Nájmy ke konci roku rekordně vzrostly v celé republice. Ceny půjdou nahoru i v příštím roce

Nájemní bydlení skokově zdražuje. Pozvolný růst cen nájmů z posledních let už zřejmě skončil, realitní portály hlásí nejen vyšší ceny, ale i stále vysokou poptávku po nájemním bydlení. Jen v Praze má o jeden inzerát zájem v průměru až 108 lidí, v Brně se o jeden byt uchází až šedesát zájemců. Tempo růstu ke konci roku přitom podle odborníků zpravidla určuje, jak se bude trh chovat v novém roce.

„Pravidelně se díváme na to, jak majitelé bytů vyhodnotí aktuální poptávku, její kupní sílu a jak do nájmu zohlední náklady, které s financováním bytu nebo například rekonstrukcí či průběžnou údržbou mají. A přestože jsme očekávali růst, musím přiznat, že prosincové ceny jsou vyšší, než jaká byla naše realistická očekávání,“ říká Hendrik Meyer, šéf European Housing Services, kam patří realitní portál Bezrealitky. Lidé, kteří zveřejňují inzeráty koncem roku, podle něj cílí často na nájemce, kteří se budou stěhovat zkraje příštího roku a nastavují tak cenovou hladinu, kterou budou postupně následovat všichni ostatní.

VIDEO: S cenami bytů nic neuděláme, musíme podpořit dostupné nájmy, tvrdí Schneider z Ministerstva pro místní rozvoj pro FLOW

Video placeholder

FLOW: S cenami bytů nic neuděláme, musíme podpořit dostupné nájmy, tvrdí Schneider z Ministerstva pro místní rozvoj • e15

Nájmy podle portálu Bezrealitky stouply meziročně o 17 procent na průměrných 344 korun za metr čtvereční. Ceny se ovšem liší podle regionu, byť v téměř ve všech krajích stouply dvouciferným tempem. Nejrychleji se zdražovalo v Olomouckém kraji, kde nájemné stouplo meziročně o 34 procent na 254 korun za metr čtvereční. O téměř třicet procent stouply ceny také v Pardubickém kraji, o čtvrtinu pak v Jihočeském kraji.

V absolutních číslech jsou ale samozřejmě nejzajímavější dva největší trhy – pražský a brněnský. V hlavním městě zaznamenal realitní portál 16procentní růst, na jihu Moravy pak vzrostly nájmy o 24 procent. V Praze se nyní byty průměrně pronajímají za 412 korun za metr čtvereční, což je o necelých sto korun více než v Brně. Přepočteno na běžný byt o 65 metrech čtverečních si musí uchazeč v Praze připravit v průměru 26,7 tisíc korun měsíčně, v Brně zhruba o pět tisíc korun méně.

Pražský trh je nicméně v mnohém specifický. Zájem o nájemní bydlení je tu zdaleka nejvyšší, neboť tu žije spoustu lidí dočasně, a také je tu nejméně dostupné vlastnické bydlení. Díky tomu se v hlavním městě v posledních letech rychle rozvinul trh s institucionálním nájemním bydlením, což jsou domy s profesionálně spravovanými a často vybavenými byty pro movitější klientelu.

Průměrné nájemné v těchto bytech se pohybuje podle analýzy realitně-poradenské společnosti Knight Frank kolem 538 korun za metr čtvereční, což táhne pražský průměr nahoru. Například padesátimetrový dvoupokojový byt v projektu Creditas Pobřežní se tak pronajímá i s poplatky za téměř 36 tisíc korun měsíčně, v projektu AFI Home Karlín za více než 31 tisíc korun a třeba v projektu Zeitgeist Barrandov za cenu do 26 tisíc korun měsíčně.

„Tyto projekty se pronajímají velmi dobře, téměř všechny byty na trhu jsou momentálně obsazené,“ uvádí Vít Soural z realitního serveru Flat Zone. I podle něj budou ceny rychle stoupat na celém trhu a nebude trvat dlouho, než budou i běžné nájmy v Praze atakovat hranici 500 korun za metr čtvereční. 

Stačí k životu čtyři krát čtyři metry? Investoři mají zájem o byty na hranici minimální zákonné rozlohy

Kromě vysoké poptávky ženou nahoru ceny i majitelé, kteří koupili byty na hypotéku v posledních letech, kdy nepanovaly úplně nejlepší úrokové podmínky, a nyní je pronajímají. Podle Meyera se navíc rozevírají nůžky mezi rekonstruovanými byty na dobrých adresách a horšími byty v méně atraktivních lokalitách. „Cenové hladiny, které vidíme nyní, se z mého pohledu udrží minimálně do poloviny roku. I nadále budou v některých oblastech mírně růst, ale bavíme se spíše o nízkých jednotkách procent mezikvartálně,“ odhaduje Meyer, který nevylučuje opakování scénáře z letošního jara, kdy majitelé bytů zkusili napálit ceny na začátku roku a potom byli nuceni slevovat.

Vliv na ceny nájmů by v příštích letech mohla mít v některých městech nová obecní i soukromá výstavba, kterou od příštího roku bude financovat stát prostřednictvím dotačního a úvěrového programu Dostupné bydlení. Podle ministra pro místní rozvoj Petra Kulhánka je podpora dostupného nájemního bydlení pro vládu klíčová. V nájmu dnes žije necelá čtvrtina Čechů a očekává se, že jejich počet bude dál stoupat. Nájemné přitom spolkne průměrně více než třetinu příjmů domácnosti.

Zdroj Zde