Šimkovičová pri vymenovaní šéfa pamiatkarov obišla zákon

Svojho kandidáta mala ministerka prerokovať s odborníkmi.

BRATISLAVA. Nepotrebovala ničí súhlas, aby mohla vymenovať nového šéfa pamiatkového úradu. Ministerka Martina Šimkovičová si len mala vypočuť názor pamiatkovej rady, ktorú sama vymenovala. Riadiť sa ním nemusela.

Šimkovičová sa napriek tomu rozhodla obísť zákonný postup. Pritom ani nemusela opustiť svoju kanceláriu na to, aby zákon dodržala. Namiesto nej mohol meno kandidáta s radou prerokovať niektorý zo zástupcov ministerstva, ktorí sú tiež jej členmi. Stačilo, aby mu dala svoje poverenie.

Článok pokračuje pod video reklamou

Článok pokračuje pod video reklamou

Pamiatkarom tak bude od stredy 11. decembra šéfovať zrejme nezákonne zvolený riaditeľ – archeológ Mário Comisso. Bez ohľadu na okolnosti jeho vymenovania má už teraz medzi niektorými odborníkmi pochybnú povesť.

Súvisiaci článok Pamiatkarom bude šéfovať archeológ bez licencie a s firmou v daňovom raji Čítajte 

Comisso v minulosti spolupracoval aj s kontroverzným archeológom Marcusom Comottim, ktorý je pôvodom z Brazílie, a chválil sa priateľstvom s premiérom Robertom Ficom zo Smeru. Archeológ podniká v Prešove.

Rada sa len vyjadruje, nič neriadi

Predseda pamiatkovej rady, architekt Pavol Pauliny si myslel, že Comissa ministerka len poverí riadením. S jeho vymenovaním za riaditeľa nesúhlasí.

„Považujem to za protizákonné v zmysle pamiatkového zákona. Jeho meno neprerokovali s pamiatkovou radou,“ hovorí Pauliny, ktorý pôsobí aj ako pedagóg Fakulty architektúry a dizajnu STU.

Ministerstvo takéto tvrdenie odmieta. „Podľa názoru ministerstva kultúry boli základné zákonné náležitosti pre výmenu štatutára na pamiatkovom úrade dodržané,“ povedala hovorkyňa ministerstva Petra Bačinská.

Súvisiaci článok Päť z ôsmich miliónov poslala Šimkovičová na opravy pamiatok, ktoré odborníci neodporučili Čítajte 

Postup vymenovania svojho nástupcu teraz už bývalý riaditeľ úradu Pavol Ižvolt nekomentoval. Comissa v utorok 10. decembra len predstavil úzkemu vedeniu ako nového šéfa. Z úradu neodchádza, zostáva jeho zamestnancom.

„Ako pamiatková rada môžeme na to celé reagovať len odstúpením, to je však otázka kolektívneho rozhodnutia. Môžeme ešte zvolať radu a požadovať vysvetlenie,“ hovorí Pauliny.

Architekt nerozumie, prečo ministerstvo postupovalo takto, keď rada nemôže zvrátiť rozhodnutia ministerky, len sa k nim vyjadriť.

„Sme poradný orgán, majú to s nami len prerokovať a potom rozhodovať, lebo na to majú kompetenciu,“ pokračuje Pauliny. „Ak by sa s nami normálne porozprávali a potom spravili, čo chcú, bolo by to podľa zákona.“

Odvolávaciu kultúru zaviedla už Milanová

Prvý raz meno Comisso zaznelo v pamiatkovej rade začiatkom novembra . Vyslovil ho vtedy riaditeľ sekcie kultúrneho dedičstva ministerstva Peter Lukáč, ktorý má blízko k Lukášovi Machalovi z SNS. Lukáč archeológa spomenul s tým, že by mohol nahradiť Ižvolta vo funkcii šéfa pamiatkarov.

Lukáč radu informoval len o tom, aký má titul a odkiaľ pochádza, čo je príliš málo na to, aby sa dalo vôbec o niečom rokovať. Tak znelo aj uznesenie rady.

Okrem toho nemal Lukáč ani poverenie od ministerky, takže bod bol bez tak neprerokovateľný.

Súvisiaci článok Pamiatkar Kohút: Šimkovičová urobila zásadnú chybu Čítajte 

Ministerstvo preto koncom novembra zvolalo ďalšie zasadnutie. Druhý raz sa na ňom zúčastnil aj tajomník ministerstva Mário Maruška z SNS, ktorý už mal aj poverenie.

Odvolanie Ižvolta zdôvodnili potrebou „dynamizácie procesov a flexibility riadenia úradu“. Čo presne to znamená, sa rada nedozvedela, rovnako ani meno a spôsob vymenovania nového riaditeľa. Z týchto dôvodov sa rada uzniesla na tom, že bod je neprerokovateľný.

Keďže mal však Maruška poverenie ministerky, ministerstvo podľa Paulinyho názoru mohlo postupovať v súlade so zákonom.

Podobne úradovala aj bývalá ministerka kultúry Natália Milanová zo strany OĽaNO, dnes strana Slovensko. Keď odvolávala šéfku pamiatkarov Katarínu Kosovú, rokovanie s radou prebiehalo podľa Paulinyho podobným spôsobom.

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO