte záznam debaty

Malé modulární reaktory mají vyšší cenu výroby elektřiny než tradiční bloky, avšak jejich sériová výroba by postupně mohla snížit náklady a učinit technologii dostupnou i pro soukromý sektor. Stěžejní výhodou je kratší výstavba a s tím spojené menší riziko prodražení a zpoždění projektu. Takzvané malé moduláry jsou také atraktivní díky menšímu měřítku a možnosti využití blíže k obydleným oblastem.

Pro takové využití je však potřeba vyřešit řadu překážek, zejména těch regulačních jako například definici zóny havarijního plánování. „Pokud chceme umisťovat reaktory poblíž obcí, musíme se nejprve shodnout,, jak velkou bezpečnostní zónu pro případ havárie potřebujeme vybudovat,“ vysvětlil Štěpán Kochánek ze Státního úřadu pro jadernou bezpečnost.

Spolupráce ČEZ s britským Rolls-Royce představuje velkou příležitost pro české firmy. Už nyní bylo identifikováno přes 300 potenciálních dodavatelů, kteří mohou vstoupit do dodavatelského řetězce. Výhodnou pozici má například plzeňský výrobce tlakovodních nádob Škoda JS.

Zdroj Zde