Rukojemnícky zákon či záchranné lano? Riaditeľ UNB prehovoril o nátlaku na pôde najväčšej nemocnice

Minister zdravotníctva našiel spôsob, ako lekárov prinútiť pracovať aj po 1. januári. Volá sa to mimoriadna udalosť, ktorú by mal parlament odobriť ešte tento týždeň v skrátenom konaní. Niektorí lekári už začali sťahovať svoje výpovede. Ako to bude vyzerať v nemocniciach od nového roka?

V relácii Téma dňa o tejto téme diskutovali predseda Výboru NR SR pre zdravotníctvo Vladimír Baláž (Smer-SD), člen Výboru NR SR pre zdravotníctvo Tomáš Szalay (SaS) a riaditeľ Univerzitnej nemocnice Bratislava Alexander Mayer.

Požiadavky sú jasné, no nátlak je neprijateľný

Vláda v nedeľu 8. decembra schválila legislatívne úpravy, ktoré budú môcť vyhlásiť mimoriadnu situáciu aj v prípade, že sa lekári s ministerstvom nedohodnú. Týmto spôsobom ich štát bude vedieť prinútiť pracovať.

Strana SaS to hodnotí ako „rukojemnícky zákon“ a podľa Szalaya táto situácia nastala preto, lebo vláda urobila konsolidáciu zlým spôsobom. Hovorí, že lekári sú frustrovaní a frustrácia sa nedá znížiť pod hrozbou, že ich budú zatvárať do basy, ak neprídu do práce. Dúfa, že k dohode dôjde, keďže do konca roka ostávajú ešte tri týždne. „V tejto chvíli to však vyzerá tak, že vláda je pripravená sa nedohodnúť,“ tvrdí.

Baláž tento krok vlády považuje za „záchranné lano“, ak nebude môcť plniť ústavnú povinnosť ochrániť zdravie a bezpečnosť obyvateľov. „Nevnímam to ako nejaký veľký nátlak. Karty v rukách majú obe strany – minister Kamil Šaško aj Lekárske odborové združenie,“ vyjadril sa.

Szalay reagoval, že odborári teraz nebudú pristupovať k rokovaniam tak ako v prípade, ak by vláda neschválila zavedenie mimoriadnej udalosti.

Anketa

Súhlasíte s vyhlásením mimoriadnej udalosti, teda s tým, aby lekári museli pracovať aj po 1. januári?

Celkovo hlasov: 234

Riaditeľ Univerzitnej nemocnice Bratislava to nepovažuje za nešťastné riešenie. Ako lekárovi sa mu to nepáči, no myslí si, že vláda by nemala mať len plán B, ale aj plán C. Odvetné rokovanie tripartity v pondelok 9. decembra trvalo päť hodín a podľa neho je vôľa dohodnúť sa na oboch stranách.

„Rokovania sú náročné, ale nevidel by som to v tej najkritickejšej rovine. Nechceme, aby sa táto téma spolitizovala, ani škandalizovala. Nikto nikoho nechce poslať do väzenia – ani jeden riaditeľ, ani minister. Pacient v tomto nesmie byť ten, kto je zahnaný do kúta. Verím, že dohoda príde,“ vyhlásil Mayer.

S nátlakom nesúhlasí, odborárom a ich požiadavkám rozumie, no bol by veľmi rád, ak sa neprekračovali kompetencie. „Táto situácia neprospieva nikomu,“ dodal.

Baláž tvrdí, že bol jedným z tých, kto odborárov podporoval v boji za lepšiu situáciu v zdravotníctve. „No myslím si, že teraz je to už za hranou toho, čo prináleží jednotlivým skupinám,“ hovorí a apeluje na obe strany, aby si premysleli, čo vôbec žiadajú. Ministerstvo podľa neho túto situáciu neberie na ľahkú váhu. Niektoré body, ktoré predstavilo LOZ, však podľa neho prekročili hranicu. Prvý bod memoranda ale podporuje – vyrovnanie financovania v zdravotníctve považuje za alfu a omegu.

Mayer si myslí, že k tomuto všetkému nemuselo dôjsť. „Prosili sme ako riaditelia, aby sa v roku 2022 nepodpisovalo memorandum. Všetci dobre vieme, že bolo nenaplniteľné to, čo sme my hovorili od samého začiatku,“ kritizuje.

Šéf UNB hovorí, že mu záleží na všetkých zamestnancoch v jeho nemocnici. Tá zamestnáva takmer 6-tisíc ľudí, z toho je 1 460 doktorov a 2 236 sestier. „Nehnevám sa na nich, no mrzí ma spôsob, akým sa to robí. Mrzí ma to z pohľadu pacienta. Nikto nevieme, kedy sa dostaneme do nemocnice,“ doplnil.

Szalay s ním súhlasí, že memorandum nemalo byť podpísané a k tomuto názoru sa pridal Baláž. Prijalo ho predošlá vláda. Szalay kritizuje, že táto vláda ho jednostranne porušila, pretože neprebehli žiadne rokovanie. Podľa neho sa mohla opýtať, či by zdravotníci boli ochotní urobiť kompromis, pretože potrebuje konsolidovať. Má za to, že by došlo k dohode.

Aj Baláž to považuje za veľkú chybu. „Nič s tým neurobíme, je to tu, musíme riešiť problém, ktorý je teraz,“ tvrdí, no vystríha pred nesplniteľnými požiadavkami.

Aká je situácia v najväčšej nemocnici?

V Univerzitnej nemocnici Bratislava stiahlo výpovede 40 lekárov z asi 480. Vyjadril sa tak jej riaditeľ Mayer v ta3. „Pre nás to znamená nejaké memento, no nie je to vysoké číslo,“ okomentoval. Ak dôjde k najhoršiemu, nemocnica bude musieť odložiť stovky plánovaných operácií.

Vyjadril sa aj k informáciám, ktoré si medzi sebou posielajú odborári. Ostro sa vyhradzuje voči tomu, že na pôde UNB niekto robí nátlak na zamestnancov, aby dali výpovede. „Ani jeden námestník, ani jeden riaditeľ, ani nikto z vedúcich námestníkov nechodí po oddeleniach s papierom v ruke a s perom, a nepíše si zoznam ľudí, ktorí sú ochotní stiahnuť výpovede tak, ako to bolo, keď sa výpovede mali podávať,“ vyhlásil.

Ak niekto na niekoho robí nátlak, chce vedieť meno. „Takéto informácie máme. Že ľudia stiahli výpovede na očnej klinike a na neurológii pod hrubým až odporným nátlakom zo strany vedenia nemocnice. To sú príliš silné slová na to, aby to niekto parafrázoval na účet vedenia nemocnice,“ vysvetlil Mayer to, čo sa deje.

Hovorí, že sa nestretávajú a nikoho neprehovárajú. Chápe, že zamestnanci sa snažia ukázať nespokojnosť a priznal, že situácia v UNB nie je dobrá. Nepáči sa mu ale, že do vyjednávaní je zatiahnutá politika. „Nikto nevie, kde je pravda, keď sa veci komunikujú navonok. Objavujú sa polopravdy alebo nepravdy. Ľudia sú často zmätení a nevedia si odpovedať na bazálne otázky. Toto nemá byť o politike, ale o rokovaní medzi dvoma partnermi s prihladnutím na pacienta,“ myslí si.

Pozrite si reportáž o mimoriadnej situácii, ktorú schválila vláda.

Zároveň pripomenul, že situácia v roku 2011 bola iná, než je teraz. Bol jedným z odborárov, ktorí vtedy žiadali plnohodnotné ohodnotenie. „Rozumiem požiadavkám, nerozumiem spôsobu, ako sa to rieši. Nechcem, aby pacienti trpeli. Na toto by mali dbať obidve strany,“ apeluje Mayer.

Vie, že podmienky nie sú ideálne, no tvrdí, že nie sú ideálne roky. „Ale nehroťme situáciu natoľko, aby sme aj počas vianočných sviatkov boli v neistote,“ vyzýva všetky strany.

Szalay si myslí, že sme „za bodom zvratu“. Je toho názoru, že výpovede už nebudú pribúdať, keďže lekári budú pod tlakom kolegov aj nových informácií. Motiváciou podľa neho môže byť, že nie všetci lekári majú mzdu vyplývajúcu zo zákona.

Riaditeľ UNB dúfa, že lekárom nenapadne dať sa vypísať na fiktívnu péenku. „Ak nád tým uvažujú, prosím ich, aby to nerobili,“ požiadal vo vysielaní ta3.

Pozrite si celú časť relácie Téma dňa.

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO