Proinflační faktory působí i nadále. ČNB bude opatrná
V závěru letošního roku by se česká inflace mohla přehoupnout nad tři procenta, když pro prosinec čekáme aktuálně její meziroční hodnotu na úrovni 3,2 až 3,3 procenta. Za zesílením inflace bude stát zčásti vliv loňského roku (srovnávací základna), když v prosinci 2023 ceny v české ekonomice poklesly. Vedle toho ale stále v české ekonomice působí řada proinflačních faktorů. A nová data z poslední doby příliš nenaznačují, že by se to mělo příští rok změnit. ČNB tak nejspíše zůstane opatrná.
Minulý týden byl zveřejněn vývoj průměrné mzdy za třetí čtvrtletí. Její mezičtvrtletní růst dosáhl 1,8 procenta, meziročně byla vyšší o sedm procent. Trh čekal meziroční růst kolem 6,5 procenta. Mzdový vývoj spolu se stále nízkou mírou nezaměstnanosti, která (ke své neinflační rovnováze) roste jen velmi pomalu, kladně ovlivňuje spotřebitelskou poptávku. To se následně projevuje především ve vývoji cen služeb, ale například i potravin.
Vedle trhu práce ale proinflačně působí i další vlivy jako fiskální politika, slabá koruna nebo vývoj cen zemědělských výrobců. Nově začíná zesilovat i cenový vývoj ve stavebnictví.
Trh nedávno změnil své očekávání pro prosincové zasedání ČNB od mírného poklesu směrem ke stabilitě sazeb. A zvyšuje se pravděpodobnost pomalejší rychlosti uvolňování měnové politiky i pro příští rok. My aktuálně čekáme nejbližší snížení sazeb ČNB až na květnovém zasedání, trh vidí jako nejpravděpodobnější únor. Ačkoliv konkrétní kroky centrální banky na jednotlivých zasedáních bude ovlivňovat řada dat a vlivů, na které si musíme počkat (zasedání hlavních centrálních bank, data inflace, globální vývoj či kroky budoucí americké administrativy), aktuální data z české ekonomiky naznačují, že v následujících čtvrtletích může jít ČNB se sazbami dolů již velmi pomalu. V tomto ohledu čekáme dosažení tříprocentní repo sazby, kterou vnímáme jako rovnováhu, až v první polovině roku 2026.
Autor je analytik České spořitelny