Šutaj Eštok, Raši alebo niekto tretí. Vilu pre šéfa parlamentu opravujú za milión eur

Interiér zariadia nábytkom na mieru.

Načítavam… Šutaj Eštok, Raši alebo niekto tretí. Vilu pre šéfa parlamentu opravujú za milión eur

Článok je nahovorený syntetickým hlasom.

BRATISLAVA. Robotník zlezie po lešení na strechu, prejde po nej svižným krokom na druhu stranu a zmizne. Ďalší vykladá materiál z bielej dodávky firmy, ktorá stavia kozuby a pece. Cez garáž vojde aj s nákladom dovnútra a zmizne tiež.

Štátnu vilu na Gorazdovej ulici v Horskom parku, kde kedysi sídlilo japonské veľvyslanectvo, v pondelok predpoludním usilovne prestavovali. Od decembra 2019 ju spravuje kancelária Národnej rady a je rezervovaná ako oficiálna rezidencia pre šéfa parlamentu.

Zatiaľ využitá nebola, súčasné dianie okolo vily však naznačuje, že jej čas sa blíži.

Článok pokračuje pod video reklamou

Článok pokračuje pod video reklamou

Obytná by mala byť od apríla

Zmluva Kancelárie Národnej rady s firmou A-Studio je zo septembra, práce má podľa nej dokončiť do štyroch mesiacov, teda zhruba v januári. Cenu opravy stanovili na viac ako 957-tisíc eur.

Druhá zmluva, ktorú sa redakcii podarilo dohľadať, je na dodávku interiérového vybavenia na mieru. Spoločnosť Drevona Interiors do vily vyrobí a namontuje atypický nábytok za vyše 171-tisíc eur. Riadiť sa bude návrhom štúdia Trim architekti.

Súčasťou dodávky sú vodovodné batérie, kuchynské drezy, keramické obklady a LED osvetlenie. Zmluva je z konca novembra a tiež na dokončenie prác stanovuje lehotu štyri mesiace, teda do apríla.

Dnes nie je známe, kto v tom čase bude parlamentu šéfovať. Riadneho predsedu Národná rada nemá od prestupu Petra Pellegriniho do prezidentského paláca. V zastúpení ju vedie Peter Žiga z Hlasu.

Ako kandidáti na nového šéfa parlamentu sa spomínajú najmä Richard Raši, ktorého by si prial Hlas, a jeho stranícky šéf Matúš Šutaj Eštok, ktorého by tolerovala SNS. Koalícia sa na obsadení funkcie dlhodobo nevie dohodnúť.

Služobná rezidencia

Kancelária Národnej rady na otázky o rekonštrukcii vily neodpovedala od stredy minulého týždňa. Nie je tak známe, aké sú celkové náklady opráv, čo všetko sa rekonštruuje a pre koho konkrétne bude vynovená rezidencia napokon určená.

Zo zverejnenej prílohy k zmluve vyplýva, že vila „má v budúcnosti slúžiť ako služobná rezidencia pre ústavného činiteľa“. Zrejme teda ide o predsedu parlamentu, aj keď sa to tam priamo nespomína.

S týmto zámerom dala ešte začiatkom roku 2024 kancelária Národnej rady vypracovať elaborát s názvom „Vila Gorazdova, pasportizácia objektu a návrh rozsahu úprav“.

Určite tam budú finančné dosahy, ale štát je na to pripravený.

Matúš Šutaj Eštok v júni 2024

Parlamentu vtedy ešte šéfoval Pellegrini. Spomínaný elaborát potom použili ako jeden z podkladov pre spracovanie projektu. Architektonická firma dodala projektovú dokumentáciu 17. júna.

Ešte pred atentátom

Časová postupnosť naznačuje, že opravu vily rozbehla kancelária Národnej rady ešte pred atentátom na premiéra Roberta Fica zo Smeru, ku ktorému došlo v polovici mája. Po ňom sa začali diskusie o potrebe nových štandardov bývania troch najvyšších ústavných činiteľov – prezidenta, premiéra a šéfa parlamentu.

Súvisiaci článok Experti dávno vedeli, že prezidentská vila nie je bezpečná. Boli sme sa pozrieť, prečo Čítajte 

Úlohu, ktorá vyplynula zo súboru opatrení lex atentát, začal riešiť minister vnútra Šutaj Eštok. Dňa 12. júna vyhlásil, že ministerstvo posudzuje jedenásť nehnuteľností, z nich mal v lete vybrať tri. Potom mali byť známe aj plánované náklady na ich zariadenie.

„Určite tam budú finančné dosahy, ale štát je na to pripravený,“ povedal vtedy Pellegriniho nástupca na čele Hlasu. V tom čase bol pritom projekt rekonštrukcie vily na Gorazdovej preukázateľne rozbehnutý.

Lokalitu by mnohí ocenili

Oblasť bratislavského Horského parku je lukratívnou lokalitou a jednou z najlepších adries v meste. K vile patrí aj veľký pozemok.

Výmera zastavanej plochy je podľa listu vlastníctva 413 štvorcových metrov, ostatná plocha má výmeru 1418 štvorcových metrov.

Pred rokom 2019, keď ju prevzala Národná rada, patrila budova do portfólia Správy služieb diplomatického zboru. Získala ju v roku 1993 prevodom od školskej správy.

Ide o trojpodlažný dom vrátane suterénu a záhrady. Z dochovaných záznamov ešte vyplýva, že sa tam v minulosti rátalo aj s rezidenciou veľvyslanca Ukrajiny.

Vínna pivnica aj wellness

Za vyše milióna eur sa má na vile zmeniť takmer všetko – zatepliť fasáda, vymeniť okná, parkety, dlažby, obklady, dvere či osvetlenie, kúrenie, klimatizáciu, a za ďalšie peniaze pribudne spomínaný atypický mobiliár.

Počíta sa aj s čiastočnou výmenou zábradlí, novými exteriérovými schodmi z ocele a pergolami na terasách.

Súčasťou úpravy bude aj obnova exteriérových spevnených plôch. Chodníky okolo vydláždia drobnými kamennými kockami. Na okrajoch budú osadené betónové záhradné obrubníky. Z existujúcich betónových schodov na teréne sa odstráni keramický obklad a nalepí sa nový z exteriérového gresu.

V suteréne sa ráta s vinárňou a wellness zónou. Z dodaného dreveného nábytku na mieru stojí za pozornosť príručná kuchyňa pri vínotéke spolu za 6430 eur, ale bez spotrebičov. Policová zostava na stenu vínotéky vyjde na 2300 eur. Policová zostava na stenu wellness zóny bude stáť 2600 eur.

Na prízemí bude salón, pracovňa a toaleta pre hostí. Parkety objednali dubové s olejovaným povrchom, vzor Chevron.

Knižnica v salóne bude stáť 10 800 eur. Prvé poschodie bude mať obývačku, kuchyňu s jedálňou, spálňu, hlavnú kúpeľňu a hosťovskú izbu s kúpeľňou. V podkroví sa ráta ešte s ďalšou spálňou so šatníkom a toaletou.

Stále nie je známe, kde by mali podľa nových pravidiel bývať premiér a prezident. Ministerstvo len oznámilo, že stará vila pre prezidenta na Slavíne je už nevyhovujúca. Nové sídlo začalo hľadať prieskumom trhu v neverejnom režime.

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO