Spotový bitcoinový ETF společnosti Grayscale klesl o 21 miliard USD

V lednu byly ve spojených státech schváleny spotové burzovně obchodovatelné fondy (ETF) na bitcoin. Deset jich bylo úplně nových a jeden prošel transformací. Od jeho počátku z něj ale lidé primárně vybírají. V pátek součet těchto výběrů již překročil 21 miliard USD.

Transformovaný fond Grayscale Bitcoin Trust byl původně spuštěn v roce 2013, ale byl k dispozici pouze institucionálním a akreditovaným investorům (forma OTC, Over-the-counter). V roce 2015 se registroval u FINRA a začal se veřejně obchodovat pod označením GBTC. Následně v lednu 2020 prošel registrací u Komise pro cenné papíry a burzy (SEC) a otevřel se úplně všem. Následný výběr ale byl poměrně složitý. Po mnoha peripetiích mu SEC nakonec v lednu 2024 dovolila transformaci na spotový fond (společně s deseti nově schválenými fondy).

Investoři z fondu primárně vybírají

Transformovaný fond si ponechal původní poplatkovou politiku na úrovni 1,5 %. Většina z nově schválených fondů se ale pohybuje kolem 0,2 – 0,25 %. Podle některých analytiků je to hlavní důvod, proč investoři z fondu primárně vybírají. Osobně si to ale nemyslím, protože Grayscale provozuje i Bitcoin Mini Trust s poplatky na úrovni 0,15 %. Ten ale od založení dokázal získat investice na úrovni „pouhé“ jedné miliardy. Původní transformovaný fond již ale poklesl o více než 21 miliard dolarů. Čistě technicky můžeme říci, že jejich propad se rovná nárůstu všech ostatních spotových ETF na bitcoin (bez nejúspěšnějšího IBIT – iShares Bitcoin Trust skupiny BlackRock).

Proč to Grayscale nevadí?

Otázkou zůstává, proč s tím Grayscale nic nedělá? To jim to nevadí? Neexistuje samozřejmě žádné oficiální vyjádření, takže si dovolím trošku spekulace. Nejprve se podívám, s jakým vkladem fond v lednu začínal. Tehdy držely fantastických 616 092 bitcoinů. To je úctyhodný počet ve srovnání s aktuálním počtem 211 139 držených mincí. Fond tu ale není proto, aby držel bitcoiny a profitoval z jejich změny ceny. Je tu proto, aby se obchodovaly jeho podíly a vydělává na poplatcích. Například v pátek 13. prosince podle Farside Investors poklesl fond o 105,8 milionu USD. Přesto se tržní cena jeho podílů zvýšila o 1,7 % na 80,77 USD. Ten den se provedly obchody za 2,86 milionu USD. Pro Grayscale tedy přibližně 42 900 USD na poplatcích (1,5 %).

Jejich denní průměrný pokles se pohybuje kolem 89,9 milionu USD, ale při pohledu na graf jasně vidíme, že nejvyšší poklesy byly z počátku. V současnosti se tato čísla pohybují většinou pod tímto průměrem, někdy na nule a podařily se již i kladné denní změny. S ohledem na růst ceny bitcoinu od ledna se tedy dá říci, že sice drží o dvě třetiny méně bitcoinů, ale jejich AUM (Assets Under Management) tolik nekleslo. Aktuálně se pohybuje kolem 21,5 miliardy USD. V lednu 2024 se jejich AUM pohybovala kolem 34,3 miliardy USD.

Investoři GBTC nakupovali s výraznou prémií

Osobně se domnívám, že pokles z GBTC není způsoben primárně poplatkovou politikou. Kdyby ano, tak by jejich prodejní síť zachránila investice překlopením do jejich Mini Trust fondu s dokonce nižším poplatkem než má konkurence. Domnívám se, že tam jde o prémii se kterou investoři historicky fond nakupovali. V dobách, kdy transformace na spotový fond byla u SEC téměř neprůchozí, se fond prodával i skoro s 50 % slevou oproti kurzu ceny bitcoinu. Dalo by se tedy říci, že jejich investoři vybírají mnohem vyšší zisky, než jakýkoliv hodler držící bitcoiny ze stejné doby. Ale s ohledem na jejich současné AUM to pro ně zase není až taková tragédie. Fond je pro ně stále ziskový. Samozřejmě se jedná jen o můj názor, kde leží skutečná pravda se lze z našich končin pouze dohadovat.

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO