Ak darovanie zbraní Ukrajine Slovensko oslabilo, pýtajme sa, pred kým, hovorí americký veľvyslanec

6. dec 2024 o 19:44  I 

Denník SME hovoril s Gautamom Ranom.

Ak je Slovensko po poskytnutí migov či rakiet Ukrajine ohrozené, treba sa pýtať, kto ho ohrozuje. Hrozbou je jedine Rusko, hovorí v koncoročnom rozhovore GAUTAM RANA, veľvyslanec Spojených štátov na Slovensku.

„USA poskytli takmer tristo miliónov dolárov z programu Foreign Military Financing (financovanie zahraničných armád), aby pomohli Slovensku s modernizáciou. Európa poskytla ďalšie peniaze. Všetko toto Slovensku v neľahkej hospodárskej situácii umožnilo získať stovky a stovky miliónov eur na modernizáciu ozbrojených síl,“ povedal.

Vzťahy Slovenska a Ukrajiny vníma ako veľmi dobré a oceňuje aj slovenský príspevok k produkcii munície pre NATO. Strategickou výzvou číslo jeden je pre Washington Čína, no veľvyslanec tvrdí, že Spojené štáty ani pod Donaldom Trumpom neopustia európske spojenectvo.

Končí sa rok. Keď sa obzriete späť, aký bol z pohľadu vašej služby na Slovensku?

Už som tu niečo vyše dvoch rokov. Z osobného hľadiska je to vrchol mojej kariéry, krajina je skvelá, a páči sa tu aj mojej rodine. Máte bohatú krajinu s veľkou históriou.

Z profesionálnej stránky, bohužiaľ, prišiel som na Slovensko vo februári 2022 a Rusko začalo svoju nevyprovokovanú a brutálnu inváziu na Ukrajinu. Počas celého svojho pôsobenia spolupracujem so slovenskou vládou a s americkou vládou a myslím si, že sme pre Ukrajinu urobili veľa.

Článok pokračuje pod video reklamou

Článok pokračuje pod video reklamou

Vaša vláda urobila výbornú prácu vo vojenskej, hospodárskej a humanitárnej pomoci. Samozrejme, moja vlasť tiež, a to bola asi najdôležitejšia časť mojej práce.

Okrem toho sme riešili ekonomické veci, bilaterálne vzťahy. Najobľúbenejšou časťou práce boli asi stretnutia s ľuďmi. Študenti, deti, ľudia z biznisu na celom Slovensku. Tak som sa učil o Slovensku od Slovákov, čo je obohacujúce.

Keď sme pri Ukrajine, Spojené štáty čaká prenos moci, o necelé dva mesiace nastúpi prezident Donald Trump. Nemálo expertov vyjadruje neistotu ohľadom amerických záväzkov voči európskej a transatlantickej bezpečnosti. Čo môže Európa a osobitne Slovensko od Spojených štátov očakávať v najbližšej budúcnosti?

Predaj vojenského materiálu má dnes hodnoty stoviek miliónov eur a pre Ukrajinu je to veľmi dôležité, aby dokázala bojovať. Osobitne delostrelecká munícia je vec, ktorú Ukrajina potrebuje, Slovensko ju vyrába a Európa za ňu platí. NATO takto funguje od začiatku vojny.

Nemám také postavenie, aby som hovoril o zvolenom prezidentovi a jeho plánoch.

V našom systéme je prezident prezidentom až do inaugurácie svojho nástupcu. Joe Biden je prezidentom do 20. januára.

Poviem, že pri podpore Ukrajiny, NATO a transatlantickej bezpečnosti existuje v Amerike dlhodobo silná podpora z oboch strán.

Týka sa to aj ľudí, ako je senátor Marco Rubio, ktorý sa má stať novým ministrom zahraničných vecí, alebo kongresman Michael Waltz, ktorý sa má stať prezidentovým poradcom pre národnú bezpečnosť.

Pri americkej zahraničnej politike sa často píše, že USA presmerovali svoju pozornosť z Atlantiku na Pacifik a postupne opúšťajú rolu „globálneho policajta“. Deje sa to? Ako by sa tomu štáty ako Slovensko malo prispôsobiť?

Presun pozornosti k Ázii sa deje už od čias prezidenta Baracka Obamu, ten zámer sa presadzuje už od roku 2010.

Prezident Trump už označil Čínu za americkú globálnu hrozbu číslo jeden. Prezident Biden vo svojej stratégii v roku 2022 vytýčil sedem bodov a prvým z nich bolo, že Čína je americkým globálnym konkurentom. Pri pohľade na jej veľkosť, jej ozbrojené sily, jej hospodárstvo, jej populáciu, Čína je globálna mocnosť.

Spojené štáty však nezabúdajú na Európu. Stratégie Joea Bidena aj Donalda Trumpa sa výrazne venujú aj Európe a transatlantickému spojenectvu. Neočakávam, že by sa to malo zmeniť.

Európa je naším partnerom vo všetkom, čo robíme, a všetko robíme ako partneri s NATO a EÚ, takže Európa a Slovensko budú dôležitým bodom našich rozhovorov.

Vo svete sa medzi Ruskom, Iránom, Severnou Kóreou a čiastočne aj Pekingom tvorí akési protizápadné spojenectvo. Ako sa na to v kontexte európskej a transatlantickej bezpečnosti pozerá Washington?

Existuje istý druh obáv ohľadom týchto krajín a ich podpore ruskej ilegálnej invázii na Ukrajine. Nielen USA, ale aj NATO a EÚ toto znepokojenie vyjadrili. Podčiarkuje to dôležitosť NATO a Európskej únie. Spolu ako spojenci sme silnejší, máme spoločné záujmy aj hodnoty, pre budúcnosť je to dôležité.

Vráťme sa na Slovensko, vidíme tu určitý posun v zahraničnej politike. Slovenský minister zahraničia Juraj Blanár sa stretáva so Sergejom Lavrovom, dozvedáme sa o novej atmosfére na ministerstve, odkiaľ odchádzajú diplomati. Mení to obraz Slovenska ako spojenca a partnera, alebo je to stále v medziach partnerstva?

Slovensko je suverénny štát a slovenská vláda robí svoje rozhodnutia.

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO