Lekári začínajú húfne podávať výpovede zo služieb. Dohoda stále nie je na svete, rokovať budú aj v utorok

16. dec 2024 o 11:34 I Aktualizované o 22:10  I 

Otázne sú najmä nočné služby.

Je to kríza, k výpovediam lekárov sa pridávajú aj zdravotné sestry. Autor: TASR

BRATISLAVA. Trnava, Trenčín, Bratislava, Banská Bystrica či Prešov. Aj v najväčších nemocniciach na Slovensku lekári v uplynulých dňoch podali stovky výpovedí zo služieb. Celkovo za celé Slovensko je ich už zhruba tisíc.

Hrozí preto, že najmä univerzitné a fakultné nemocnice môžu mať problém poskytovať starostlivosť od popoludnia až do rána. V niektorých nemocniciach bude problém nájsť do služieb počas tohto času lekárov a v tomto čase nebude mať pacientov kto ošetriť.

Článok pokračuje pod video reklamou

Článok pokračuje pod video reklamou

Lekári podali výpovede zo služieb najmä preto, že štvrtá vláda Roberta Fica zo Smeru schválila predminulú nedeľu zákon o mimoriadnej situácii. Ak lekár počas nej nenastúpi do práce, môže ísť až na rok do väzenia.

Dôvodom na výpovede boli aj vyjadrenia ministrov za Hlas počas uplynulého víkendu. Šéf strany a minister vnútra Matúš Šutaj Eštok prirovnal lekárskych odborárov k teroristom.

Spomínaný zákon vláda schválila najmä preto, že minister zdravotníctva Kamil Šaško z Hlasu stále nenašiel s lekárskymi odborármi dohodu na ich požiadavkách.

Ku kľúčovým patrí zvýšenie platov lekárov od budúceho roka podľa memoranda podpísaného vládou Eduarda Hegera ( vtedy OĽaNO, teraz Demokrati) s Lekárskym odborovým združením na konci roku 2022.

Odborári tiež žiadajú, aby novú, tzv. národnú nemocnicu, štát postavil na bratislavských Rázsochách, ako sa pôvodne plánovalo.

Aby dosiahli splnenie svojich požiadaviek, podalo najskôr takmer 3400 lekárov výpoveď zo zamestnania a bežia im výpovedné lehoty. Je to polovica všetkých, ktorí robia v nemocniciach.

Väčšine z nich sa končí dvojmesačná výpovedná lehota na konci tohto roka. Ak ju vláda preruší vyhlásením mimoriadnej situácie, do nemocníc budú musieť aj po prvom januári nastúpiť všetci lekári, ktorých tam budú potrebovať.

Výpovede zo služieb, ktoré začali lekári v Trnave a Trenčíne podávať minulý piatok, sú iným ukončením ich pracovnej činnosti.

Nemocnica môže lekárovi podľa Zákonníka práce nariadiť 150 hodín nadčasov a 100 hodín pohotovosti alebo služieb ročne. Ak lekár dosiahne limit, musí dať vedeniu nemocnice na ďalšie hodiny nadčasov a pohotovostí súhlas.

Odvolaním súhlasu s vykonávaním služieb po pracovnom čase dali lekári výpovede zo služieb. V tomto prípade nemajú žiadnu výpovednú lehotu a lekári môžu odísť zo služieb prakticky okamžite.

V pondelok sa s výpoveďami zo služieb začali podľa šéfa LOZ Petra Visolajského pridávať aj sestry. Ich celkový počet ešte nie je známy. Výpovede sestier zo služieb môžu ešte viac sťažiť situáciu v nemocniciach v popoludňajších a nočných hodinách.

Súvisiaci článok Najväčšou prekážkou dohody sa podľa šéfa asociácie nemocníc javia platy Čítajte 

O tom, či budú lekári zotrvávať vo výpovediach mohlo rozhodnúť už pondelkové rokovanie. Šaško mal s lekárskymi odborármi rokovať o ich 18 požiadavkách, najskôr v tripartite so zamestnávateľmi, a po jej skončení samostatne.

Po viac ako štyroch hodinách však Visolajský povedal, že sa s ministrom zatiaľ nedohodli a rokovania pokračujú v utorok. Minister Šaško potvrdil, že s odborármi identifikovali päť, či šesť bodov, ktoré by mohli doriešiť ešte tento týždeň.

Niektoré body si podľa ministra vyžadujú zvolanie mimoriadnej schôdze parlamentu. Šaško potvrdil, že rokovania budú pokračovať v utorok a ak to bude potrebné, tak aj v stredu. Jedným z týchto bodov sú podľa ministra aj mzdy.

Služby len do utorka

„Služby sú do utorka zabezpečené,“ vraví o pokrytí zdravotnej starostlivosti po pracovnom čase v Univerzitnej nemocnici Bratislava jej hovorkyňa Eva Kliská. Je to najväčšia a pre niektoré diagnózy koncová nemocnica pre celé Slovensko.

Výpovede zo služieb podalo 341 lekárov, v nemocnici ich robí celkovo vyše 1600.

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO