Robocops, ohňostroje a titušky. Protestujúci Gruzínci čelia riziku bitiek aj pokút

7. dec 2024 o 16:50  I 

V piatok v noci polícia rozohnala ďalší protest.

Z Tbilisi od nášho reportéra Lukáša Onderčanina.

TBILISI. Piatok, deväť hodín večer a z metra na Námestí slobody v gruzínskej metropole Tbilisi vychádzajú stovky ľudí. Väčšina z nich mieri na protivládny protest pred budovou parlamentu.

Polícia najmä mladých mužov zastavuje a prehľadáva im bundy aj ruksaky. Niektorým konfiškuje plynové masky, ktoré si ľudia doniesli pre prípad potlačenia protestov slzotvorným plynom. Niektorých priamo bije a zatýka – ako mladíka, ktorého odchytili na eskalátoroch. Vo väzbe ho navyše nútili, aby podpísal priznanie, podľa ktorého sa mal zapojiť do prevratu organizovaného opozičnými politikmi. Viacerí z nich už vo väzbe sú.

Článok pokračuje pod video reklamou

Článok pokračuje pod video reklamou

Občianske protesty proti odvráteniu Gruzínska od európskej integrácie trvajú už desiaty deň. Začínajú ako spoločné pokrikovanie protivládnych a protiruských hesiel a niektoré dni – podobne ako v piatok – sa končia policajnou naháňačkou, otravou slzotvorným plynom, bitkou obuškami a ohňostrojmi, ktoré protestujúci strieľajú do davu.

Mnohí sú odhodlaní napriek policajnému násiliu pokračovať v protestoch aj ďalší týždeň, keď končí mandát poslednej priamo zvolenej prezidentke. Následne ju nahradí parlamentom zvolený kandidát – ktorý má blízko k Rusku.

Iný ako majdan

Široký bulvár Rustaveli v centre gruzínskeho Tbilisi je miestom, kde sa dejú najkľúčovejšie okamihy gruzínskych dejín. Tu sovietske vojská krvavo zasiahli proti ľuďom protestujúcim za nezávislosť v roku 1989, o dva roky neskôr sa premenila ulica na bojisko počas občianskej vojny a takzvaná revolúcia ruží tu v roku 2003 dostala k moci proeurópskeho prezidenta Michaila Saakašviliho (a o pár rokov tu proti nemu ľudia protestovali).

Posledných desať večerov sa na Rustaveli opakuje rovnaký scenár. Ulicu pred parlamentom zaplnia desaťtisíce ľudí, mnohí s gruzínskymi a európskymi vlajkami, s píšťalkami a plastovými trúbkami, ktorí do noci pískajú a kričia rôzne heslá. Na krajniciach dobrovoľníci rozkladajú provizórne stánky s teplým čajom či jedlom, niektorí predávajú gruzínske aj európske vlajky.

„Nikto nás neplatí, platení sú skôr tí, ktorí v uliciach podporujú Gruzínsky sen. A platí ich Rusko,“ tvrdí mladé dievča, ktoré stojí pred policajným kordónom v jednej z ulíc vedľa parlamentu a naráža na hoaxy o tom, že medzi demonštrantmi sú väčšinou cudzinci platení zo Západu.

Podobne ako ostatní, aj ona chce koniec vládnej strany Gruzínsky sen, ktorá v posledných rokoch výrazne obmedzila slobody a pošpliapava princípy právneho štátu. „Táto autoritárska vláda nám neukradla len voľby, ale aj slobodu gruzínskeho ľudu. Sú viac ruskí ako gruzínski,“ dodáva.

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO